Причини поразки повстання Спартака

причини поразки Повстання Спартака Поради

Які причини поразки повстання Спартака та його значення та наслідки для людей та держави того часу.

Причини поразки повстання Спартака: коротко

Повстання рабів у 74-71 роках до н. е. можна сміливо назвати найбільшим у Стародавній історії. Якщо неодноразові повстання рабів до цього мали дрібний характер, подібний до спалаху, то Спартаку (його ватажку) вдалося створити те, що представило для римської влади реальну загрозу. Саме тому на придушення заколоту, який спочатку особливо нікого не турбував, було відправлено найкращі легіони Риму, щоб врегулювати ситуацію з-під контролю.

Повстання Спартака закінчилося сумно:

• Армія Спартака зазнавала безліч дрібних поразок.
• Провідника заколоту було вбито у вирішальній битві.

Чому повстання Спартака зазнало поразки?

1. Низький рівень боєздатності армії

Так, бунт почався з невеликої групи досвідчених бійців – гладіаторів, які тією чи іншою мірою чудово володіли зброєю та технікою боротьби. До них почали приєднуватися втікачі та звільнені раби, сприяючи тому, що їхня армія росла як снігова куля. АЛЕ! Не всі вони могли битися, не всі вміли володіти зброєю (більшість ніколи не тримали її в руках). Та й самої зброї катастрофічно не вистачало.

2. Відсутність чіткої мети

Якщо говорити про те, якими були причини поразки повстання Спартака, то ця, мабуть, головна. Заколотники не мали чіткого плану дій, пересування та кінцевої мети. По суті, повстанці ніби вели боротьбу проти Риму, грабували і спалювали все на своєму шляху, проте не намагалися його захопити, повалити владу або її відібрати. І з іншого боку не намагалися піти з країни у пошуках кращої долі. Вони просто руйнували римські володіння. До того ж і у Спартака були розбіжності із соратниками. Згадати хоча б Крикса, загін якого «відколовся» від основної армії і зазнав поразки у битві з римлянами.

3. Пограбування та насильство

Раби, які нещодавно втекли від своїх панів, тепер грабували захоплені міста і знущалися з інших людей. Така поведінка викликала хвилю обурень у всьому Римі. Спартак зрозумів, що йому загрожує опір не лише римських легіонів, а й пересічних громадян. Він заборонив подібне свавілля, проте повністю контролювати повстанців не вдавалося. Це похитнуло рівень підтримки населення.

4. Військова перевага римлян

Легіони Риму славилися на весь світ своєю дисциплінованістю. Їх навченість та екіпірування не йшли в жодне порівняння з бунтівниками. До того ж римлян було значно більшим. Важливу роль у придушенні бунту зіграли їх воєначальники – Марк Красс і Гней Помпей. Грамотне керівництво та чітке дотримання плану допомогло незабаром розгромити армію рабів.

Занепокоєвшись зростаючою загрозою та початковими військовими успіхами Спартака, для фінальної битви Рим направив проти нього 8 легіонів. Незважаючи на те, що Спартак мав 50 000 людей, які були поспіхом озброєні та навчені, його з легкістю розбила і знищила 40-тисячна армія професійних легіонерів.

6. Дії влади

Римська влада об’єдналися, щоби нанести нищівного удару по повстанцям. Було перекрите постачання хліба. Різні легіони оточили повстанців з різних боків.

6. Різношерстість бунтівників

До Спартака приєднувалися як колишні раби, а й селяни, пастухи та інших мешканці країни. Контролювати їх було дуже непросто, а без дисципліни армія розвалиться. До того ж бунтівники розмовляли різними мовами, сповідували різні культури, тому часто їм було важко дійти спільної точки зору. В результаті траплялися конфлікти всередині армії Спартака.

І повстання Спартака було жорстоко придушене… повстанці зазнали поразки.

Оцініть статтю
Додати коментар