Едвард Мунк біографія та цікаві факти

Художники

Едвард Мунк біографія та цікаві факти з життя норвезького живописця, графіка і експресіоніста викладені в цій статті.

Едвард Мунк коротка біографія 

Едвард Мунк народився 12 грудня 1863 в місті Летен в родині військового лікаря.

Мунк в 1879 році вступає в технічну Вищу школу в Осло. Але незабаром зрозумів, що це не його і вступив в Державну академію мистецтв і художніх ремесел. Його викладачами були скульптор Міддльтун і живописець Крістіан Крог.

Едвард Мунк в 1885 році їде в Париж і відвідує останню виставку імпресіоністів. В цей час також він створив першу свою картину, яка стала широко відомою – «Хвора дівчинка». А його персональна виставка відбулася в 1889 році. Завдяки академічній стипендії він зміг виїхати до Європи і проживати в Берліні і Парижі.

Мунк, перебуваючи в Німеччині, разом з берлінськими художниками організовує виставку. Але картини Едварда спровокували скандал, і вона достроково була закрита.

В кінці 1890-х норвезький художник працює над циклом картин «Фриз життя – поема про кохання, життя і смерть». Мунк в 1893 році створює свою найвідомішу картину – «Крик». Одного разу він познайомився з молодою багатою норвежкою. Вона настільки закохалася в художника, що наполягала на весіллі цілих 4 роки. У 1902 році друзі Мунка і його дівчина вирішили розіграти його і ініціювали смерть коханої. Недбайливі друзі художника розраховували на те, що швидке «воскресіння» дівчини змусити його одружитися. Але розіграш Мунку не припав до душі. Він посварився з друзями і отримав нервовий зрив. Згодом в 1908 році художник потрапив в Копенгагенську психіатричну клініку з душевним розладом. Провів він там півроку, продовжуючи малювати.

З 1909 року різко змінюється його стиль малювання, з’являються різкі, яскраві і контрастні кольори. У 20-тих роках ХХ століття у Мунка виявилася недуга очей, через яку Едвард практично перестав писати. Персональні виставки художника в великих європейських містах стали організовуватися в останні роки його життя. У 1933 році його прийняли в кавалери Великого хреста ордена Святого Олафа.

Помер художник 23 січня 1944 року поблизу Осло в Екель.

Едвард Мунк цікаві факти

У нього було четверо братів і сестер, і він був другою дитиною в сім’ї. У 5 років він втратив матір, а пізніше і сестру. Вони заразилися туберкульозом і раптово померли. Ця трагедія сильно вплинула на хлопчика.

Мунк був хворобливою дитиною, взимку він не відвідував школу. Він почав малювати, щоб хоч якось зайняти себе.

На честь художника назвали кратер на планеті Меркурій.

У віці 60-ти років у Мунка сталося крововилив в правому оці, що негативно відобразилося на його роботах.

Найвідоміші картини Едварда Мунка – «Крик» і «Мадонна». На них було скоєно деякого роду «замах» в музеї, де вони виставлялися. Картини трохи були подряпані і зіпсовані в деяких місцях.

Картина “Крик” була продана за 119 мільйонів доларів в 2012 році.

Мунк страждав психічним розладом, що відобразилося в його манері малювання.

Слава і визнання творчості спіткали Мунка в 70-річному віці.

Оцініть статтю
Додати коментар