Розповідь про глину

Природознавство

Розповідь про глину для дітей допоможе дізнатися де добувають та як застосовують глину.

Розповідь про глину

Глина – це цікавий і різноманітний за своїми властивостями матеріал, який утворюється при руйнуванні скельних порід. Знайти її можна під верхнім шаром землі – для цього досить викопати невелику яму, хоча іноді вона залягає і досить глибоко.

У сухому стані глина легко кришиться в руках, але варто її тільки намочити, як вона стає пластичною, клейкою, з неї можна ліпити різні речі, як з пластиліну. А після висихання вона твердне і зберігає свою форму.

Колір у глини дуже різноманітний. Вона може бути і білою, і блакитною, і сірою, і червоною, і зеленою.

Глина відома своїми корисними властивостями вже багато тисячоліть. Ще до винайдення паперу люди писали на глиняних табличках загостреними паличками, а після цього висушували їх на сонці. Вчені археологи знаходять цілі бібліотеки таких табличок.

В даний час глину використовують дуже широко. Вона потрібна в будівництві – з глини роблять цеглу, цемент, будують хати-мазанки. Так як глина абсолютно не боїться високих температур, з неї навчилися виготовляти посуд.

Глина відома і своїми лікувальними властивостями, тому вона застосовується в медицині. Глина використовується і в приготуванні фарб для малювання, паперу, гуми.

Зазвичай глина добувається в тих місцях, де колись протікали річки (там її особливо багато). Щоб її добути риють цілі кар’єри. При видобутку використовують таку важку техніку, як екскаватори, бульдозери, автонавантажувачі, конвеєри та ін. Спочатку віддаляється верхній шар землі, а потім машини зрізають глину цілими шарами.

Видобувають глину цілий рік. Хоча взимку, щоб грунт не промерзав, кар’єр доводиться утеплювати за допомогою торфу, тирси та іншого матеріалу. Потім глину вантажать на самоскиди і відвозять на переробні заводи, де глину очищають і роблять з неї потрібні і корисні в побуті речі.

Оцініть статтю
Додати коментар