«Крихітка Цахес» аналіз (паспорт твору)

крихітка цахес аналіз 9клас

“Малюк Цахес, на прізвисько Цинобер” — фантастична казка — повість видатного сатирика Ернста Теодора Амадея Гофмана. Її аналіз допоможе краще зрозуміти твір.

«Крихітка Цахес» аналіз твору (паспорт)

Автор – Ернст Гофман

Рік написання – 1819

Рід літератури – епос

Жанр – казка (дія відбувається у казковій країні, серед героїв є маги, феї, які впливають на життя людей, чарівні речі, чарівні перетворення.) «Казка про реальне»; сатирична історія тогочасної Німеччини

Тема. Показ духовно обмеженого світу філістерів, у якому немає місця ентузіастам.

Ідея. Засудження засліпленого суспільства, що втратило ціннісні орієнтири, яке не тільки приймає, а ще й у якомусь патологічному самозабутті творить собі кумира.

Головна думка казки втілена у феномені Цахеса. Суть його в тім, що деякі люди можуть привласнювати чужу працю, таланти, заслуги та ще й здаватися не тими, ким вони є насправді. Провина Цахеса в тому, що в душі його не прокинувся внутрішній голос, який сказав би: “Ти не той, за кого тебе приймають, але постарайся зрівнятися з тими, на чиїх крилах ти, неміцний, безкрилий, летиш вгору”.

Проблематика. “Малюк Цахес” — твір сатиричний. Тут гостро висміюється уся державна система: духовне і матеріальне життя, нікчемні, зате з великими претензіями, спроби реформ, система чинів, соціальна психологія, убогість обивателів, догматизм університетської науки; грошей і влади; морально-етичних проблем.

Проблеми твору:

  • гроші й влада
  • добро та зло
  • кохання
  • освіта
  • творчої людини і бездуховного філістера.

Двоплановість: світ поетичної мрії ( сприйняття високої поезії, музики, краси, природи, чар, мрійливість, казкова країна Джіністан) та світ реальної буденності (князівство Барсануф, Керепес, запровадження освіти, вигнання з країни чар,поезії, фей)

Головні герої

Цахес, Балтазар, Фабіан, Мош Терпін, Кандида, Пефнуцій, Рожа-Гожа, Альпанус.

Реальні та фантастичні герої
  • Реальні — Балтазар (мрійник), Фабіан (раціоналіст), Мош Терпін (професор природничих наук), Кандіда, жителі князівства, правитель Пафнутій, князь Барназуф;
  • Фантастичні — фея Рожа-Гожа, маг Проспер Альпанус.)

Окремі персонажі живуть одночасно у двох світах. Маг Проспер Альпанус — лікар, фея Розабельверде матінка-ігуменя сирітського будинку.

Дія чарівних сил: від когось відчужується краса, від когось — талант і мудрість і миттєво передаються Цахесу. А публіка завжди захоплено аплодує.

Символи

  • Три золоті волосинки, власником яких став Цахес, — це символічний образ золота, грошей і їхньої влади над людьми та суспільством.
  • Князь Пафнутій – символ псевдо просвітницької науки;
  • професор Мош Терпін – карикатура на тих, хто захопив командні пости в науці, безжалісно бюрократизувавши її;
  • вручення ордену Зелено-плямистого тигра – критика діяльності урядовців;
  • Бальтазар – антипод Цахеса, символ світу поетичної мрії.

Сюжет «Крихітка Цахес»

Розвиваючи фольклорний мотив про чудодійне волосся, письменник змушує фею Розабельверде наділити маленьку потвору Цахеса таємничою властивістю: все талановите і значне, що робиться і мовиться у його присутності, приписується лише йому. Три золоті волосинки, власником яких став Цахес, — це символічний образ золота, грошей і їхньої влади над людьми і суспільством.

Завдяки своїй чудесній обдарованості, Цахес робить заморочливу кар’єру. У професорських колах його вважають за найвеличнішого поета. Це і відкриває йому шлях до серця чудової Кандіди. Не менших успіхів досягає він і на суспільній арені. Цахес стає таємним радником, а потім і міністром. Невідомо, яких би ще висот досяг Цахес, коли б не втручання доброго мага Альпануса. За його допомогою Бальтазар вириває на голові Цахеса три чарівні волосинки: ілюзії розсіюються і, на подив його щирих прихильників, він постає перед ними у всій своїй разючій потворності. Ставлення людей, що так несподівано змінилося до нього, людей, які недавно плазували перед ним, здається Цахесу “революцією”, “повстанням”, “поваленням усіх основ”. Рятуючись від глузувань, він кидається в срібний нічний горщик, і, занурившись у “стихію”, що містилася в ньому, трагічно гине.

Композиція твору

крихітка цахес паспорт

Риси романтизму у творі “Крихітка Цахес”

  • Основний конфлікт твору (протистояння митця Балтазара та філістера Цахеса) як утілення неприйняття романтиками буденності реального життя і звеличення «життя духу».
  • Переплетіння реальності та нестримної фантазії.
  • Контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного у творі як конкретне втілення антитези: з одного боку — недосяжного романтичного ідеалу, з другого — ницої буденної реальності.

    Де відбуваються події у творі “Крихітка Цахес”? Події відбуваються у вигаданому князівстві Керепес, де колись заходами князя Пафнуція Великого було запроваджено «освіту». Вона полягала у вигнанні із країни чар, поезії, мрійливості, а разом з ними і «ворогів освіти» – фей та чарівників. Події розгортаються у двох планах: реальному (князівство Барсануф, в якому відбуваються всі події) і фантастичному, які втілюються через казкову країну Джіністан.

    Реальне і фантастичне у творі “Крихітка Цахес”

крихітка цахес аналіз твору

«Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер» аудіокнига

Чому вчить мене твір "Крихітка Цахес..."?
Кого або що висміює Гофман у творі "Крихітка Цахес"?
Які види комічного використав у творі Е.Т.А.Гофман?
Оцініть статтю
Додати коментар

  1. олена

    Дякую!!!

    Відповіcти
  2. Ніка

    Благодарочка!!!

    Відповіcти
  3. Довидка

    Во что превратился сайт!?!?!? Полно ошибок, фу

    Відповіcти
    1. J. G. (Джей Джи) автор

      Якщо ви добре знаєте українську, то чому ваш коментар російською?

      Відповіcти
      1. Ains oal gone

        Ахахахах, згіден

        Відповіcти
        1. УКРАІНА

          Я також згідний

          Відповіcти
  4. UA

    Дуже хороша робота, дякую!

    Відповіcти
  5.  іван

    на то й у нього й ім’я що довідка до лікаря(до палати 6)

    Відповіcти