Що таке океанічні течії?

Географія

Що таке океанічні течії?

В океанах і морях в певних напрямках на відстані в тисячі кілометрів переміщуються величезні потоки води шириною в десятки і сотні кілометрів, глибиною в кілька сотень метрів. Такі потоки – «річки в океанах» – називаються океаніними течіями. Рухаються вони зі швидкістю 1-3 км / год, іноді до 9 км / год.

Причини виниклення течій: нагрівання та охолодження поверхні води, опади і випаровування, відмінності в щільності вод, проте найбільш значущою в утворенні течій є роль вітру.

Течії по переважному в них напрямку діляться на зональні, що йдуть на захід і на схід, і меридіональні – несуть свої води на північ або південь. В окрему групу виділяють течії, що йдуть назустріч сусіднім, більш потужним і протяжним. Такі потоки називають протитечіями. Ті течії, які змінюють свою силу від сезону до сезону в залежності від напрямку прибережних вітрів, називаються мусонними.

Серед меридіональних течій найбільш відома течія Гольфстрім, яка переносить в середньому щосекунди близько 75 млн. тонн води. Для порівняння можна вказати, що сама повноводна ріка світу Амазонка переносить кожну секунду лише 220 тисяч тонн води. Гольфстрім переносить тропічні води до помірних широт, багато в чому визначаючи клімат, а значить, і життя Європи. Саме завдяки цій течії Європа отримала м’який, теплий клімат і стала землею обітованою для цивілізації, незважаючи на своє північне положення.

Із зональних течій найбільш потужною є течія Західних вітрів. На величезному просторі Південної півкулі біля узбережжя Антарктиди немає значних масивів суші. Над цим простором переважають сильні і стійкі західні вітри. Вони інтенсивно переносять води океанів в східному напрямку, створюючи найпотужнішу в усьому Світовому океані течію Західних вітрів. Вона поєднує в круговому потоці води трьох океанів і переносить кожну секунду близько 200 млн. тонн води (майже в 3 рази більше, ніж Гольфстрім). Швидкість цієї течії невелика: щоб обійти Антарктиду, її водам необхідно 16 років. Ширина течії Західних вітрів близько 1300 км.

Залежно від температури води течії можуть бути теплими, холодними і нейтральними. Вода перших тепліше, ніж вода в тому районі океану, по якому вони проходять; другі, навпаки, холодніше оточуючої їх води; треті не відрізняються від температури вод, серед яких протікають.

Як правило, течії, що прямують від екватора, теплі; течії, що йдуть до екватора, – холодні. Вони зазвичай менш солоні, ніж теплі. Це пояснюється тим, що вони течуть з областей з великою кількістю опадів і меншим випаровуванням або з областей, де вода опріснена таненням льодів. Холодні течії тропічних частин океанів утворюються завдяки підняттю холодних глибинних вод. Важливою закономірністю течій у відкритому океані є те, що їх напрямок не збігається з напрямком вітру.

Численні виміри показали, що течії закінчуються на глибинах, що не перевищують 300 метров.

Значення океанічних течій полягає перш за все в перерозподілі на Землі сонячного тепла: теплі течії сприяють підвищенню температури, а холодні знижують її. Величезний вплив надають течії на розподіл опадів на суші. Території, які омиваються теплими водами, завжди мають вологий клімат, а холодні – сухий; в останньому випадку дощі не випадають, зволожуюче значення мають лише тумани. З течіями переносяться і живі організми. Це в першу чергу відноситься до планктону, слідом за яким рухаються і великі тварини. При зустрічі теплих течій з холодними утворюються висхідні потоки води. Вони піднімають глибинну воду, багату поживними солями. Ця вода сприяє розвитку планктону, риб і морських тварин. Такі місця є важливими рибальськими ділянками.

Вивчення морських течій ведеться як в прибережних зонах морів і океанів, так і у відкритому морі спеціальними морськими експедиціями.

Використання течій людиною

Людина і раніше намагалася «осідлати» енергію хвиль і течій океану для отримання електроенергії. Сьогодні багато електростанцій працюють на основі океанічних течій. Їх енергія застосовується в генерації електрики з використанням заглибних роторів. Ротори починають рухатися завдяки хвилям і течіям. Вчені зробили наступну оцінку: електростанції, що працюють на основі енергії морських течій і припливів, в світовому масштабі можуть спільно постачати в рік до 100 терраватт-годин електрики.

Оцініть статтю
Додати коментар