Іван Москвітін біографія та цікаві факти

Наука

Іван Москвітін біографія та цікаві факти з життя російського мандрівника викладено в цій статті.

Іван Москвітін біографія коротка

Ця людина є ключовою фігурою в освоєнні Сибіру і Далекого Сходу. Але, разом з тим, відомості про його життя дуже мізерні. Не збереглися ні його дата народження, ні відомості про батьків, ні про його життя до походів.

Завдяки своїм географічним відкриттям він назавжди увійшов в російську історію. Варто відзначити, що в 30-ті роки XVII ст. активно освоювалися раніше невідомі краї, що лежать за Великим Уральським хребтом. Для землепрохідців основною точкою служило місто Якутськ. І Іван Москвітін, будучи томським козаком, загорівся ідеєю відшукати Тепле море, про яке вже давно ходили чутки. Разом зі своїм однодумцем, томським отаманом Дмитром Єпіфановичем Копаловим вони вирішили піти в експедицію. У 1637 року вони вирушили в дорогу на схід з Томська. За Якутськом їх очікувала тайга. Землепроходці вирішили піти по річці Лені. У 1638 році вони спустилися до її притоки Алдан в пошуках нових земель і легендарного Теплого моря. Група піднімалася 5 днів, долаючи важкий шлях. Через цей час козаки досягли іншої річки – Маї.

У тайзі Москвітін зустрів шамана, який розповів, що за хребтом тече велика річка іменується Чіркол. Також він розповів, що на її берегах живуть осілі народи, що розводять худобу і займаються землеробством. Так  було вперше розказано про велику, сибірську річку Амур.

Одного разу травневим днем ​​1639 року Копалов спорядив загін на пошуки моря-океану, на чолі якого призначив Івана Москвітіна. Під його командуванням було 30 досвідчених і перевірених козаків. Група вирушила вгору по річці Маї і була в дорозі майже 2 місяці. Вони досягли іншої тайгової річки Нюдимі, досить дрібної і вузької. По дорозі Іван Москвітін коротко описував побачені ним притоки Маї, Нюдимі і Лени. Ці описи стали фундаментом для складання географічних карт дослідженого району. Попереду козакам відкрився зелений, вкритий кедровим лісом перевал з хребтом, який пізніше був названий Джугджур. Його загін подолав за добу. На іншій стороні також була річка – мілководна, неспішна Вулика. У підсумку вона виявилася однією з річок басейну Охотського моря. Через 8 днів походу по Ульє, козаки почули характерний звук, що попереджає про те, що наближаються круті і небезпечні повороти. Насилу минувши небезпечний відрізок шляху, загін незабаром досяг повноводної річки Лами. А ще через 5 днів Москвітін досяг Охотського моря.

В результаті походу в серпні місяці 1639 року, вперше за всю історію російські козаки-землепрохідці досягли північно-західної частини Тихого океану. Вони дійшли до Охотського моря. Іван Москвітін зайнявся вивченням і описом морського узбережжя.

У липні 1641 року козаки повернулися до Якутська. За свої дослідження і відкриття Москвітін отримав звання п’ятидесятника, а його група була нагороджена від 2 до 5 рублів. Додому мандрівник повернувся в новому званні – отамана. Ось чим цікавий Іван Москвітін, а яким було його життя після невідомо.

Іван Москвітін цікаві факти

Він відкрив і обстежив узбережжя Охотського моря на 1300 км, Удську губу, Амурський лиман, Сахалінську затока, острів Сахалін і гирло Амура. Також його загін привіз до Якутська з собою велику здобич – хутровий ясак.

Не збереглося жодного портрета мандрівника.

На узбережжі Охотського моря Москвітін із загоном жив близько 2 років.

Незважаючи на те, що Москвітін удостоївся чину отамана і став героєм свого часу, подальші відомості про нього відсутні зовсім. Невідомо коли, від чого і де він помер.

Москвітіну не поставили пам’ятником або інших відмітних знаків. Можливо в силу того, що ніхто не знає, як він виглядає.

Оцініть статтю
Додати коментар