Розповідь про крейду

Природознавство

Розповідь про крейду 3 клас допоможе підготувати проект про крейду.

Розповідь про крейду 3 клас

Крейда – біла гірська порода, м’яка і розсипчаста. Крейда не розчиняється у воді. Її основа – карбонат кальцію. Історія утворненя крейди починалася ще 90 мільйонів років тому. Виникнення її почалося в Північній Європі – крейда накопичувалася у великому морі (в його нижній частині).

Крейда складається з кістяків крихітних живих істот, які за життя поглинали з води древніх морів солі кальцію і вуглекислий газ як сировину для будівництва маленьких оболонок навколо своїх тіл.

Крейда – це природний матеріал, який добувають, як і інші корисні копалини. Крейда складається майже цілком з кальцію і являє собою залишки стародавніх організмів, часто в її складі зустрічаються камінчики і піщинки.
У природі ця хімічна речовина зустрічається в різних формах – з неї складаються раковини молюсків і корали, перли і яєчна шкаралупа.
Кальцій присутній і в звичайній водопровідній воді, надаючи їй так звану жорсткість. До речі, накип, що утворюється на стінках чайника, теж складається в основному з карбонату кальцію.
Натуральна крейда, яка використовується для виробництва шкільної крейди, видобувається в кар’єрах. Вона абсолютно безпечна і не містить сторонніх домішок.

Де застосовують крейду?

Крейди добувають багато. А де вона знаходить застосування?

  • Жодна школа не обходиться без крейди, яку застосовують для письма на шкільних дошках.
  • При нестачі кальцію медична крейда може бути прописана як добавка до їжі. Її вживання чудово впливає на зміцнення нігтів, зубів і кісток. Крейду так само використовують при рентгенівському обстеженні шлунка.
  • Широко застосувують крейду в промисловості: її використовують для очищення бурякового соку; при виготовленні скла; для виробництва сірників; для виготовлення питної соди; для виробництва цементу, лаків, фарб; для отримання оздоблювального сайдингу. Крейда використовується в поліграфії для друку якісних ілюстрованих видань. У виробництві гуми крейда використовується для поліпшення зносостійкості, підвищення стійкості та еластичності в різних температурних умовах, економії дорогого каучуку та інших компонентів.
  • У сільському господарстві крейда використовується для підвищення рН в грунтах з підвищеною кислотністю, а також для виготовлення комбікорму для тварин.
  • У парфумерії крейда – це складова частина зубних порошків і паст.
  • А ще крейда прекрасно застосовується для фарбування парканів, бордюрів, стін, для захисту стовбурів дерев від сонячних опіків, для побілки стель, для боротьби із захворюваннями рослин і шкідниками в саду і на городі, для чищення столового та кухонного посуду.
  • Дрібні частинки крейди роблять її ідеальною речовиною для чищення і полірування. Наприклад, зубна паста зазвичай містить невелику кількість крейди, яка служить м’яким абразивом.

Цікаве про крейду

У Стародавньому Єгипті будували з вапняку. Піраміда Хеопса побудована з 2,5 мільйонів вапнякових блоків, середня вага кожного приблизно 2,5 тонни.

У цукровій промисловості крейдою очищають буряковий сік.

Кальцій це п’ятий за відсотковим вмістом елемент в людському організмі. Кальцій – важливий компонент кісткової тканини і дентину (тканини зубів). Краще джерело кальцію для людини – шкаралупа від яєць, яка на 90% складається з кальцію.

Крейда абсолютно не стійка до морозу. Якщо її заморозити, а потім розморозити, то вона просто розпадеться на шматки.

При зволоженні крейди вона стає неміцною, але пластичною. Вона липне до ковшів, а це ускладнює її видобуток.

Ми зібрали все про крейду, що змогло б Вам допомогти у підготовці до уроку. Якщо Ви можете доповнити статтю, то залишайте інформацію в коментарях.

Оцініть статтю
Додати коментар