Ремарк “Три товариші” аналіз твору допоможе зрозуміти його, визначити, яка тема, ідея, жанр, головні герої, сюжет та композиція.
“Три товариші” аналіз твору (паспорт)
Автор – Еріх Марія Ремарк
Рік написання – 1936
Жанр – роман
Тема – розповідьпро дружбу трьох молодих людей, яка стала їм опорою, джерелом життєвих сил, другою сім’єю.
Головна думка – засудження війни. Війна – це жах, і його треба всіма силами уникати.
Проблематика твору пов’язана з темою «втраченого покоління» – молодих людей, які потрапили на фронт Першої Світової війни в юному віці, від 14 до 18 років.
Час подій – події відбуваються в Німеччині приблизно 1928 року.
Місце дії – післявоєнна Німеччина, ймовірно – Берлін. На німецьку столицю вказують згадки у творі берлінських будівель та особливий столичний діалект, що міститься в оригінальному, німецькомовному тексті.
“Три товариші” характеристика героїв
Головні герої “Три товариші” – тридцятирічні друзі, які рятуються від жахів минулого у роботі та веселих вечірках.
- Отто Кестер – засновник і співвласник автомайстерні «Аврема», боксер-аматор, чоловік років тридцяти.
Спокійний та врівноважений за характером, любить бокс, автогонщик-любитель, власник автомайстерні, де працюють його друзі Ленц та Роберт. На війні був льотчиком, чудовий механік. Скрупульозно перебирає кожен гвинтик машини, готуючи її до змагань. На гонки представляє їх спільний проєкт авто «Карла», з яким вони виграють. Дізнавшись про невиліковну хворобу Пат, Кестер продає «Карла», щоб оплатити лікування та можливість закоханим побути разом.
- Роберт Локамп (Роббі) – автомеханік, молодий чоловік, закоханий у Патрицію.
Друзі звуть його Роббі. Закохується в Пат, незграбний, недосвідчений у стосунках. Співвласник автомайстерні «Аврема», полюбляє міцні алкогольні напої, а насамперед — ром. Його сім’я – це друзі, з ними він пройшов війну, повоєнні роки, голод. Друзі підтримують Роббі у відносинах з Пат, Ленц вчить, як вибачитись за невдале побачення. Після перемоги “Карла” тікає з вечірки разом із Пат. Роббі захоплюється нею, ревнує, не розуміє, як така жінка покохала його. Та минуле не дає герою бути щасливим, спогади про смерть вриваються у свідомість, мучать. Низька самооцінка отруює найкращі хвилини стосунків із Пат.
- Готфрід Ленц – однокласник Отто та Роберта, молодий чоловік.
Молодий чоловік, легкий, запальний, веселий, чуттєвий, красивий і розумний. Високий та худий з кучмою солом’яного волосся на голові. У минулому багато подорожував, має успіх у жінок. Друзі йменують його “останнім романтиком”. Знає всіх барменів в окрузі, товаришує з одним із них – Альфонсом. За плечима Ленца війна, він, як і решта, справляється зі спогадами за допомогою алкоголю. В нього своя життєва філософія; дружба та взаємовиручка – найважливіші якості. Він поціновувач жінок і досвідчений “гравець” у любовних справах. На стихійному мітингу у нього стріляє незнайомець, вмирає на очах друзів.
- Патриція Хольман (Пат) – красива струнка худорлява дівчина, хвора на туберкульоз, кохана Роберта.
Кохана Роберта, красива і розумна молода жінка, з шовковистим каштановим волоссям і довгими пальцями. Випадково знайомиться із трійцею товаришів. Друзі називають її Пат, приймають до своєї компанії. Пат походила зі збіднілої родини аристократів, тепер вона винаймає кімнату в батьківському будинку, живе спогадами про минуле. Пат сподівається на одужання, хоче мати сім’ю та дітей. Закохується в Роберта, особливо близькі вони стають, коли юнак навчає її водінню. Пат вмирає в лікарні в горах, болісно і довго. Поруч із нею до останнього знаходиться Роберт.
- Жаффе – освідчений лікар займається лікуванням Патриції. Розкриває Роберту правду про стан її здоров’я, наполягає на продовженні лікування, вірить, що є шанси на лікування.
- Альфонс – власник пивнички, друг Ленца, який любить бійки та хоровий спів. Кремезний, спокійний чолов’яга з маленькими очима.
- Граф Орлов – емігрант, інтелігент, сусід Роберта. Заробляє на життя танцями. Здригається від звуку працюючого мотора – його батька розстріляли у подібній ситуації. Страждає від туги по дому.
- Георг Блок – бідний студент, сусід Роберта. Готується до вступу до інституту.
- Подружжя Хоссе – сусіди Роберта, своєрідна пара: скандалять через гроші. У результаті дружина йде до коханця, а чоловік кінчає життя самогубством.
- Фердинанд Ґрау — дебелий художник, який малює померлих на замовлення і полюбляє філософствувати.
- Валентин Гаузер — товариш Роббі з часів війни. Її він особливо важко переживав, бо дуже сильно боявся за власне життя. Після повернення з фронту взявся святкувати життя і радіти кожній його хвилині — пропивати увесь свій величезнний спадок.
Ремарк “Три товариші” сюжет
Троє колишніх вояків, товаришів від часу Першої світової війни — Роберт Локамп (Роббі), Отто Кестер і Ґотфрід Ленц — мають в містечку невелику авторемонтну майстерню.
Розповідь у «Трьох товаришах» ведеться від імені тридцятирічного механіка та піаніста Роберта Локампа. З ним же пов’язана любовна лінія роману. Зі своєю коханою – дівчиною з вищого суспільства, смертельно хворою на туберкульоз Патрицією Хольман – Роберт знайомиться в День свого Народження, на дорозі.
Час і місце зустрічі героїв – глибоко символічне: воно зумовлює розвиток їх взаємовідносин у часі (Роберт і Пат знайомляться до того, як перед автомайстернею розквітає стара слива, тобто, десь в кінці зими – початку весни, проводять разом рік і вимушено розлучаються зі смертю Патриції наступної весни) і просторі (дорога в «Трьох товаришах» – це не тільки символічний спосіб життя, на якій можливо все (нові зустрічі та знайомства, спроби затвердити свою перевагу, природні труднощі і перешкоди, аварії і бійки), але й звичайнісіньке асфальтове полотно, по якому мчить гоночний автомобіль Кестера – «Карл»). У романі зображений розвиток їхньої любові на тлі економічної, політичної кризи в міжвоєнній Німеччині.
Зазвичай заробляють троє товаришів завдяки експерту страхового товариства «Фенікс» інспектору Барзиґу — він постачає для автомайстерні машини після аварій. У вільний час троє товаришів їздять старою, але відтюнінгованою машиною з великим кузовом. За скромний зовнішній вигляд і величезну швидкість, яку розвиває автомобіль, троє друзів прозвали його «Карлом» — «привидом шоссе». Окрім ремонтів та їзди машиною, товариші полюбляють випивати разом з Фердинандом та Валентином у пивниці Альфонса чи кафе «Інтернаціональ», де Роббі грає на роялі.
Саме через кафе Роббі товаришує з місцевими повіями Лілі, Розою, гомосексуалістом Кікі й вдівцем-самітником Стефаном Григоляйтом, головою Спілки скотопромисловців. Неподалік від «Інтернаціоналю» Локамп знімає невеличку квартиру в будинку біля цвинтаря. Якраз на нього виходять вікна Роберта. Власниця будинку фрау Залевскі недолюблює Роберта, а Фріда — служниця і взагалі з ним ворогує.
Чим закінчується роман «Три товариші»? Роберт – знаходиться поруч із Патрісією до самої її смерті. Отто Кестер – продає улюблений автомобіль “Карла”, щоб у Роберта була можливість пожити поряд з Патрісією в останні дні. Готфрід Ленц – розстріляний під час вуличних заворушень. Альфонс – зумів помститися вбивці Ленца раніше Роберта і Отто.