“Поза межами болю” характеристика героїв

поза межами болю характеристика героїв 11 клас

“Поза межами болю” характеристика героїв – Оглядівського, Бояні, Штранцінгера, Сабо, Пшилуського, Ніколича, Добровського та інших з цитатами викладена нижче.

Турянський “Поза межами болю” характеристика героїв

“Поза межами болю” характеристика Бояні

Бояні – солдат-серб. Він морально найслабший, щось дитяче є у його поведінці; більше всіх піддається паніці: «Бояні заплакав і став кликати маму»;

  • не може боротися за життя;
  • хотів кинутися у прірву, але товариші йому не дали;
  • хотів напитися води, впав у воду, після цього забув своє ім’я;
  • першим падає у «танці смерті»;
  • просить передати товаришів матері, що він помер у теплій хаті на білій постелі.
  • Застиглий усміх на обличчі Бояні ніби говорив: «Товариші, тепер я щасливий».

Полонені стягнули з трупа товариша одяг і розпалили вогонь.

“Поза межами болю” характеристика Сабо

Сабо – солдат угорского походження.

  • жорстокий, грубий, відчуває право сильного над слабшим;
  • мова лайлива, брутальна;
  • активний песиміст;
  • немає родичів і близьких;
  • пропонує вгамувати голод людоїдством (адже поблизу лежав труп Бояні) і до цього закликає товаришів, переконує їх, що це для загального добра

«… не розберу, яка різниця між мертвою людиною й, наприклад, між мертвим конем або медведем»)

  • показує товаришам купюри, які підступно здобув під час війни (скинув в безодню сотника і забрав у нього гроші, пропонує їх друзям і кричить: «… ти безцінний, нужденний шматку паперу». Хоче кинутись в безодню, але Добровський рятує його)

Але все Сабо приходить до тями і постає проти дикого тваринного інстинкту і перемагає.

“Поза межами болю” характеристика Пшилуського

Пшилуський – поляк-шляхтич. У нього є діти, за якими він сумує.  Але його серце розривається від болю та злості: дружина зрадила його.

«ця жінка знищила життя моїх дітей… вона цілувалася з коханцем на їх очах… вона затроїла ангельські душі їддю брехні… »;

  • хоче пожертвувати себе для інших;
  • його вразили слова Добровського: «Коли з тебе мужчина, чоловіче, то ніколи не плач»;
  • але, на жаль, йому не вистачило волі до життя: зрада дружини глибоко роз’ятрила його душу.

Перед смертю говорить: «Я все прощаю їй… її злочину проти дітей не можу простити». Помер, думаючи про дітей.

“Поза межами болю” характеристика Ніколича

Ніколич (серб) – це найсвітліша людина, м’який, лагідний. У полоні він сумує за батьком, матір’ю, родичами.

  • «…життя таке гарне», – говорить друзям;
  • «я так хочу жити не для себе, а для родичів і для науки»;
  • «доля сама вирішить кому з нас найскорше вмерти»;
  • «… ти, Ніколич, балакаєш, як жовтодзьоб, з тебе нівроку естет »
  • Доля сама вирішить, кому з нас найскорше вмерти»)

Саме Ніколич змусив товаришів здригнутися перед людоїдством. Завдяки ньому в інших перемагає людяність, доброта.

«…хай згину, а людського тіла не буду їсти, і ніхто з вас не їстиме». Це була перша перемога людського духу.

“Поза межами болю” характеристика Штранцінгера

Автор про Штранцінгера: «Якби я був можновладцем, царем, богом, я впав би в порох, у сніг, у болото на землю перед оцією людиною на дні буття, цілував би їй ноги й руки і прохав би її прощення за всі безмірні муки. Мій любий, сліпий брате… Жорстокість людей і неба видерла йому ці добрі, лагідні очі! Чому ми всі такі безпомічні, а ти нещасний брате, найнещасніший між нами?

Товариші про Штранцінгера – («ти святий, нічия рука до тебе не торкнеться»)

Штранцінгер – інтелігент та молодий мрійник. Герой готовий пожертвувати собою заради товаришів, він живе нереальною вірою в творчі сили життя, в його світле начало. Він грав на скрипці лише у моменти найбільшого душевного болю;

  • Після того, як війна випалила йому очі, його мати вмерла, а суджена втопилася він не втратив людяності. Це сліпий мовчазний скрипаль, його сила – сонце, яке він бачить своїми сліпими очима, і скрипка – голос його серця. Ця скрипка – його очі, і саме її він кидає у вогнище з бажанням віддати останнє задля порятунку;

Незадовго до своєї смерті вразив товаришів надзвичайно красивою мелодією і піснею («… на крилах пісні душі полетіли провертати гори і завертати весну і щастя, що вже не вернеться ніколи»); Це був гімн великому і людському в людині.

“Поза межами болю” характеристика Добровольського

Добровський (українець) – найрозумніший з усіх, інтелектуал; доктор, освічена, вихована людина; прекрасно танцює, колись був балетмейстером; сильний, гордий, чесний, але песиміст; має шляхетне серце; постійно кидає саркастичні репліки, щирі та псевдопатетичні тиради. Добровольський фізично найдужчий, відчуваючи свою силу, дещо ставиться до товаришів, іноді кепкує з них. Він не вірить с остаточну перемогу добра над злом, хоча його серце сповнене огиди та презирства до всього злого, потворного. Він організовує бал навколо вогнища під час «танцю смерті»;

Але сильний Добровський втрачає волю до життя «…я не тужу ні за ким, найбільше боляче, що в людській душі погасло світло», «я не хочу вертатися назад в озвірілий світ».

“Поза межами болю” характеристика Оглядівського

           Оглядівський (оповідач Осип Турянський) –українець; який і розповідає про своїх загиблих товаришів, тіні яких йому з’являються у сні і наяву («…я і мої товариші впали жертвою жахливого злочину… це був злочин, якого люди і природа допустилися на нас і який приневолив стати злочинцями супроти духа людства. І судилося нам пройти за життя пекло, яке кинуло нас поза межі людського болю – у країну божевілля і смерті»).

Це багатогранний образ: високогуманна, духовно багата людина, огорнута теплом і співчуттям; мрійник, заглиблений у внутрішній світ. Оглядівський  фізично слабкий, проте смерть переміг, адже символом життя для нього були син і дружина. Він ними марив. Віра у добро не покидала його.

Оглядівський зворушив товаришів, коли знайшов у кишені дробинки хліба, кусочок цукру, який розділив на шіть часток та роздав товаришам. Він вижив тільки тому, що не думав про самого себе, а про сина, дружину. Волю до життя у нього збуджувала не тільки родина, а відповідальність його як чоловіка, батька, захисника, який повинен захистити всіх слабких, немічних на планеті.

«Поза межами болю» слухати переказ

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Володимир

    красно дякую за такий розбір. Завдяки ньому я не получил двояку!!!

    Відповіcти