Історичний портрет Марії Стюарт

Держава

Історичний портрет шотландської королеви Марії Стюарт містить головну інформацію про її правління та життя. Біографія Марії Стюарт допоможе в підготовці до уроку.

Історичний портрет Марії Стюарт

Марія Стюарт – королева Шотландії з 1560 до 1567 років, королева Франції у 1559-1560 роках як дружина короля Франциска ІІ. Доля Марії надзвичайно багата на драматичні події, що стало основою для зацікавлення багатьох діячів мистецтва. Численні письменники епохи романтизму описали долю Марії у свої творах. Та життя Марії зацікавлювало і діячів наступних епох.

Батьками Марії були король Шотландії Яків V та французька принцеса Марія де Гіз. Марія фактично з народження стала королевою Шотландії, оскільки її батько помер через шість днів після її народження. Прямих спадкоємців престолу окрім неї на момент її народження не залишилось.

Регентом країни при неповнолітній Марії було обрано Джеймса Гамільтона, графа Аррана. В цей час у країну повернулись усі прихильники Англії, що змушені були покинути Шотландію за часів правління короля Якова V. Регент Арран усіляко посприяв створеню проанглійського уряду в країні для подальшого об’єднання з Англією.

Марія Стюарт офіційно була проголошена королевою Шотландії 9 вересня 1543 року. Цього ж року було укладено угоду, згідно з якою вона повинна була стати дружиною принца Едуарда, спадкоємця англійського престолу.

Через численні військові напади з боку Англії та внутрішні міжусобиці між прихильниками Англії та Франції, Шотландія звернулась по допомогу до Франції. Було запропоновано одружити малолітню Марію зі спадкоємцем французького престолу Франциском. Франція допомогла Шотландії вигнати зі своєї території англійців, натомість Марія у віці 5 років відправилась до Франції.

У Франції Марія отримала грунтовну освіту, вивчивши декілька мов та навчившись грати на декількох музичних інструментах. 1558 року відбулось весілля Марії та Франциска. Цього ж року на англійський престол зійшла королева Єлизавета І, яка надавала підтримку протестантам Шотландії. Та за каноном католицької церкви Єлизавета була незаконно народженою, тому Марія Стюарт, яка була правнукою короля Англії Генріха VII, оголосила себе королевою Англії, що остаточно зіпсувало відносини між Шотландією та Англією. 1559 року помер Генріх ІІ і Франциск зійшов на престол. Марія стала королевою Франції.

У цей час у Шотландії стались значні зміни – за підтримки місцевої аристократії в країну увійшли англійські війска. Згодом протестантизм було оголошено головною вірою в Шотландії. У 1560 році помер юний Франциск, тому настав час Марії повертатись додому. Піддані не хотіли приймати королеву-католичку.

Тим не менш, після повернення Марія почала проводити обережну політику і їй навіть вдалося зміцнити розділену міжусобицями країну. Вона офіційно визнала протестанство головною релігією Шотландії, та сама зв’язків з Римом та католицизмом не поривала. Переважна більшість аристократії та наближених Марії підтримувало проанглійську політику, та сама королева сподівалась реалізувати свої права на англійський престол. Спільними зусиллями було запропоновано компроміс – Марія відмовиться від прав на англійський престол за часів правління Єлизавети І, натомість буде визнана її спадкоємицею. Та ні Марія, ні Єлизавета не бажали дійти згоди.

1565 року Марія вийшла заміж вдруге. Її чоловіком став дев’ятнадцятирічний Генріх Стюарт, лорд Дарнлі, що доводився їй двоюрідним братом. Хоч цей шлюб було укладено з кохання, але королева швидко зрозуміла, що чоловік її не придатний для престолу і тому розчарувалась в ньому. В результаті цього Марія почала зближуватись з католиками, що викликало обурення серед прихильників Англії. В Шотландії знову почались міжусобиці. В результаті численних суперечок, зрад, замахів, вбивств своїх прихильників та навіть свого чоловіка лорда Дарнлі, Марія змушена була покинути Шотландію та просити прихистку у королеви Англії Єлизавети І.

Остання, хоч і пообіцяла надати притулок Марії, не спішили вводити в Шотландію англійські війська для придушення повстання проти королеви. Врешті, в Шотландії престол закріпився за противниками Марії. Надії на повернення не було.

Довгий час Марія залишалась в Англії під наглядом Єлизавети, проте постійно плела інтриги проти своєї суперниці і навіть брала участь у декількох змовах проти неї. Врешті, одна з таких змов розкрилась і в руки Єлизаветі потрапили листи Марії, в яких вона підтримувала її суперників у думці змістити королеву з трону. Марію було засуджено і 1587 року страчено.

Автор: cup_of_flowers
Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua від 27 січня 2020 року.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. аня55

    клас

    Відповіcти