«О слово рідне! Орле скутий!» аналіз вірша

о слово рідне орле скутий аналіз Аналіз твору

Вірш «О слово рідне! Орле скутий!» — пристрасний гімн рідному слову. Поет прославляє народ, який зберіг рідну мову в страшну годину, «коли він сам стоять не міг». Слово в поезії О. Олеся може бути мечем і сонцем. Слово — це душа народу і її, душу, можна зберегти, тільки зберігши мову. Вірш «О слово рідне! Орле скутий!» виступає зверненням автора як прихильника рідної мови до слова, яким він захоплюється і яке намагається возвеличити в очах людей.

«О слово рідне! Орле скутий!» аналіз вірша

АвторОлександр Олесь

Рік написання –  1907

Рід літератури – лірика.

Вид лірики – патріотична

Жанр «О слово рідне! Орле скутий!»: ліричний вірш.

 За жанром це – медитація, історико-філософське осмислення ролі рідного слова, загалом митця в історичній долі народу.

Художній напрям, стиль: модернізм, символізм.

Тема: любов до рідної мови і заклик до її збереження.

Ідея: рідне слово має стати духовною зброєю народу.

Мотиви: «сила слова», «національне безпам’ятство», «краса слова», «слово — зброя»; «місія митця».

Віршовий розмір: чотиристопний ямб.

Римування: кільцеве

Художні засоби виразності:

 • алітерація;
 • епітет;
 • порівняння;
 • метафора;
 • метонімія;
 • риторичне звертання та оклики – ,
 • риторичне заперечення.
 • риторичні.

Художні образи-символи твору «О слово рідне! Орле скутий!» 

 • людей: ліричний герой — людина-патріот, яка любить рідну мову й займає активну громадянську позицію;
 • діти — українці, які відцуралися рідного слова; чужинці;
 • природи: орел, дерева, зорі, Дніпро, сонце, дощі;
 • предметів і явищ: слово; шум, музика, спів, рев, меч.

Символічні образи: скутий орел (символ великої сили й свободи, яка неприродно скута); сонце (символ нового життя); судні дощі (символ покари за гріх безпам’ятства); меч (символ сили слова).

Композиція (зміст): ліричний герой звертається до слова, називаючи його скутим орлом — говорить, що слово чужинцям кинутого на сміх безпам’ятними дітьми — показує красу слова — звертається до слова бути його мечем, сонцем, дощем судним для краю рідного.

Вірш «О слово рідне! Орле скутий!» читати

о слово рідне орле скутий паспорт твору

«О слово рідне! Орле скутий!» критика

 У збірці «Будь мечем моїм…» О. Олесь, роз­виваючи традицію Т. Шевченка та Лесі Українки, гостро порушує проблему рідного слова, щиро захоплюється ним і нищівно картає колонізаторів, які його нищать, і своїх безбатченків, котрі його зневажають. Вірш буквально пульсує потужним патріотичним почуттям, яке особливо посилюють рито­ричні вигуки й звертання. Красу, мелодійність і багатство української мови О. Олесь розкриває через емоційно насичені пейзажні порівняння, мета­форичні епітети (співочий грім, шовковий спів, левій рев Дніпра). Ідея вірша висловлена в міфологічно-біблійних символах меча, сонця, судних дощів. Меч тут символізує войовничу грань українського слова, а отже, і самої на­шої національної душі; сонце — миролюбну, окрилену, творчу властивості мови. У будь-якому разі автор переконаний, що мовне, національне від­родження України обов’язково стане судними дощами для її ворогів.

Турбота поета про долю рідного слова, «чужинцям кинутого на сміх», особливо гостро поставлена у поезії «О слово рідне! Орле скутий!» Як і в багатьох інших випадках, громадянський пафос вірша тут поєднано з глибокою задушевністю, ліричністю. Вже у другій строфі значення рідної мови у духовному житті людини та її велич асоціюється з розкішшю природи, яку О. Олесь завжди вмів змалювати найкращими барвами.

«О слово рідне! Орле скутий!» характеристика

Три частини композиції виконують роль тези, антитези і синтезу. Поезія вибудувана як монолого – звертання ліричного героя до рідного слова. Анафоричне  ” О слово рідне!” увиразнює не тільки композиції єдності, а й змістову наповненість, підкреслює щирість ліричної оповіді, схвильованість героя, зумовлює ораторські інтонації, патріотичні почуття. У його серці виникає біль через зневажливе ставлення до рідної мови й історичне безпам’яство співвітчизників.

Наскрізна антитеза розгортає сюжет вірша. Поет використовує яскраві метафори й епітети : Ураїнське слово уподібнюється “скутому орлу”, тобто поневоленому народові, слово якого звучало завжди як “співочий грім батьків моїх”, а тепер “дітьми безпам’ятно забутий”.

Ідея вірша випливає з переконань митця, що рідне слово відбиває драматичну історію України, стало духовною зброєю народу.

Зображуючи поетичний образ неповторної краси укр.мови і Вітчизни, поет висловлю своє творче кредо : ” О слово! Будь мечем моїм!\ Ні, сонцем стань!\ Вгорі спинись,\Осяй мій край і розлетися\ Дощами судними над ними.”

  Образ меча в Олеся пергукується з емблемою апостола Павла, в якого він символізує меч духовний:” Меч духовний є слово Боже”. Автор переосмислює цей образ, воєднуючи в ньому духоне і творче начала, слово-меч стає атрибутом свободи і справедливості.

У річищі символізму поет вдається до міфологічних образів космічного простору – сонця, синього неба, музики зір, а також біблійних образів (судні дні), що очищають рідний край від зла і стнуть запорукою відродження нації, якщо вона поставить слово-меч собі на службу, оберігатиме рідне слово – символ безсмертя народу.

«О слово рідне! Орле скутий!» аудіо слухати

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Учениця ліцею інтелект

  Лариса Олексіївна привіт

  Відповіcти
 2. подруга учениці ліцею інтелект

  прів!

  Відповіcти
 3. Лариса Олексіївна з ліцею інтелект

  Господи, що з вами не так?

  Відповіcти
  1. Учениця ліцею інтелект

   Усе добре, а з вами, що не так?

   Відповіcти
 4. Той, хто помітив недолік

  Перевірте дату написання вірша! Правильно: 1907 року!

  Відповіcти