Перетинчастокрилі: характеристика

бджоли Зоологія

Які особливості будови перетинчастокрилих, Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Перетинчастокрилі: характеристика

Перетинчастокрилі є найчисленнішим і найрозвиненішим загоном комах. До загону перетинчастокрилі відносяться оси, бджоли, джмелі, мурашки і наїзники.

Відмінна риса даного сімейства в тому, що у його представників є дві пари перетинчастих крил. При цьому задня пара під час польоту не функціонує. Також існують і безкрилі види комах.

Характеристика перетинчастокрилих: особливості будови

Організм даного сімейства в своїй будові має деякі особливості. Розмір тільця коливається в рамках 0,2 мм – 6 см. Виділяється голова, груди і черевце. Ці сегменти чітко відокремлюють один одного. Органи чуттів розташовані на голові. Очі добре розвинені і мають складну структуру. Але в природі також зустрічаються і сліпі мурахи-робітники. Органами дотику служать колінчаті або прямі вусики, які складаються з члеників в кількості 3-60 штук. Ступінь їх розвитку залежить від виду комах. У примітивних видів перетинчастокрилих ротовий апарат гризучого типу, а у вищих комах – лижуще-сисний, коли нижня губа трансформувалася в хоботок.

Груди представників цього сімейства поділено на: слаборозвинені задньогруди, середньогруди і передньогруди. До них прикріплені кінцівки і крила комахи. Самі крила прозорі і перетинчасті. Причому передня пара крил довше і краще розвинена, ніж задня. Тому в польоті вони виконують провідну роль.

У робочих мурах, самиць деяких ос та їздців крила відсутні.

Черевце складають членики. Їх від 6 до 8 штук. У самок в кінці черевця розміщений яйцеклад, який перетворений в свердло або жало, а у самців в цьому місці органи злягання. Отруйні парні залози розташовані біля основи жала. Свердло і жало призначені для того, щоб вводити яйця в рослину або тварину, де згодом буде мешкати личинка. До перетинчастокрилих належать і такі комахи, у яких відсутнє жало. Замість нього – отруйна залоза. Після укусу через неї впорскується отрута в рану.

Система травлення з довгим кишечником добре розвинена у комах, які живуть довгий час в стадії дорослої особини – бджоли і оси. Гірше вона розвинена у комах з нетривалим циклом життя – оріхотворки і наїзники.

Особливість органів дихання перетинчастокрилих в постачанні бульбашками трахейної системи.

У комах життєвий цикл з повним перетворенням проходить через кілька стадій: яйце, личинка, лялечка і доросла комаха.

Більшість дорослих перетинчастокрилих рослиноїдні, харчуються нектаром, ягодами, плодами, деякі види споживають тваринну їжу. Деякі перетинчастокрилі живуть великими родинами, в яких є незначна кількість нормальних самиць та самців, основну масу складають безплідні самиці — так звані робочі особини.

Сподіваємося, що їх цієї статті Ви дізналися, яка будова перетинчастокрилих.

Оцініть статтю
Додати коментар