Повідомлення про Індійський океан на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про Індійський океан може бути доповнена цікавими фактами.
Розповідь про Індійський океан
Індійський океан – третій за розміром океан на Землі, між Африкою, Азією, Австралією та Антарктидою і займає близько 20% водної поверхні Землі. Його площа становить 76 млн. км2.
Найбільш широкий цей океан в Південній півкулі, а в Північній має вигляд великого моря, глибоко врізається в сушу. Саме великим морем представлявся Індійський океан людям за часів Птолемея аж до епохи Великих географічних відкриттів. Береги Індійського океану – один з районів стародавніх цивілізацій. Вчені вважають, що мореплавання в ньому почалося раніше, ніж в інших океанах, приблизно 6 тисяч років тому. Першими опис океанських маршрутів зробили араби. Накопичення географічних відомостей про Індійський океан почалося з часів плавання Васко да Гами (1497-1499 рр.). В кінці XVIII століття перші виміри його глибин провів англійський мореплавець Джеймс Кук. Комплексне вивчення океану почалося в кінці XIX століття. Найбільші дослідження були проведені англійською експедицією на судні «Челленджер». В наші дні десятки експедицій з різних країн вивчають природу океану, виявляють його багатства.
Середня глибина океану близько 3700 метрів, а максимальна сягає 7729 метрів в Яванському жолобі.
У західній частині океану простягнувся підводний хребет, що з’єднується на південь від Африки зі Серединно-Атлантичним хребтом. До центру хребта в Індійському океані приурочені глибинні розломи, області землетрусів і вулканізму на дні океану. Ці розломи продовжуються в Червоному морі і виходять на сушу. Ложе океану пересічено численними підняттями. Якщо води Тихого океану захоплюють своїм синім кольором, то води Індійського океану славляться прозорістю своїх темно-блакитних і блакитних вод. Звичайно ж, це пов’язано з їх чистотою, так як в океан потрапляє мало прісних вод річок – «порушників чистоти», особливо в його південну частину.
Води Індійського океану більш солонуваті, ніж в середньому в Світовому океані. Особливо це помітно в північно-західній частині океану, де до високої температури води додається гаряче дихання Сахари. Рекордсменом по солоності вважають Червоне море (до 42%) і Перський залив.
Північна частина Індійського океану схильна до значного впливу суші; він по праву заслуговує назви «моря мусонів». Взимку сухе повітря стікає з найбільшого материка – Євразії. Влітку ситуація різко змінюється. Перегріті океанські води насичують повітря величезною кількістю вологи, яка рухається на материк і сприяє рясним дощам.
Вітрам літнього мусону передують грози, морські брижі, яка розбивається об південно-західні береги Індостану. Восени і навесні на півночі Індійського океану з’являються тайфуни, які наробили чимало лиха на берегах Бенгальської затоки і Аравійського моря.
Припливи на півночі океану слабкі, тільки іноді вони досягають 7 метрів. Інша річ – одиночна приливна хвиля, що піднімається по гирлу річок із швидкістю 10 миль на годину і досягає висоти 10 метрів.
Південь Індійського океану охолоджується через вплив Антарктиди; тут знаходяться найбільш холодні райони океану.
Для життя коралів Індійський океан в цілому менш сприятливий. На це впливають і обривисті берега, і мусонний клімат, і приплив прісних вод з півночі, і прохолодні течії. Тому тут переважають окремі коралові плями. Це, наприклад, Лаккадівські і Мальдівські острови, що простягнулися на південь від півострова Індостан. Ці острови являють собою найдовші і безперервні ланцюги коралових островів в світі.
Рибні багатства Індійського океану здавна використовувалися людиною, тим більше що для багатьох жителів узбережжя, особливо на півночі, це єдине джерело прожитку. Дуже розвинений промисел голотурій – трепангів, яких дуже люблять китайці. З давніх-давен тут добували перли.
Прибережні райони Цейлону (Шрі-Ланка) з глибокої давнини служили джерелом алмазів, смарагдів і інших дорогоцінних каменів. У товщах осадових порід Перської затоки виявлені запаси нафти і газу.
Індійський океан: загальні відомості
Індійський океан з півночі обмежений Євразією, із заходу – східним узбережжям Африки, зі сходу – західним узбережжям Океанії і Австралії, з півдня – водами Південного моря.
Площа: 74,7 мільйона км2
Середня глибина: 3 967 м.
Найбільша глибина: 7729 м (Зондський, або Яванский, жолоб).
Мешканці: фітопланктон, зоопланктон; летючі риби, золота макрель-корифена, тунці, акули, морські черепахи, змії; кити, дельфіни, дюгони; ракоподібні; корали.
Течії: Південна Пасатна, Міжпасатна; течії в Індійському океані рухаються переважно проти годинникової стрілки.
Солоність: від 30 ‰ до 37 ‰.
Острови, які знаходяться в Індійському океані: Мадагаскар, Шрі-Ланка, Сокотра, Лаккадівські, Мальдівські, Великі Зондські, Сейшельські, Тасманія, Куріа-Муріа та ін.
Сподіваємося, викладений реферат про Індійський океан допоміг Вам. А власну розповідь про Індійський океан Ви можете залишати через форму коментарів.