Пустелі та напівпустелі

пустелі та напівпустелі Географія

Що таке пустелі та напівпустелі, чим відрізняються ці природні зони? Розглянемо чим відрізняється клімат, ґрунти, рослинний і тваринний світ.

Пустелі та напівпустелі

Що таке напівпустеля?

Напівпустеля – це ландшафт, який поєднує в собі ділянки степів і пустель.

Зустрічається в таких поясах: помірний, субтропічний, тропічний.

Займає помірний пояс Азії з заходу на схід на 10 тис. км (від Прикаспійської низовини до східного кордону Китаю).

У субтропіках займає плато, плоскогір’я і нагір’я Азії і Північної Америки. Тропічний пояс охоплює Африку, в південну сторону від Сахари і зону Сахель.

Що таке пустеля?

Пустеля – це ландшафт, який відрізняється посушливим і жарким кліматом, мізерною рослинністю. Займає такі пояси: помірний, субтропічний, тропічний.

Головна особливість пустель – недостатня кількість вологи, яка дуже швидко випаровується. Часто вони оточені горами. Є такі види пустель: прибережні (Атакама, Наміб), щебнисті, континентальні пустелі (Гобі, Такла-Макан), кам’янисті, глинисті, піщані, солончакові.

Відрізняються пустелі і напівпустелі найбільше рослинним і тваринним світом, кліматом. Якщо в пустелі мало живих істот і рослин, то в напівпустелі в рази більше. Клімат в пустелях набагато спекотніше і посушливе, опадів практично не випадає,

Пустелі та напівпустелі: рослини

Рослинний покрив напівпустель сильно розріджений. Представлений багаторічними ксерофітними травами, злаками, солянками і полином, ефемерами і ефемероїдами. В Америці панують сукуленти, в Австралії та Африці зарості чагарників, низькорослі дерева: пальма, баобаб, акація.

Рослинність пустель не утворює зімкнутого покриву. Переважно представлена ​​галофітами і ксерофітами, ендеміками, ефемерами і ефемероїдами. В Азії зустрічаються піщана акація, білий саксаул, Черкез, ефедра, чагарники. В Африці і Америці багато сукулентів: опунцій, кактус і юк. На глинах виростають полин, саксаул і солянка.

Пустелі та напівпустелі: тварини

Тваринний світ напівпустель представлений гризунами, зайцями, плазунами, копитними (безоаровий козел, антилопи, муфлон, кулан). Можна зустріти таких дрібних хижаків як шакал, каракали, гієн, степову кішку, лисицю. Тут мешкає багато птахів, павукоподібних і комах.

Тварини пустель можуть довго обходитися без води, швидко бігають. Представники: верблюд, гризуни, плазуни, антилопи, джейран, газелі, лисиця-фенек, гієни, вовк, шакали, койот, каракал. Зустрічається багато комах і павукоподібних.

Пустелі та напівпустелі: ґрунти

Ґрунт напівпустель – сірий і бурий з малою потужністю і невеликим шаром гумусу.

Ґрунт пустель розвинений слабо з великою кількістю водно-сольових розчинів.

Пустелі та напівпустелі: клімат

Клімат напівпустель: середня температура 20-25 ° С, а в тропіках і до 30 ° С), сильна випаровуваність, яка в 3-5 разів перевищує суму річних опадів (100-300 мм на рік),

Клімат пустель: влітку дуже спекотно, а взимку холодно. Опади випадають рідко. Максимальна температура +50С. У Арктичних пустелях стовпчик термометра опускається до 40С.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. твоя мать

    спс

    Відповіcти