“Стариган із крилами” аналіз

стариган із крилами аналіз Аналіз твору

“Стариган із крилами” аналіз твору (паспорт)

Автор – Ґабрієль Ґарсія Маркес

Жанр – оповідання. «Стариган із крилами» належить до напрямку магічного реалізму.

Рік видання – 1955 (вперше видано англійською 1972)

Тема – розлад людських взаємин у світі;

Ідея – ідея духовного зцілення людства з допомогою вічних божих істин, які приносять на землю янголи.

Герої:

  • Пелайо –чоловік, на подвір’я якого прилетів янгол.
  • Елісенда – жінка Пелайо, бере 5 сентаво з кожного, хто заходить у двір подивитися на янгола.
  • Стариган з крилами – головний герой-янгол, який з’явився під час дощу.
  • Син Пелайо та Елісендибайдуже ставиться до гостя з крилами. Заражений бацилами байдужості, черствості.
  • другорядні – дівчина-павук; падре Гонсага, жителі рибальського селища.

Місце дії: рибальське селище.

Час дії: декілька років.

Образи символи у творі “Стариган з крилами”

стариган із крилами паспорт

Стариган із крилами сюжет  та композиція

Несподівано на одному із сільських дворів з’явився дивний чоловік. Це був стариган із білими крилами. Після дискусій жителі села вирішили, що це янгол. Його поселили в курнику. Довідавшись про янгола, до двору господаря Пелайо прийшов священик і захотів повідомити про диво вищих церковних осіб. Згодом стан здоров’я старигана значно погіршився і всі вирішили, що стариган помирає. Проте через певний час стариган вилікувався та полетів із дому.

Особливістю композиції є відсутність поділу на частини.

  • Експозція: поява старигана із білими крилами, «який упав обличчям у грязюку».
  • Зав’язка: Після дискусій жителі села вирішили, що це янгол. Його поселили в курнику.
  • Розвиток дії: довідавшись про янгола, до двору господаря Пелайо прийшов священик і захотів повідомити про диво вищих церковних осіб.
  • Кульмінація: хвороба ангела в останню зиму. Всі вирішили, що стариган помирає.
  • Розв’язка: через певний час стариган вилікувався, у нього виросло тверде й довге пір’я в янгола, і він полетів «у бік моря».

Фінал твору: відкритий. Питання чи повернеться він до людей?

“Стариган із крилами” проблематика 

Автор у твору «Стариган з крилами» піднімає ряд проблем. Найяскравіше можемо прослідкувати проблему духовного падіння суспільства, моральної деградації людства. Варто наголосити також на проблемі вибору – що у сучасному світі вибирає людина – земне чи мирське – добро чи зло? Чи готова пожертвувати принаймні мізерно заради порятунку незнайомої людини?

Яскраво автор показує проблему любові до ближнього, особливо в епізодах, коли люди згущають над янголом – б’ють, припікають залізом, тицяють пальцями, кидають у клітку недоїдки, а він просто терпить.

Проблеми твору “Стариган з крилами”

  1. Сенс людського існування (не завжди гроші визначають якість та повноцінне життя; багатство духовного світу, прагнення до самовдосконалення – ось що наближає людину до осягнення сенсу людського існування).
  2. Абсурдність, роз’єднаність сучасного суспільства  (люди байдужі одне до одного, духовно роз’єднані; віра автора в те, що сила добра – в єдності, в спільності помислів).
  3. Релігія і влада (Маркес дає зрозуміти, що церква не допомагає людям прозріти і подолати негаразди,  а іноді й сама наставляє на шлях бездуховності, жорстокості, байдужості)
  4. Особиста відповідальність кожного члена суспільства за свої вчинки і за все суспільство ( вміння об’єктивно оцінювати себе і середовище, боротися зі злом, жорстокістю, разом долати труднощі приведе до гармонії)
  5. Проблема батьків і дітей (тільки взаєморозуміння, повага до старших, уміння реально оцінювати ситуацію застереже молодь від необачних кроків; любов, терпимість, поміркованість, мудрі рішення батьків ведуть до гармонії стосунків з дітьми, запобігають непередбаченим жахливим стосункам)

Філософський сенс зустрічі янгола з людьми

Оповідання «Стариган з крилами» – це тонкий і надзвичайно чутливий сплав почуттів у реальному та міфологічного вимірах. Жителі невеличкого селища Пелайо та Елісенда надзвичайно заклопотані своїми справами.
Погода жахлива, дощ не припиняється уже впродовж трьох діб. У таку негоду подружжя знаходить на своєму подвір’ї старого, лисого жебрака, в подертому одязі, який не мав змоги підвестися через велетенські крила, які
так природньо виглядали із-за спини. Коли люди трохи отямилися, дійшли висновку, щоб перед ними янгол. Парадоксально, та ми звикли уявляти собі їх зовсім по-іншому…Посланці Господні мають бути білосніжні, прекрасні, витончені…Усі життєві негаразди і біди є місцем для зустрічі з Богом. І цей Ангел теж прийшов в той момент, коли цього потребувала не лише родина Пелайо, але й усі жителі селища. Чому в такому вигляді? Напевно, щоб відобразити глибину душі і помислів цих людей. Адже, із прибуттям ангела ніхто з них не змінився, духовно не очистився, їхні серця не тягнулися до світла.

Найвищою метою подружжя було матеріальне збагачення, жителів селища – побачити «дивину», люди завжди потребують вина і видовищ, отцеві – не втратити свою парафію. Ці люди просто звикли жити своїм приземленим безкрилим життям, зовсім не усвідомлюючи сутність людського призначення на землі. Мірилом людських взаємин стають не любов, повага, добро, а гроші, матеріальні здобутки.

Цим оповіданням Маркес хотів людство попередити і показати, як близько ми до «безкрилої» катастрофи… Люди не здатні сприйняти високі, благородні істини, вони перебувають у полоні байдужості, корисливості, розрахунку.
Але автор має надію на краще, тому ангел не помирає, а одужує і відлітає в піднебесся

Ви можете розширити аналіз твору “Стариган з крилами” додавши тему, ідею, головну думку твору.

“Стариган із крилами” аудіокнига (скорочено)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. pupil

    Клас

    Відповіcти
  2. Пєтя

    Приголомшиво

    Відповіcти