Еміль Дюркгейм: соціологічні погляди

Людина і світ

Еміль Дюркгейм основні ідеї та соціологічні погляди французького соціолога і філософа викладені в цій статті.

Еміль Дюркгейм та значення його соціологічної теорії

Еміль Дюркгейм (1858-1917) був прихильником позитивістської соціологічної традиції. Він керувався принципами точності, емпіричної обгрунтованості, доказовості теоретичних положень.

Мета соціології по Дюркгейму – це дослідження причинно-наслідкових стійких зв’язків і закономірностей. Предмет соціології – особлива реальність з соціальних фактів. Факти існують незалежно від індивіда, безособові, формулюють закони функціонування суспільства.

Основні ідеї Дюркгейма:

  • Факти як аспект суспільства

Оскільки факти складають реальність, в якій існує людство, то виділяється 2 види фактів – духовні та морфологічні. До духовних або нематеріальних фактів відносять: обряди, традиції, звичаї, правила поведінки людини і вірування. Вони складають загальне або колективну свідомість. До морфологічних фактів відносять: рівень народжуваності, щільність населення, рівень смертності, форма жител, характер шляхів сполучення тощо. Вони складають кількісний аспект суспільства.

  • Принцип автономності і специфічності соціальної реальності.

Ідея принципу в тому, що суспільство існує і розвивається як цілісна система, яка не зводиться до суми індивідів. Тобто колективні уявлення не можна виводити з індивідуальних, суспільство не можна виводити з індивіда, ціле не можна виводити з частини. Е. Дюркгейм наділив суспільство фізичною і моральною перевагою над індивідами, ототожнюючи з Богом. Суспільство – це багата реальність (багатше, ніж індивід), яка домінує над людиною і є джерелом вищих цінностей. Всі соціальні явища можна пояснити соціальним середовищем, де вони існують.

  • Проблема соціальної солідарності.

Рішення даної проблеми має пояснити, що об’єднує людей в суспільство. Е. Дюркгейм побудував типологію товариств з органічної та механічної солідарністю, як двома ланками еволюційної ланцюга.

Механічна солідарність властива доіндустріальним товариствам і визначається подібністю індивідів, які живуть в ньому, а також їх однаковими громадськими функціями і нерозвиненістю індивідуальних рис. Товариство з механічною солідарністю підпорядковує індивіда, обумовлюючи його поведінку і свідомість. Основні риси – високий ступінь інтенсивності суспільної свідомості, жорстко регулює поведінку індивіда, панування релігійних традицій, звичаїв і вірувань.

Органічна солідарність властива сучасним суспільствам і визначається поділом праці. Поділ праці забезпечує відмінності індивідів, які розвивають особистісні та індивідуальні здібності, таланти згідно їх професійної ролі. Кожен член суспільства залежить один від одного, так як між ними відбувається обмін продуктами людської діяльності. Основні риси – забезпечення єдності соціального організму, інтегрування індивідів, формування почуття солідарності, свобода, автономія членів суспільства.

Солідарність по Дюркгейму – це вищий моральний принцип і вища універсальна цінність.

  • Концепція релігії без Бога.

Ідея Бога або надприродного не є тим атрибутом релігії, без якого вона не зможе існувати. Релігія – це символічне суспільне вираження. Тому віруючий, насправді, поклоняється суспільству як реально існуючому об’єкту релігійних культів. Релігія є породженням суспільства і формує соціальні ідеали, а також зміцнює соціальну згуртованість.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які основні ідеї соціології Дюркгейма.

Оцініть статтю
Додати коментар