“Руслан і Людмила” переказ можна прочитати за 10-15 хвилин. В поемі-казці Олександра Сергійовича Пушкіна розповідається про те, як богатир Руслан врятував викрадену злим чарівником княжну Людмилу, свою наречену.
“Руслан і Людмила” скорочено
Князь Володимир-сонце бенкетує в світлиці з синами і натовпом друзів, святкуючи весілля молодшої дочки Людмили з князем Русланом. В честь молодят співає гусляр Баян. Лише троє гостей не радіють щастю Руслана і Людмили, три витязя не слухають віщого співака. Це три суперника Руслана: витязь Рогдай, хвалько Фарлаф і хозарський хан Ратмір.
Бенкет скінчився, і всі розходяться. Князь благословляє молодих, їх відводять в опочивальню, і щасливий наречений вже передчуває любовні захоплення. Раптом пролунав грім, блиснуло світло, все смерклось, і в тиші пролунав дивний голос і хтось замайорів і зник в темряві. Прокинувся Руслан шукає Людмилу, але її немає, вона «викрадена безвісною силою».
Вражений страшною звісткою про зникнення дочки, розгніваний на Руслана великий князь звертається до молодих витязям із закликом відправитися на пошуки Людмили і обіцяє тому, хто знайде і поверне його дочку, віддати її в дружини в догану Руслану, а на додачу – півцарства. Рогдай, Ратмір, Фарлаф і сам Руслан миттєво викликаються їхати шукати Людмилу і сідлають коней, обіцяючи князю не продовжити розлуки. Вони виходять з палацу і скачуть вздовж дніпровських берегів, а старий князь довго дивиться їм услід і думкою летить за ними.
Витязі їдуть разом. Руслан нудиться тугою, Фарлаф нахваляється своїми майбутніми подвигами в ім’я Людмили, Ратмір мріє про її обійми, похмурий і мовчазний Рогдай. День наближається до вечора, вершники під’їжджають до роздоріжжя і вирішують розлучитися, довірившись кожен своїй долі. Руслан, відданий похмурим думкам, їде кроком і раптом бачить перед собою печеру, в якій світиться вогонь. Витязь входить в печеру і бачить в ній старця з сивою бородою і ясним поглядом, що читає перед лампадою давню книгу. Старець звертається до Руслана з привітанням і каже, що давно вже чекає його. Він заспокоює юнака, повідомляючи, що йому вдасться повернути собі Людмилу, яку викрав страшний чарівник Черномор, давній викрадач красунь, що живе в північних горах, куди ще нікому не вдавалося проникнути. Але Руслану судилося знайти житло Чорномора і перемогти його в сутичці. Старець каже, що майбутнє Руслана в його власній волі. Зрадівши Руслан падає старцю в ноги і цілує його руку, але раптово знову на його обличчі з’являється журба Мудрий старець розуміє причину печалі юнаки і заспокоює його, кажучи, що Чорномор могутній чарівник, який може зводити зірки з небосхилу, але безсилий в боротьбі з невблаганним часом, а тому його стареча любов не страшна Людмилі. Старець вмовляє Руслана лягти спати, але Руслан нудиться в тузі і не в змозі заснути. Він просить старця розповісти, хто він і як потрапив у цей край. І старець з сумною посмішкою розповідає свою дивну історію.
Народившись в фінляндських долинах, він був на батьківщині мирним і безтурботним пастухом, але на свою біду полюбив прекрасну, але жорстокосерду і норовливу Наїну. Півроку він нудився від любові і нарешті відкрився Наїні. Але горда красуня байдуже відповіла, що не любить пастуха. Відчувши відразу до звичного життя та занятть, юнак вирішив залишити рідні поля і відправитися з вірною дружиною в відважне плавання на пошуки битв, щоб вояцькою славою заслужити любов гордої Наїни. Десять років він провів у боях, але серце його, повне любові до Наїни, жадало повернення. І ось він повернувся, щоб кинути до ніг гордовитої красуні багаті трофеї в надії на її любов, але знову байдужа діва відповіла герою відмовою. Але і це не спинило закоханого. Він вирішив спробувати щастя за допомогою чарівних сил, навчившись могутньої мудрості в живучих в його краях чаклунів, волі яких підвладне все. Зважившись привернути любов Наїни за допомогою чаклунських чар, він провів у науці у чаклунів непомітні роки і нарешті збагнув страшну таємницю природи, дізнався таємницю заклинань. Але злий рок переслідував його. Викликана його чаклунством Наїна постала перед ним старою бабою, горбатою, сивою, з тремтячою головою. Нажаханий чаклун знає від неї, що пройшло сорок років і сьогодні їй стукнуло сімдесят. З жахом , чаклун переконався, що його заклинання подіяли і Наїна любить його. З трепетом слухав він любовні зізнання сивої потворної старої і на довершення дізнався, що вона стала чаклункою. Вражений фін втік геть, і вслід йому чулися прокляття старої відьми, що дорікала йому в невірності почуттям.
Втікши від Наїни, фін оселився в цій печері і живе в ній в повному усамітненні. Фінн передрікає, що Наїна зненавидить і Руслана, але і цю перешкоду йому вдасться подолати.
Всю ніч слухав Руслан розповіді старця, а вранці, з душею, повною надії, вдячно обнявши його на прощання і отримавши благословення чарівника, відправляється в дорогу на пошуки Людмили.
Між тим Рогдай їде «між пустель лісових». Він плекає страшну думку – вбити Руслана і тим самим звільнити собі шлях до серця Людмили. Він рішуче повертає коня і скаче назад.
Фарлаф ж, проспав весь ранок, обідав в лісовій тиші у струмка. Раптом він помітив, що прямо на нього мчить щодуху вершник. Кинувши обід, зброю, кольчугу, боягуз Фарлаф схоплюється на коня і тікає без оглядки. Вершник мчить за ним і закликає його зупинитися, погрожуючи «зірвати» з нього голову. Кінь Фарлафа перескакує через рів, а сам Фарлаф падає в бруд. Підлетів Рогдай готовий вже вбити суперника, але бачить, що це не Руслан, і з досади і гніві їде геть.
Під горою він зустрічає трохи живу стару, яка своєю ковінькою вказує на північ і каже, що там знайде витязь свого ворога. Рогдай їде, а стара підходить до лежачого в бруді і тремтячими від страху Фарлафа і радить йому повернутися додому, не піддавати себе більше небезпеці, бо Людмила і так буде його. Сказавши це, стара зникла, а Фарлаф слідує її пораді.
Тим часом Руслан прагне до коханої, гадаючи про її долю. Одного разу вечірньою порою він проїжджав над рікою і почув дзижчання стріли, дзвін кольчуги і кінське іржання. Хтось криком наказував йому зупинитися. Оглянувшись, Руслан побачив мчить на нього вершника з піднятим списом. Руслан впізнав його і здригнувся від гніву …
Водночас Людмила, забрана з шлюбної постелі похмурим Чорномором, прокинулася вранці, охоплена незрозумілим жахом. Вона лежала в розкішному ліжку під балдахіном, все було як у казках Шехе-резади. До неї підійшли прекрасні діви в легкому одязі і вклонилися. Одна майстерно заплела їй косу і прикрасила її перловим вінцем, інша одягла на неї лазуровий сарафан і взула, третя подала перловий пояс. Невидима співачка весь цей час співала веселі пісні. Але все це не веселило душу Людмили. Залишившись одна, Людмила підходить до вікна і бачить тільки снігові рівнини і вершини похмурих гір, все пусто і мертво кругом, лише з похмурим свистом мчить вихор, хитаючи ліс, видний на горизонті. У відчаї Людмила біжить до дверей, яка сама собою відкривається перед нею, і Людмила виходить в дивовижний сад, в якому ростуть пальми, лавр, кедри, апельсини, відбиваючись у дзеркалі озер. Кругом весняні пахощі і чути голос китайського солов’я. В саду б’ють фонтани і стоять прекрасні статуї, що здаються живими. Але Людмила сумна, і ніщо її не радує. Вона сідає на траву, і несподівано над нею розгортається шатер, а перед нею виявляється розкішний обід. Прекрасна музика усолоджує її слух. Маючи намір відкинути частування, Людмила стала їсти. Варто було їй встати, як шатро сам собою пропало, і Людмила знову опинилася одна і проблукала в саду до вечора. Людмила відчуває, що її хилить на сон, і раптом невідома сила піднімає її і ніжно несе по повітрю на її ложе. Знову з’явилися три діви і, уклавши Людмилу, зникли. У страху лежить Людмила в ліжку і чекає чогось жахливого. Раптово пролунав шум, чертог освітився, і Людмила бачить, як довгий ряд арапів попарно несе на подушках сиву бороду, за якою важливо простує горбатий карлик з голеною головою, накритою високим ковпаком. Людмила схоплюється, хапає його за ковпак, карлик лякається, падає, заплутується у своїй бороді, і арапи під вереск Людмили забирають його, залишивши шапку.
А в цей час Руслан, наздогнаний витязем, б’ється з ним в жорстокій сутичці. Він зриває ворога з сідла, піднімає його і кидає з берега в хвилі. Цим витязем був не хто інший, як Рогдай, що знайшов свою загибель у водах Дніпра.
На вершинах північних гір сяє холодний ранок. У ліжку лежить Черномор, а раби розчісують його бороду і змащують вуса. Раптово у вікно влітає крилатий змій і обертається Наїною. Вона вітає Чорномора і повідомляє йому про небезпеку. Чорномор відповідає Наїні, що витязь йому не страшний, поки ціла його борода. Наїна, обернувшись змієм, знову відлітає, а Чорномор знову йде у палати до Людмили, але не може знайти її ні в палаці, ні в саду. Людмила пропала. Чорномор в гніві посилає невільників на пошуки зниклої княжни, погрожуючи їм страшними карами. Людмила ж нікуди не тікала, просто випадково відкрила секрет Черноморової шапки-невидимки і скористалася її чарівними властивостями.
А що ж Руслан? Убивши Рогдая, він відправився далі і потрапив на поле битви з розкиданими навколо обладунками і зброєю і жовтіючими кістками воїнів. Сумно озирає Руслан поле брані і знаходить серед кинутої зброї для себе обладунки, сталеве спис, але не може знайти меча. Нічним степом їде Руслан і зауважує вдалині величезний пагорб. Під’їхавши ближче, при світлі місяця він бачить, що це не пагорб, а жива голова в богатирському шоломі з пір’ям, які здригаються від її хропіння. Руслан полоскотав ніздрі голови списом, та чхнула і прокинулася. Розсерджена голова загрожує Руслану, але, бачачи, що витязь лякається, гнівається і починає щосили дути на нього. Не в силах встояти проти цього вихору, кінь Руслана відлітає далеко в поле, а голова регоче над витязем. Оскаженілий її насмішками, Руслан кидає спис і пронизує голові язик. Користуючись замішанням голови, Руслан мчить до неї і з розмаху б’є її тяжкою рукавицею в щоку. Голова захиталася, перекинулася і покотилася. На тому місці, де вона стояла, Руслан бачить меч, який припав йому впору. Він має намір відрубати цим мечем голові ніс і вуха, але чує її стогін і щадить. Повалена голова розповідає Руслану свою історію. Колись вона була хоробрим витязем-гігантом, але на свою біду мала молодшого брата-карлика, злобного Чорномора, який заздрив старшому брату. Одного разу Черномор відкрив секрет, знайдений ним у чорних книгах, що за східними горами в підвалі зберігається меч, який небезпечний для обох братів. Чорномор умовив брата відправитися на пошуки цього меча і, коли він був знайдений, обманним шляхом заволодів їм і відрубав братові голову, переніс її в цей пустельний край і прирік на те, щоб вона вічно сторожила меч. Голова пропонує Руслану взяти меч і помститися підступному Чорномор.
Хан Ратмір попрямував в пошуках Людмили на південь і в дорозі бачить замок на скелі, по стіні якого йде в місячному світлі співаюча діва. Своєю піснею вона вабить лицаря, він під’їжджає, під стіною його зустрічає натовп червоних дівиць, які влаштовують витязю розкішний прийом.
А Руслан проводить цю ніч біля голови, а вранці вирушає на подальші пошуки. Мине осінь, і настає зима, але Руслан вперто рухається на північ, долаючи всі перепони.
Людмила ж, прихована від очей чаклуна чарівної шапкою, одна гуляє по прекрасним садам і дражнить слуг Чорномора. Але підступний Черномор, прийнявши вигляд пораненого Руслана, заманює Людмилу в сіті. Він вже готовий зірвати плід любові, але лунає звук роги, і хтось кличе його. Одягнувши на Людмилу шапку-невидимку, Черномор летить назустріч кличу.
Чародія викликав на бій Руслан, він чекає його. Але підступний чарівник, зробившись невидимим, б’є витязя по шолому. Приловчившись, Руслан хапає Чорномора за бороду, і чарівник злітає разом з ним під хмари. Два дні він носив витязя по повітрю і нарешті попросив пощади і поніс Руслана до Людмили. На землі Руслан відрізає йому мечем бороду і прив’язує її до свого шолому. Але, вступивши у володіння Чорномора, він ніде не бачить Людмили і в гніві починає трощити все навколо мечем. Ненавмисним ударом збиває він з голови Людмили шапку-невидимку і знаходить наречену. Але Людмила спить непробудним сном. В цю мить Руслан чує голос фіна, який радить йому вирушати до Києва, де Людмила прокинеться. Під’їхавши на зворотному шляху до голови, Руслан радує її повідомленням про перемогу над Чорномором.
На березі річки Руслан бачить бідного рибалки і його прекрасну молоду дружину. Він з подивом впізнає в рибака Ратмира. Ратмир каже, що знайшов своє щастя і залишив суєтний світ. Він прощається з Русланом і бажає йому щастя і любові.
А в цей час до очікуючого своєї години Фарлафа приходе Наїна і вчить, як погубити Руслана. Підкравшись до сплячого Руслана, Фарлаф тричі встромляє меч в груди його і ховається з Людмилою.
Убитий Руслан лежить в полі, а Фарлаф зі сплячою Людмилою прямує до Києва. Він входить в терем з Людмилою на руках, але Людмила не прокидається, і всі спроби розбудити її – безплідні. А тут на Київ обрушується нова біда: він оточений повсталими печенігами.
Поки Фарлаф їде до Києва, фін приходить до Руслана з живою і мертвою водою. Воскресивши витязя, він розповідає йому про те, що сталося, і дає чарівне кільце, яке зніме з Людмили чари. Підбадьорений Руслан мчить до Києва.
Печеніги між тим осаджують місто, і на світанку починається битва, яка нікому не приносить перемоги. А на наступний ранок серед полчищ печенігів раптово з’являється вершник в блистающих латах. Він разить направо і наліво і обертає печенігів у втечу. Це був Руслан. В’їхавши до Києва, він йде в терем, де біля Людмили були Володимир і Фарлаф. Побачивши Руслана, Фарлаф падає на коліна, а Руслан нахиляється до Людмили і, торкнувшись кільцем її обличчя, пробуджує її. Щасливі Володимир, Людмила і Руслан прощають Фарлафа, що зізнався у всьому, а позбавленого чарівної сили Чорномора приймають до палацу.