Як утворюються озерні улоговини?

озеро світязь Географія

Які є озерні улоговини за походженням цікаво буде дізнатися багатьом, адже деякі з цих озер ми бачимо часто, але не задумуємося чому вони утворилися.

Як утворюються озерні улоговини?

Що таке озерні улоговини?

Озерні улоговини – це зниження на земній поверхні, замкнуте майже з усіх сторін та заповнені водою, безпосередньо не пов’язані з морем.

Розміри, контури берегів, глибина озер обумовлені походженням озерних улоговин.

Озерні улоговини мають походження:

  • Тектонічні (озерні улоговини, що утворились під дією внутрішніх сил землі у прогинах платформ та рифтових зонах)
  • Льодовикові (озерні улоговини цих озер сформувались в результаті діяльності давнього льодовика)
  • Загатні
  • Лиманні
  • Залишкові (озерні улоговини що у давні часи були частинами морів називаються саме залишковими)
  • Карстові
  • Заплавні

Як поділяють озера за походженням улоговин?

Озерні улоговини, що утворилися в місцях розломів та опускання земної кори називаються – тектонічні озера. Такі озера глибокі і вузькі. Улоговини тектонічного походження утворилися в результаті рухів земної кори. При повільному опусканні великих ділянок виникли улоговини Каспійського і Аральського морів-озер. У результаті глибоких тріщин і розсування ділянок земної кори утворилося озеро Байкал. У схожих тектонічних тріщинах-проваллях утворилися Танганьїка в Африці та Великі озера в Північній Америці. Такі озера мають витягнуту форму, великі глибини і високі обривисті береги.

Вулканічні озера – утворюються в кратерах згаслих вулканів (на Камчатці). Вони досить глибокі (понад 100 м), але невеликі за площею.

Заплавні озера виникають в долинах річок. Вони є залишками старого колишнього русла, тому називаються озера-стариці. Вони витягнуті, звивисті, невеликі за площею й неглибокі.

Лиманні озера утворилися внаслідок відокремлення від моря гирлових частин річок піщаними косами. Такі озера витягнутої форми, з невеликими глибинами поширені на півдні України на узбережжях Чорного і Азовського морів.

Льодовикові – улоговини виорані давніми і сучасними льодовиками. До льодовикових озер відносяться Великі озера в Північній Америці та Ладозьке. Такі озера невеликі і неглибокі.

Залишкові – залишки давніх морських басейнів. Це озерні улоговини, що у давні часи були частинами морів. До залишкових озер відносяться Каспійське та Аральське моря.

Загатні – утворюються в наслідок перегородження гірської річки брилами, які обвалилися з гір (Саразьке, Синевир).

Оцініть статтю
Додати коментар