“Орел і Черепаха” Сковорода аналіз

григорій сковорода аналіз Аналіз твору

“Орел і Черепаха” аналіз

Черепаха розповідає, як її прабаба загинула через те, що вирішила політати. «Не тому загинула премудра твоя баба, що літала, а тому, що взялася за неналежну їй справу», — відповідає Орел. Григорій Сковорода пояснює свою байку: «Не треба, тобто не корисно, а через те й важко черепасі літати».

У цій байці провідною є думка про необхідність жити «за природою», тобто кожен має робити те, що краще всього вміє.

Образ черепахи виступає символом людини, яка займається не своєю справою

Орел (орлиця) — символ небесної (сонячної) сили, вогню й безсмертя.

Мораль: марнославство і прагнення насолод багатьох потягло у протиприродний стан. Це тим шкідливіше для них буває, чим вищий стан. І зовсім не багатьох мати зродила, приміром, до філософії та янгольського життя.

“Орел і Черепаха” байка

На дубі, що похилився до води, сидів Орел, а поблизу Черепаха проповідувала своїй братії:
— Гори воно вогнем оте літання! Покійна наша прабаба, дай боже їй царство небесне, згинула, як видно з переказів, за те, що почала вчитися в Орла сеї гиблої науки. Сам Люципер таке вигадав!..
— Слухай-но, дурепо! — обірвав її проповідь Орел.— Не тому загинула премудра твоя прабаба, що літала, а тому що взялася не за свою справу. Літати не гірше, ніж повзати.

Сила: Прагнення насолод і слави багатьох збиває у протиприродний стан. Се тим шкідливіше для них буває, чим більша така невідповідність. І зовсім небагатьох мати зродила, приміром, до філософії і доброславного життя.

Оцініть статтю
Додати коментар