Повідомлення про билини. Цікаві факти

Теорія

Розповідь про билини повідомить про епічні пісні про мужніх богатирів. Цікава інформація про билини допоможе доповнити проект.

Повідомлення про билини

Що таке билини?

Билини – епічні народні пісні, які оповідають про героїчні подвиги мужніх богатирів. Часто в них описуються героїчні події і подвиги, участь в яких брав народ. Слово «билина» позначає «старина», тобто те, що відбувалося в минулому. Билина як літературний жанр не піддається достовірній точності. Події, описані в них, часто перебільшені для підкреслення виняткової сміливості героїв – богатирів.

Вони грають дуже важливу роль в літературному національному процесі, так як представляють народний епос і передають всім поколінням знання про традиції, вірування і життя предків.

Коли були створені билини?

Відомо, що в основі билин лежать події, які відбувалися в Х – ХІІ столітті. Тому оформлятися в письмовому вигляді вони почали в XIV столітті. При чому кожне покоління додавало в сюжет щось своє. До цього часу билини існували в усній формі і передавалися з покоління в покоління. Билини своїм сюжетом найчастіше пов’язані з Києвом та князем Володимиром.

Класифікація билин

Єдиної думки на рахунок класифікації билин в сучасному літературознавстві не існує. Традиційно їх поділяють на 2 групи: київського і новгородського циклу. У билинах київського циклу описуються події, що відбуваються в період правління великого князя Володимира. Нам відомі герої цих творів: Михайло Потик, Ілля Муромець, Добриня Микитич, Альоша Попович, Чурило Пленкович. Богатирів ділять на старших і молодших. Старші богатирі (Вольга, Микула Селянович і Святогор) виконують роль мудрих наставників молодих богатирів. Вони уособлюють собою мужність, силу і відвагу. Вчені провели дослідження і довели, що богатирі є реальними людьми, які жили багато століть назад.

Більшість билин була записана наприкінці 18-19 ст. на півночі Російської імперії, в Україні билинні сюжети збереглися в інших фольклорних жанрах.

Билини: цікаві факти

Билини писалися тонічним віршем з двома-чотирма наголосами.

Найвідоміші українські билини: 

  • Про Котигорошка
  • Сто сімдесят і один богатир
  • Про Іллю Муромця та Соловія
  • Ілля Муромець і Святогор
  • Ілля Мурин
  • Єруслан Лазаревич
  • Добриня і Змій
  • Бориня Змієборець

Термін «билини» ввів Іван Сахаров у своїй збірці «Пісні російського народу» 1839 року. Він його запропонував виходячи з такого виразу в «Слові о полку Ігоревім» як «по билинам», що означало «згідно фактам».

Слово «богатир» тюркського походження, де існує в різних формах: Бахадир, багатур, Багадур, Батор, батур, батир, Баатар. Воно позначає «доблесний воїн», «герой».

Достовірно відомо, що Ілля Муромець вирішив останні дні свого життя закінчити ченцем. Він прийняв постриг в Феодосіївському монастирі (сучасна Києво -Печерська лавра). Тут його і поховали, а після канонізували. Дослідивши мощі, вчені виявили, що зріст богатиря становив 180 см, а його хребет був деформований.

У російському фольклорі налічується близько 30 богатирів.

Сюжети та мелодії билин використовували композитори — Антон Аренський, Рейнгольд Глієр, Олександр Гречанінов, Микола Лисенко, Модест Мусоргський, Петро Ніщинський, Микола Римський-Корсаков, Борис Лятошинський, Євген Юцевич та інші.

Усі билини поділяються на два цикли — київський та новгородський (залежно від того, з якими центрами давньої Русі співвідносяться описувані в них події).

Сподіваємося, що повідомлення про билини з літератури допомогло Вам. А розповідь про билини Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар