Луїза Мей Олкотт Біографія + Цікаві Факти

Луїза мей олкотт біографія Письменники

Луїза Мей Олкотт (Louisa May Alcott) (1832-1888) – одна з найвідоміших американських письменниць. Вона була реформатором, вимагала права голосу для жінок і виступала проти вживання алкоголю. Луїза Мей Олкотт біографія скорочено українською розповість про її життя та творчість.

Луїза Мей Олкотт коротка біографія

Луїза Мей Олкотт народилася 29 листопада 1832 року у Філадельфії, штат Пенсільванія. Вона була однією з чотирьох дочок Бронсона Олкотта, педагога та філософа. Саме батько займався освітою Луїзи.

Олкотти були дуже бідні. Її батько перевіз сім’ю до Бостона, штат Массачусетс, в 1834 році і заснував там експериментальну школу, в якій він планував використовувати свої власні методи навчання. Школа закрилася, і в 1840 сім’я переїхала в Конкорд, штат Массачусетс.

Батько Олкотт був рішучим прихильником прав жінок і одним із перших противників рабства, а його друзі були одними з найвпливовіших і найвідоміших людей того часу. Серед його друзів були Генрі Девід Торо (1817–1862), Ральф Уолдо Емерсон (1803–1882), Маргарет Фуллер (1810–1850) та Теодор Паркер (1810–1860). Луїза Мей товаришувала з Емерсонами та родиною Торо.

Через тяжке становище сім’ї вона рано почала працювати (була гувернанткою, вчителькою, швачкою). З дитинства захоплювалася літературою, складала невеликі оповідання та казки, писала п’єси для домашнього театру. У 16 років Луїза написала свою першу книгу «Байки про квіти» («Flower Fables»), до якої увійшли оповідання, складені для Еллен Емерсон, дочки Ральфа Уолдо Емерсона. До 1860 її оповідання і вірші публікувалися в Atlantic Monthly.

Під час Громадянської війни (1861–1865) працювала медсестрою у військовому шпиталі у Джорджтауні, поки її здоров’я не погіршилося. У 1863 році Луїза публікує книгу “Лікарняні замальовки”, яка принесла їй першу, хоч і не дуже широку популярність

Її подальшою роботою був роман “Настрій”, який був опублікований у 1864 році. 1867 року вона працювала редактором дитячого журналу Merry’s Museum.

У 1868 році було видано найвідомішу і найпопулярнішу книгу Олкотт — «Маленькі жінки», що розповідає про дорослішання чотирьох дочок сім’ї Марч: Мег, Джо, Бесс та Емі. Книга стала популярною, і незабаром було опубліковано продовження “Гарні Дружини” (1869), “Маленькі Чоловіки” (1871), і “Хлопці Джо” (1886).

В результаті продажі книг допомогли сім’ї Олкотт здобути фінансову незалежність. Сама ж Луїза Мей Олкотт ніколи не була одружена.

Пізніше Луїза Олкотт написала романи: “Старомодна Дівчина” (1870), “8 Кузин” (1875), і “Під Бузком” (1879).

Незважаючи на погіршення здоров’я, Олкотт продовжувала писати до своєї смерті. Вона померла від інсульту в Бостоні 6 березня 1888 року у віці 55 років.

Луїза Мей Олкотт цікаві факти

Луїза Мей Олкотт прожила захоплююче життя.Вона зачарувала мільйони читачів своїм романом «Маленькі жінки», вона працювала медсестрою під час громадянської війни, боролася проти рабства та за права жінок для голосування. Ось 10 фактів про відому письменницю.

1. У Луїзи Мей Олкотт було багато відомих друзів.
Батьки Луїзи, Бронсон та Ебігейл Олкотт, виховували своїх чотирьох дочок у політично активній родині в Массачусетсі. У дитинстві Олкотт допомагала батькам переховувати поневолених людей, які втекли підземною залізницею, і обговорювала права жінок з Маргарет Фуллер.

Протягом свого життя вона спілкувалася з друзями свого батька, включаючи Генрі Девіда Торо, Ральфа Уолдо Емерсона та Натаніеля Готорна. Хоча її родина завжди була бідною, Олкотт мала доступ до цінного досвіду. Вона читала книжки в бібліотеці Емерсона та вивчала ботаніку в Уолден-Понд разом із Торо. Вона також спілкувалася з аболіціоністом Фредеріком Дугласом і активісткою жіночого суфражизму Джулією Уорд Хоу.

2. Першим псевдонімом Луїзи Мей Олкотт була Флора Ферфілд.
У підлітковому віці Олкотт працювала вчителем і прислугою, щоб заробити гроші для своєї сім’ї. Вона вперше надрукувала  свій вірш в 19 років. Тоді Олкотт використовувала псевдонім — Флора Ферфілд. Але в 1854 році у віці 22 років Олкотт вперше використала власне ім’я. Вона опублікувала Flower Fables, збірку казок, яку написала для доньки Емерсона Еллен.

3. Луїза Мей Олкотт таємно писала чтиво.
Перед тим, як написати «Маленьких жінок», Олкотт писав «Готичне кримінальне чтиво» під псевдонімом A.M. Барнард. Щоб заробити легкі гроші, вона писала оповідання з такими назвами, як «За маскою» та «Привид абата».

4. Олкотт написала книгу про роботу медсестрою під час громадянської війни.
У 1861 році, на початку Громадянської війни в США, Олкотт шила уніформу в Конкорді, а наступного року пішла на військову службу медсестрою. Вона заспокоювала вмираючих солдат і допомагала лікарям проводити ампутації. Про свій досвід вона писала у щоденнику та в листах до своєї родини. У 1863 році вона опублікувала «Лікарняні замальовки», де описала свій досвід роботи медсестрою. Книга стала дуже популярною.

5. Луїза Мей Олкотт страждала від отруєння ртуттю.
Якось Олкотт підхопила черевний тиф і пневмонію. Вона отримувала стандартне на той час лікування — токсичну сполуку ртуті під назвою каломель. (Каломель використовувався в медицині у 19 столітті.) Через отруєння  ртуттю вона страждала до кінця свого життя. У неї була ослаблена імунна система, запаморочення та епізоди галюцинацій. Щоб побороти біль, викликаний отруєнням ртуттю (а також можливим аутоімунним розладом), вона прийняла опіум. Олкотт померла від інсульту в 1888 році у віці 55 років.

6. Вона написала «Маленьких жінок» менш ніж за три місяці.
У 1867 році Томас Найлс, редактор видавництва, запитав Олкотт, чи хоче вона написати роман для дівчат. Олкотт написала першу половину — 402 сторінки — менш ніж за шість тижнів! У своїй найвідомішій книзі вона написала про своє дитинство разом із трьома сестрами. Опублікована у вересні 1868 року перша частина «Маленьких жінок» мала величезний успіх.

7. Луїза Мей Олкотт боролася з право голосу для жінок
У 1870-х роках Олкотт боролася за права жінок голосувати. У 1879 році штат прийняв закон, який дозволяв жінкам голосувати на місцевих виборах за будь-які питання, пов’язані з освітою та дітьми. Олкотт була першою жінкою, що зареєструвалася для участі в виборах в Конкорді, Массачусетс.

8. Луїза Мей Олкотт прикинулася власною служницею, щоб обдурити своїх шанувальників.
Після успіху «Маленьких жінок» шанувальники вирушили в Конкорд, щоб побачити, де виросла Олкотт. Якось до її будинку прийшли сто незнайомців, сподіваючись побачити письменницю. Увага їй не подобалася, тому вона прикидалася служницею, відкриваючи двері, щоб обманом змусити шанувальників піти.

9. У Луїзи Мей Олкотт не було дітей, але вона піклувалася про свою племінницю.
Олкотт ніколи не була заміжня і не мала дітей, проте піклувалася про свою племінницю-сироту. У 1879 році молодша сестра Олкотта Мей померла через місяць після народження дочки. Помираючи, Мей сказала своєму чоловікові відправити дитину, яку вона назвала Луїзою, до її старшої сестри. Дівчина на прізвисько Лулу провела своє дитинство з Олкотт. Лулу було всього 8 років, коли Олкотт померла, після чого вона поїхала жити до свого батька в Швейцарію.

10. ЇЇ роман “Маленькі жінки” було екранізовано 6 разів.

Оцініть статтю
Додати коментар