“Король Лір і його дочки” аналіз

король лір і його дочки Аналіз твору

Король Лір і його дочки” аналіз твору допоможе визначити, який жанр, тема, ідея, сюжет та хто головні герої. Ця староанглійська балада розповідає про родинні стосунки.

“Король Лір і його дочки” аналіз (паспорт)

Жанр – балада;

Тема – сімейна трагедія Ліра, зрадженого дочками;

Автор – народна балада;

Головні герої:

  • король Лір – жив  у Англії. Батько після подій, що сталися з Корделією вмер з тяжким зітханням. Король Лір у кінці твору зрозумів ,що не правильно вчинив з Корделією і дуже жалкував про це; 
  • Регана – найстарша дочка короля. У кінці твору її засудили на смертну кару.  
  • Гонорелія – середня дочка. ЇЇ засудили на смертну кару
  • Корделія – найменша дочка. Її король прогнав з дому за слова «Свій довг дитячий все сповняти, послушна бути вам у всім, а більш не в силі я нічого вам сказати». Вона стала дружиною короля Франції, але як тільки почула про горе батька ,то відразу прийшла з допомогою. Корделія в бою за батька здобула смерть.

Сюжет твору “Король Лір та його дочки”

Легендарний король Лайр Британський мав трьох дочок. Доживши до старості, він вирішив поділити королівство між ними, зваживши на їхні обіцянки доглядати його в майбутньому. Дві старші дочки — Регана й Гонорелія — усіляко підлещувалися до батька, а третя, Корделія, була скромною у висловлюванні своїх почуттів. Тому король поділив своє королівство між старшими дочками. А Корделія, не знайшовши притулку в Англії, поїхала до Франції й вийшла заміж за короля Аганіппа, котрий, згідно з легендою, полюбив її за добре серце. Згодом старші доньки не виконали своїх обіцянок і залишили батька без належного піклування. Тому йому довелося звернутися до Корделії. У неї король Лір знайшов справжню любов, милосердя й допомогу. Як свідчить легенда, батько разом із Корделією зібрав військо й відвоював Англію в злих старших дочок. Незабаром Корделія померла. Через деякий час пішов у небуття її батько. 

Образ короля Ліра з балади “Король Лір та його дочки”

Король Лір – символ трагічної батьківської любові.

Король Лір з фольклорної балади є образом вічним.

Риси характеру короля Ліра: чесний, поважний, мирюлюбний, мирний правитель, авторитарний (не допускає обговорень, не терпить заперечень), гординя, егоїзм.

Король Лір на початку твору показаний жорстоким егоїстом, що вимагає покори та великої любові не тільки від підданих, а й від своїх дочок. Шлях страждання та спокути змінюють героя, у фіналі твору ми бачимо люблячого батька, людину, що картає себе за учинену ним несправедливість.

Король Лір на початку творуКороль Лір у кінці твору
Сильний правительЖебрак, якому дочка повернула владу
Жорстокий батькоЛюблячий батько
Людина, що легко піддається лестощамПройшов важкий шлях від засліплення лестощами до прозріння
Недалекоглядний егоїстЛюдина, що усвідомила свою провину та важко картає себе за це

Лір, не дивлячись на свій норов, беззаперечно довіряє своїм дітям. Розкривається ще одна риса героя: наївність і довірливість.

Регана принизила свого батька передусім як короля, володаря держави, відмовивши йому в атрибуції влади. Тим самим вона виказала йому й свою зневагу як дочка. З гнівом та образою звинувачує дочку в несправедливості. Король Лір гнівлива людина, проте він гостро відчуває несправедливість та повстає проти неї.

Середня дочка принизила свого батька ще більше — не як короля, а як людину, запропонувавши йому жити зі слугами та споживати недоїдки. Вона, дійсно, змія — холодна, жорстока, з отруйним жалом ненависті.

Слова старшої та середньої дочок щодо готовності прийняти смерть заради батька виявилися суцільною брехнею, насправді сестри холодні та бездушні егоїстки.

Жебраком король Лір став не тільки фізично, він жебрак як батько і як король, тому що власними руками позбавив себе влади, привів до влади дочок-зрадниць та вигнав ту, яка любила його по- справжньому.

Втративши корону, дім та дітей, старий Лір нарешті збагнув щирі почуття Корделії, її чисту душу. Король Лір, опинившись на вулиці, не йде до Корделії, тому що усвідомлює страшну несправедливість, що скоїв як батько проти власної дитини.

Душевна рана, яку причинили йому власні доньки, та страшна несправедливість, яку батько вчинив проти власної дитини, стали причиною божевілля короля Ліра.

Корделія побачивши короля, бідного жебрака, залишається вірною своїм словам, вона поводить себе як слухняна дитина, незважаючи на жорстокість батька у ставленні до неї.

Корделія готова заради батька на все. Вона повернула короля Ліра на царство та віддала за батька життя. Але король Лір не пережив смерті Корделії. Біль від втрати єдиної дитини, що залишилися йому вірною, та усвідомлення того, що він певною мірою винен у її смерті, й спричинили смерть героя. Горе, що спіткало короля, це покарання за його жорстокий вчинок проти власної дитини.

Художні засоби:

Голови покласти; що то було мов медове, та незадовго стало квасом

 

Фразеологізми

Прегарні й свіжі, облесними, лукава, люта, палкії, вірная

 

Епітети

Мов сирота, мов гарний цвіт з чужого поля

 

Порівняння

“Король Лір і його дочки” (аудіокнига)

Відгук про баладу “Король Лір і його дочки”

Староанглійська балада “Король Лір та його дочки” цікава та повчальна. Головні проблеми цього твору є актуальними навіть сьогодні. У короля було три доньки, але спадок він поділив серед двох найулесливіших, а найменшу – вигнав з дому.

Та на жаль, старші доньки були дуже хитрими, і старий батько не отримав гідного піклування. Він був вимушений звернутися до наймолодшої доньки по допомогу. Вона була доброю та люблячою, тому прийшла до батька на допомогу. Шкода,  що і в наш час є діти, які не поважають батьків, не віддають їм свою любов та турботу.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Мирослав

    дуже не вистачає Сюжетних елементів, а так все чудово

    Відповіcти