Стефаник “Новина” аналіз (паспорт)

Новина Стефаник аналіз твору Аналіз твору

Стефаник “Новина” аналіз твору допоможе зрозуміти цю новелу, його героїв. Паспорт новели (жанр, тема, ідея, проблематика, головні герої, сюжет, композиція, історія написання.

“Новина” Стефаник аналіз

АвторВасиль Стефаник

Рік написання – 1899р

Жанр – новела

Напрям – експресіонізм

Тема — вбивство батьком своєї дитини.

Ідея – засудження злиднів, через які люди були у глибокому відчаї та вважали смерть кращою за життя в бідності. Автор засуджує не головного героя, а умови, які змусили його діяти відчайдушно. Стефаник співчутливо ставиться до Гриця.

“Новина” Стефаник головні герої

  • Гриць Летючий – не природжений злочинець, о трагічно нещасна людина, люблячий батько, для якого муки дітей страшніші від смерті.
  • дочки Гриця (Гандзя й Доця) –  худі, тільки очі живі, важкі, як олово. Голодних дітей у новелі “Новина” автор порівнює із мерцями. Меншу дочку батько, доведений до відчаю втопив, а старша благала батька відпустити її.

Сюжет

У селі сталася новина: Гриць Летючий втопив меншу дочку, а старша випросилася. Тепер про нього заговорили всі, хоча раніше мало й знали, як він жив. Не міг собі дати ради з дітьми без жінки. Ніхто не хотів з ним одружуватися, бо коби-то лишень діти, але то ще й біда і нестатки.

Гриць з дітьми тяжко бідував, у домі не було ні їжі, ні навіть дров. Його діти були такі худенькі, що дивно було “як ті дрібонькі кісточки держалися вкупі”. Коли вони просили їсти, доведений до відчаю Гриць роздратовано вигукував: “то їжте мене, а що я дам вам їсти?”

Свої діти почали здаватися йому мерцями, він боявся, що вони помруть від чуми. Дивитись на їх муки він більше не міг…

Одного вечора батько зварив донькам картоплі і попросив одягтися. Сказав, що підуть в гості.  Молодшу дочку, Гриць ніс на руках, і, підійшовши до річки кинув її у воду. Старшенька, Гандзуня, благала батька не топити її. Чоловік погодився, але сказав, що меншій буде краще, ніж їй.

 “Скажу панам, що не було ніякої ради: ані їсти що, ані в хаті затопити, ані втрати, ані голову змити, ані ніц! Я си кари приймаю бо-м завинив, та й на шибеницу!” 

Потім нещасний батько дав Гандзуні ціпок (оборонятися від собак) і сказав іти в село, та порадив згодом найнятися бавити дітей. Не бажає їй зла батько, переймається її долею: «Будеш бідити змалку, а потім підеш у мамки та й знов лиш бідити». Гриць закочує штани, «аби перейти ріку, бо туда була дорога до моста. Вступив уже у воду по кістки та задеревів. — Мнє оца і сина і світого духа аминь. Очинаш, іже єси на небесі і на землі… Вернувся і пішов до моста»

Яку головну проблему порушив автор у новелі “Новина”? Головною є проблема батьківської любові та моральних цінностей з реаліями життя в умовах голоду та злиднів. Автор закликає до активних кроків, відстоювання свого права на краще життя. В своєму творі Стефаник зображуючи дітовбивство, не засуджує героя, намагаючись змістити акцент на передумови цього вчинку, не стає на сторону головного героя, але співчуває йому.

“Новина” план

1. Моторошна новина
2. Бідування Гриця з доньками
3. Страшне рішення
4. Втоплення Доцьки
5.Благання Гандзуні
6. Прощання та останні поради

Стефаник “Новина” історія написання

Новина Стефаник аналіз творуВ основі твору реальні події та герої. Письменник дізнався, що в жовтні 1898 року в селі Трійці, на Покутті сталася жахдива подія. Після смерті жінки бідняк Михайло лишився з двома малими дітьми, не міг їх прогодувати і повів до річки Прута, щоб утопити. Цю історію він взяв за основу свого твору.

Композиційна особливість новели у тому, що вона починається з розв’язки. «У селі з’явилася новина, що Гриць Летючий утопив у ріці свою дівчинку». Надалі у творі Стефаник розкриває соціально-психологічні причини такого жахливого вчинку головного героя. Життя в постійних злиднях, коли нема чим годувати маленьких дітей, змушує Гриця вдатися до вбивства. Його охоплює розпач та власне безсилля — дружина померла, діти голодують, всю зиму він провів у пошуках кусня хлібу та зігріваючи своїх діточок на холодній печі.

Оцініть статтю
Додати коментар