Коренева система у дводольних рослин

Ботаніка

Яка коренева система у дводольних рослин?

Коренева система – це орган рослини, який відповідає за її мінеральне живлення.

Коренева система рослинних організмів досить різноманітна і складно влаштована, що відноситься також і до квітковим рослинам, скоріше навіть до них в першу чергу.

До дводольних рослин відносяться: кава, дуб, квасоля, виноград, картопля.

Одними з найбільш поширених сімейств дводольних рослин вважають бобові. Їх також називають метеликовими рослинами. До даного сімейства відносять такі рослини як квасоля, горох, акація, конюшина і соя. Багато з цих рослин здавна вирощуються і культивуються. Вони вступають в симбіоз з бульбочковими бактеріями і володіють складними листям з прилистками. Тичинок в квітці 10, пелюсток 5. Квітки бобових мають неправильну форму. Дводольні рослини мають оригінальні риси будови. Вони мають симетричні зародки, верхівкові бруньки, сім’ядолі розташовуються з боків від зародка, ростуть над землею. Крім того, дводольні володіють такими рисами будови: зародок з двома сім’ядолями; сітчастий лист; стрижнева коренева система; розташування провідних пучків по колу; частини квітки кратні чотирьом або п’яти.

Всі дводольні представлені деревами, чагарниками, іноді травами. Дводольні включають в себе наступні сімейства: розовоцвіті, хрестоцвіті, бобові, пасльонові, складноцвіті.

Коренева система дводольних рослин

Як вже зазначалося раніше, дводольні рослини мають стрижневу кореневу систему. Її функціональна особливість полягає в тому, що є головний корінь.

 Головний корінь – це тип кореня, який розвивається із зародкового корінця насіння.

Від головного кореня відходять бічні корені. Їх основна функція полягає в збільшенні площі поглинаючої поверхні, що в свою чергу збільшує кількість води, яка потрапляє в клітину.

Від пагіна відходять додаткові корені, яких стрижнева коренева система має в меншій кількості. Головний корінь, як і інші типи коренів має кілька зон, що складаються з різних типів тканин. Кореневих чохлик складається з покривної тканини і служить захистом для кореня, як механічною, так і функціональною. Кореневий чохлик не дає клітинам зони поділу пошкоджуватися.

Зона поділу складається з рослинної тканини. Зона поділу кореня дозволяє йому активно рости, так як саме вона поставляє клітини в наступну кореневу зону. Зона розтягування представлена ​​молодими клітинами, які активно діляться.

Зона всмоктування складається з провідної тканини, яка транслює воду в вищерозміщені відділи кореня. Зона проведення також включає провідну і механічну тканини, оскільки саме для неї необхідне деяке зміцнення цієї кореневої зони.

Для того, щоб забезпечити рослини всім необхідним, а саме належною кількістю води їй не завжди достатньо лише одного кореня. Тому різні типи коренів утворюють сукупності або кореневі системи. Для дводольних саме стрижнева коренева система є еволюційною перевагою. Такий тип кореневої системи складається з головного і бічного коріння. Головний корінь називається стрижнем і відповідно до цього кореневій системі дано подібну назву.

Переваги головного кореня полягають в тому, що він глибоко проникає в грунт і надійно вкорінює свого володаря. Таким чином, дводольні рослини зміцнюються в грунті набагато краще, ніж будь-які інші. Тільки головний корінь може діставати дефіцитну вологу з глибоких ґрунтових шарів. Деякі коріння – стрижні можуть йти в грунт на кілька метрів.

Стрижнева коренева система є універсальною, тому такий тип характерний для великої групи живих рослинних організмів. Іноді стрижнева система по довжині перевищує сам пагін. Прикладом може служити така рослина, як верблюжа колючка. Її головний корінь може сягати в глибину 20 м.

Підводячи підсумок всьому вищесказаному, можна зробити висновок про те, що коренева система дводольних рослин має високу ступінь еволюційного прогресу і дозволяє значно розширити їх ареал проживання. Дводольні рослини населяють вельми різноманітні території і при цьому вони мають прогресивні риси будови.

Оцініть статтю
Додати коментар