Розповідь про Індійський океан

Географія

Повідомлення про Індійський океан на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про Індійський океан може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про Індійський океан

Індійський океан – третій за розміром океан на Землі, між Африкою, Азією, Австралією та Антарктидою і займає близько 20% водної поверхні Землі. Його площа становить 76 млн. км2.

Найбільш широкий цей океан в Південній півкулі, а в Північній має вигляд великого моря, глибоко врізається в сушу. Саме великим морем представлявся Індійський океан людям за часів Птолемея аж до епохи Великих географічних відкриттів. Береги Індійського океану – один з районів стародавніх цивілізацій. Вчені вважають, що мореплавання в ньому почалося раніше, ніж в інших океанах, приблизно 6 тисяч років тому. Першими опис океанських маршрутів зробили араби. Накопичення географічних відомостей про Індійський океан почалося з часів плавання Васко да Гами (1497-1499 рр.). В кінці XVIII століття перші виміри його глибин провів англійський мореплавець Джеймс Кук. Комплексне вивчення океану почалося в кінці XIX століття. Найбільші дослідження були проведені англійською експедицією на судні «Челленджер». В наші дні десятки експедицій з різних країн вивчають природу океану, виявляють його багатства.

Середня глибина океану близько 3700 метрів, а максимальна сягає 7729 метрів в Яванському жолобі.

У західній частині океану простягнувся підводний хребет, що з’єднується на південь від Африки зі Серединно-Атлантичним хребтом. До центру хребта в Індійському океані приурочені глибинні розломи, області землетрусів і вулканізму на дні океану. Ці розломи продовжуються в Червоному морі і виходять на сушу. Ложе океану пересічено численними підняттями. Якщо води Тихого океану захоплюють своїм синім кольором, то води Індійського океану славляться прозорістю своїх темно-блакитних і блакитних вод. Звичайно ж, це пов’язано з їх чистотою, так як в океан потрапляє мало прісних вод річок – «порушників чистоти», особливо в його південну частину.

Води Індійського океану більш солонуваті, ніж в середньому в Світовому океані. Особливо це помітно в північно-західній частині океану, де до високої температури води додається гаряче дихання Сахари. Рекордсменом по солоності вважають Червоне море (до 42%) і Перський залив.

Північна частина Індійського океану схильна до значного впливу суші; він по праву заслуговує назви «моря мусонів». Взимку сухе повітря стікає з найбільшого материка – Євразії. Влітку ситуація різко змінюється. Перегріті океанські води насичують повітря величезною кількістю вологи, яка рухається на материк і сприяє рясним дощам.

Вітрам літнього мусону передують грози, морські брижі, яка розбивається об південно-західні береги Індостану. Восени і навесні на півночі Індійського океану з’являються тайфуни, які наробили чимало лиха на берегах Бенгальської затоки і Аравійського моря.

Припливи на півночі океану слабкі, тільки іноді вони досягають 7 метрів. Інша річ – одиночна приливна хвиля, що піднімається по гирлу річок із швидкістю 10 миль на годину і досягає висоти 10 метрів.

Південь Індійського океану охолоджується через вплив Антарктиди; тут знаходяться найбільш холодні райони океану.

Для життя коралів Індійський океан в цілому менш сприятливий. На це впливають і обривисті берега, і мусонний клімат, і приплив прісних вод з півночі, і прохолодні течії. Тому тут переважають окремі коралові плями. Це, наприклад, Лаккадівські і Мальдівські острови, що простягнулися на південь від півострова Індостан. Ці острови являють собою найдовші і безперервні ланцюги коралових островів в світі.

Рибні багатства Індійського океану здавна використовувалися людиною, тим більше що для багатьох жителів узбережжя, особливо на півночі, це єдине джерело прожитку. Дуже розвинений промисел голотурій – трепангів, яких дуже люблять китайці. З давніх-давен тут добували перли.

Прибережні райони Цейлону (Шрі-Ланка) з глибокої давнини служили джерелом алмазів, смарагдів і інших дорогоцінних каменів. У товщах осадових порід Перської затоки виявлені запаси нафти і газу.

Індійський океан: загальні відомості

Індійський океан з півночі обмежений Євразією, із заходу – східним узбережжям Африки, зі сходу – західним узбережжям Океанії і Австралії, з півдня – водами Південного моря.

Площа: 74,7 мільйона км2

Середня глибина: 3 967 м.

Найбільша глибина: 7729 м (Зондський, або Яванский, жолоб).

Мешканці: фітопланктон, зоопланктон; летючі риби, золота макрель-корифена, тунці, акули, морські черепахи, змії; кити, дельфіни, дюгони; ракоподібні; корали.

Течії: Південна Пасатна, Міжпасатна; течії в Індійському океані рухаються переважно проти годинникової стрілки.

Солоність: від 30 ‰ до 37 ‰.

Острови, які знаходяться в Індійському океані: Мадагаскар, Шрі-Ланка, Сокотра, Лаккадівські, Мальдівські, Великі Зондські, Сейшельські, Тасманія, Куріа-Муріа та ін.

Сподіваємося, викладений реферат про Індійський океан допоміг Вам. А власну розповідь про Індійський океан Ви можете залишати через форму коментарів.

Оцініть статтю
Додати коментар