Людвіг Больцман біографія та цікаві факти з життя австрійського фізика.
Больцман – один із засновників фізичної кінетики і статистичної фізики.
Людвіг Больцман коротка біографія
Народився у Відні 20 лютого 1844 року в сім’ї акцизного чиновника. Незабаром сім’я переїхала в Вельс, а потім в Лінц, де Больцман закінчив гімназію. У 1866 році він закінчив Віденський університет. У 1867 р став приват-доцентом Віденського університету і протягом двох років був асистентом професора Й. Стефана.
У 1869 р Больцман був запрошений на посаду ординарного професора математичної фізики в Грацському університеті із зобов’язанням читати курс «Елементи вищої математики».
У 1872 р він зумів дати статистичне обгрунтування другого закону термодинаміки. Крім того, Больцман вивів один із законів теплового випромінювання (т. зв. Закон Стефана-Больцмана).
У 1873 р став ординарним професором математики Віденського університету. У 1876 р повернувся в Грац, де став професором експериментальної фізики і директором Фізичного інституту.
Больцман в 1890 р отримав кафедру теоретичної фізики в Мюнхені, проте в 1895 р повернувся до Відня.
З 1899 року – іноземний член-кореспондент Петербурзької АН. Больцман вивів функцію розподілу, яка була названа його ім’ям, а також основне кінетичне рівняння газів.
Больцмана багаторазово запрошували читати лекції в різних університетах Європи і Америки.
До 1900 року у Больцмана розвинулася важка форма астми, він переживав болісні напади хвороби і сильно страждав від болю. У 1906 році Больцман перервав лекції і відправився на лікування до Італії, разом з дружиною і дочкою. 5 вересня 1906 року Больцман наклав на себе руки в готельному номері, повісившись на віконному шнурі.
Людвіг Больцман цікаві факти
Одружився на Генрієтті фон Айгентлер, студентці математичного факультету, яка була на 10 років молодша. Пара вела світське життя, часто відвідувала театри, організовувала пікніки в околицях Граца.
У будинку життєрадісного професора влаштовувалися музичні вечори, і Больцман сам сідав за рояль.
Улюблені композитори – Вольфганг Моцарт і Людвіг Бетховен.
За спогадами учнів Больцмана, лектором він був чудовим. Зазвичай на лекції Людвіг Больцман користувався трьома дошками, спочатку виписуючи на одній з них ті основні формули, які були виведені на попередньому занятті, а потім і нові, так що до кінця лекції весь матеріал був на очах у студентів.