“Пан Халявський” скорочено

пан халявський скорочено Квітка-Основ'яненко Скорочено твори

Григорій Квітка-Основ’яненко “Пан Халявський” скорочено читати можна, щоб згадати сюжет твору.

“Пан Халявський” скорочено читати

Частина І

Халявський згадує давні часи і порівнює теперішні. Все-бо йому не так як раніше. Одного разу після сварки з дружиною,сидячи в своєму кабінеті, Халявський почав порівнювати минуле й сьогодення. Так і починається його розповідь.

Дитинство пройшло у Халявського чудово. Він був одним з десяти дітей. Він розповідає як кого любили і за що. Він був улюбленцем матері. Далі йде розповідь про пишні бенкети батька. Про ігри панянок та паничів.
Про виховання і науку у дяка Книшевського. Він, Тимофій, або просто Трушка мав талант до співу, брат Петро був надзвичайно розумним, а брат Павлусь мав талант до дзвонів і малярства. Після пригоди зі “скаженною собакою”, батько найняв нового вчителя – інспектора Галушковського.

Галушковський навчав їх латини, граматики та піїтики. Одного разу, прослідкувавши за ним, Павлусь взнав, що він ходить на вечорниці. Так і хлопці почали ходити на вечорниці. Щоб ніхто не розумів їх розмови, інспектор навчив їх бурсацької мови.

Хлопців перевели школу в місто. Батьки довго ридали, проводжаючи їх. Петра і Павлуся відвели до риторики, а Трушку – до синтаксису. Він був лінивим і зовсім не вчився, тільки їв. На Різдво брати поїхали додому. На званому обіді хлопці хвалились талантами. Потім Петро і Павлусь пішли на вечорниці, де їх тяжко побили. Батьки взнали про вечорниці і звинуватили в них Галушковського. Петро поїхав на навчання. А Трушка і Павлусь лишились вдома:

Трушка – з хитрості, а Павлусь – з хвороби. Згодом Павлусь помер.

Частина ІІ
Приїхавши на Різдво додому, Трушка побачив Тетасю, прийомну дівчину п’ятнадцяти років. Спочатку він не звернув на неї уваги, але мама влаштувала так, аби вони закохалися. Так і сталось. Мати хотіла їх одружити, для того й “хворів” Трушка. Весілля мало відбутись після похорон Павлуся. Та батько тяжко захворів і помер. Помираючи, наказав Трушці не одружуватися до тридцяти років.

До Софії, старшої сестри, сватався капітан. Петро і Трушка були запрошені на обід до нього. Там вони, самі того не розуміючи, підписали папери, в яких погодились бути солдатами. Як горював Трушка! Відслуживши два роки, він прохав про відставку і таки отримав її. Коли приїхав додому – вжахнувся. Все господарство запустіло. Трушка навів порядки всюди і вирішив шукати наречену. Він взнав, що Тетася вийшла заміж за власною волею і має більше двох дітей.

Трушка витратив три місяці на сватання, але ніде не отримував згоди. Його стали кликати “гарбузний панич”. Одна панна порадила йому спочатку розділити майно, а потім свататись. Приїхав Петро і почав становить свої порядки. Трушці довелося переїхати до сусіда.

Запросив його Кузьма поїхати в столицю – Санкт-Петербург. Поїхали. Дуже сподобався Трушці Петербург. Там він відвідав ігрища, театр (де йому було нудно і він чотири рази купляв квитки на одну виставу). Але потім Трушка знову пішов на виставу і йому сподобалося.

Після Петербургу Трушка одружився на дочці Горб-Маявецького Анісьї. Після одруження характер Анісьї зовсім змінився – вона стала холодною і кликала чоловіка на ти. Щастя їй приносили солдати, які лишились на деякий час в сусідньому селі. Брат Петро всіляко насміхався над Трушкою.

Так і прожив своє життя пан Халявський.

Автор: cup_of_flowers

Оцініть статтю
Додати коментар