Олександр Бородін біографія та цікаві факти

Композитори

Олександр Бородін коротка біографія та цікаві факти з життя великого композитора, а також вченого хіміка та медика коротко викладені в цій статті.

Олександр Бородін біографія

Олександр Бородін народився в Санкт-Петербурзі 12 листопада 1833 року. Він був позашлюбною дитиною, записаним сином кріпосного слуги. Тільки перед смертю батько, коли хлопчикові було 8 років, купив синові і його матері вільну з будинком.

Олександр отримав домашню освіту, вивчав французьку та німецьку мови. У 9 років написав свій перший музичний твір – «Польку». Разом з тим опанував гру на фортепіано, флейті і віолончелі. Таланти хлопчика не обмежувалися тільки музичним напрямком: в 10 років він зацікавився хімією, досягнувши в цій області небувалих успіхів.

Матері і вітчиму вдалося зробити так, що Бородін закінчив гімназію і зміг вступити до Медико-хірургічної академії, де вивчав медицину і хімію. У 1857 році Олександра направляють у ІІ військово-сухопутний госпіталь як лікаря ординатора. Через рік він захистив дисертацію і отримав науковий ступінь. Незабаром отримав завдання дослідити мінеральні води водолікарні міста Солигалич. Його звіт про виконану роботу опублікували в Московській газеті, а Бородін став відомим.

Далі Олександр навчався в Європі: багато працював, слухав лекції, займався в бібліотеці.
Життя Олександра Бородіна змінилося в 1861 році, коли під час відвідин Німеччини він познайомився з Протоповою Катериною. У жінки був абсолютний слух, і вона прекрасно грала на піаніно. Завдяки Катерині Бородін знову пристрастився до музики.

Коли він повернувся на батьківщину, то був удостоєний звання ад’юнкт – професора академії, де колись навчався. Олександр Бородін є автором 40 робіт, зайнявши спочатку посаду професора, академіста і став почесним членом Товариства російських лікарів в 1883 році.

Крім наукової діяльності став приділяти увагу музиці, правда, потай від свого наставника, який вважав музику перешкодою науці.

Олександра Бородіна по праву вважають в Росії батьком квартету і симфонії. Його композиції Перший і Другий квартет користувалися популярністю за кордоном. Свою найуспішнішу оперу під назвою «Князь Ігор» Олександр Порфирович писав цілих 18 років і не встиг її закінчити. Ще в студентські роки почав складати мініатюрні п’єси і романси, такі як «Спляча княжна», «Пісня темного лісу» і «Арабська мелодія».

В 1862 познайомився з М. А. Балакірєвим, увійшов у Балакірєвський гурток («Могутню купку»). . Особисті твори Бородін виконував на вечорах Митрофана Бєляєва, в будинку якого збиралася вся творча російська еліта. У його творах відстежувалися теми любові до батьківщини, свободи і національної гордості. Автора по праву вважають родоначальником героїко-епічних тенденцій і симфонії в російській музиці.

Всього Олександр Бородін склав 3 симфонії, 16 романсів, п’єси для фортепіано, музичну поему «У Середній Азії», інструментальні мініатюри, опери «Князь Ігор» і «Богатирі».

Олександр Бородін встигав ще займатися й громадською роботою. Він відстоював ідеї здобуття жінками вищої освіти і захищав від політичних переслідувань студентів.

У 1887 році великий композитор, хімік і медик помер від раптового розриву серця.

Олександр Бородін цікаві факти:

Дружина композитора, Катерина Протопова хворіла астмою. Навіть дотримуючись режиму, у неї траплялися важкі напади. Чоловік виступав як в ролі доглядальниці, так і в ролі лікаря. У пари не було дітей, тому вони взяли до себе 4 дівчаток на виховання.

Композитор Бородін записував ноти простим олівцем. Щоб вони довше зберігалися, то папір, на якому він писав, обробляв желатином або яєчним білком.

Був досить неуважним: постійно плутав кабінети лекцій, міг сплутати вихідні та робочі дні.

15 лютого 1887 року Олександра Бородін зібрав друзів у службовій квартирі з нагоди Масляної. В процесі веселощів він схопився за груди і впав, померши від розриву серця.

Олександр Бородін все життя вважав себе хіміком, а до музики ставився як до хобі. Д. Менделєєв вважав, що Бородіну було б кинути заняття музикою і повністю присвятити себе науці.

Оцініть статтю
Додати коментар