Мартін Лютер коротка біографія християнського богослоав, ініціатора Реформації, перекладача Біблії на німецьку мову.
Мартін Лютер біографія скорочено
Майбутній діяч і реформатор народився на світ у родині рудокола 10 листопада 1483 в Саксонії. Коли малюкові виповнилося півроку, родина переїхали в Мансфельд, де його батько отримав статус заможного бюргера.
У 7-річному віці батьки відправили Мартіна в міську школу, де його постійно принижували і карали. За сім років навчання тут, юнак навчився тільки писати, читати і вивчив 10 заповідей, кілька молитов.
У 1497 році батьки віддали 14-річного Мартіна в францисканську школу міста Магдебурга. У той час Лютер і його друзі заробляли на хліб співом під вікнами побожних обивателів.
У 1501 році він вступає до Ерфуртського університету на філософський факультет. Юнак помітно виділявся серед однолітків здатністю легко засвоювати навіть складні матеріали. Він мав прекрасну пам’ять. У 1503 році молодий Лютер отримав ступінь бакалавра і запрошення читати лекції з філософії. Паралельно з роботою він вивчав основи юридичної справи. Якось після відвідування університетської бібліотеки, йому в руки потрапила Біблія, яка змінила його життя.
Філософ вирішив присвятити себе служінню Богу, відмовитись від мирського життя. У храмі він виконував роботу воротаря, прислужував старшим, підмітав подвір’я церкви, заводив баштовий годинник, збирав милостиню в місті.
У 1506 року Лютер прийняв чернечу обітницю. У 1507 році висвячений на священика.
У 1508 році його рекомендував генеральний вікарій на посаду викладача Віттенбергського. Сам же Мартін Лютер не припиняв розвиватися, вивчаючи іноземні мови і отримав ступінь біблійного бакалавра.
У 1511 році він відвідав Рим, де вперше зіткнувся з суперечливими фактами католицизму. Через рік Мартін Лютер займає посаду професора теології, в 11 монастирях виконує обов’язки доглядача і читає проповіді.
У 1518 році вийшла папська булла, яка викликала суперечливі думки у богослова і розчарування в католицьких навчаннях. Філософ написав свої 95 тез, які спростовують постулати Римської церкви. Виступ Мартіна Лютера з 95 тезами приніс йому популярність в суспільстві. Вони говорили, що держава не залежить від духовенства, а духовенство не повинно виступати посередником між Владикою і людиною. Діяч категорично не приймав вимог і висловів щодо безшлюбності духовних представників. Тим самим, він руйнував авторитет виданих Папою декретів. Його позиція була сміливою і шокуючою.
У 1519 році Папа Римський запросив Мартіна Лютера до себе на суд, однак той не з’явився. Тоді понтифік піддав протестанта анафемі, тобто відлучив від святих таїнств.
У 1520 році філософ публічно спалює буллу Папи Римського і закликає народ до боротьби проти папського засилля. За це його позбавляють католицького сану. Згідно Вормсскому едикту від 26 травня 1521 року Мартіна звинувачують в єресі. Прихильники реформатора рятують його, інсценувавши викрадення. Лютер переїхав в замок Вартбург і зайнявся перекладом на німецьку мову Святого Письма.
Публічна діяльність Мартіна Лютера призвела до того, що в 1529 році його протестантизм офіційно був прийнятим суспільством і став вважатися течією католицизму.
До кінця своїх днів він тяжко працював: проповідував, читав лекції, писав книги.
Останні роки життя Лютер страждав від хронічних недуг. Він помер в Айслебене 18 лютого 1546 року.
Мартін Лютер цікаві факти
Мартін Лютер народився в сім’ї колишнього селянина, який став процвітаючим гірничим майстром і заможним бюргером. Його батько брав участь в прибутках, одержуваних з восьми шахт і трьох плавилень ( «вогнів»). Але сім’я жила дуже скромно.
Він вважається одним з творців німецької літературної мови.
Його ім’ям названо один із напрямів протестантизму – лютеранство.
У 5 років він вже брав уроки читання, письма та латині в місцевій школі.
Справжнє прізвище філософа і богослова Людер. Ставши ченцем він взяв собі більш звучне прізвище.
Його батько мріяв, що син стане юристом, але Мартін Лютер вирішив стати ченцем.
Ставши ченцем, щоб догодити Богові, Лютер щодня молився кілька годин, постив кілька днів в тиждень, морив свою плоть недосипанням, не спав по кілька діб, спав без ковдри в холодну погоду.
Майбутня дружина Лютера була черницею, яка дала обід безшлюбності. Її звали Катерина. У 1523 році він допоміг їй і 12 іншим дівчатам втекти з монастиря. Коли вони одружилися, їй було 26 років, а йому 41. У шлюбі народилося 6 дітей.
З роками Мартін Лютер став страждати на запаморочення, раптову непритомність.
Є думка, що діяч був першою людиною, який у себе вдома поставив на Різдво різдвяну ялинку, прикрасивши її маленькими свічками і фруктами.
Будучи музикантом і композитором, Мартін написав багато духовних пісень, які були простими і легко запам’ятовувалися.
Згідно з даними Нistorychannel, в 2004 році проводилися археологічні розкопки будинку Мартіна Лютера. Було здійснене сенсаційне відкриття: в його будинку була каналізація і навіть примітивний підігрів підлоги.
Але ж 95 тез були написані у 1517, а не у 1518. І з чого, цікаво, автор узяв, що протестантизм вважається течією католицизму??? Звідки це взято??????