Цікаві факти про космонавтику

Цікаві наукові факти

Чи знаєте ви щось цікаве про космонавтику? Цікава інформація про космонавтику для дітей і дорослих зібрана в цій статті.

Цікаві факти про космонавтику та космонавтів

На орбіті Сонце сходить і заходить кожні 90 хвилин, тому протягом дня можна спостерігати світанок цілих 16 разів. Через такий режим спати в космосі нелегко, космонавти умовно дотримуються земного часу. Дослідження, проведені в 2001 році, показали, що ті астронавти, які хропли на Землі, сплять в космосі дуже тихо. Відсутність сили тяжіння зменшує хропіння.

Відсутність сили тяжіння розпрямляє хребет так, що можна «підрости» на 5-8 см. На жаль, зайвий зріст може викликати ускладнення у вигляді болю в спині або проблем з нервовою системою.

У космосі деякі продукти і спеції можна вживати тільки в рідкому вигляді. Наприклад, сіль і перець можуть попросту від вас поплисти. Це небезпечно засміченням вентиляторів і устаткування і неприємно при попаданні в очі.

Члени екіпажу корабля Аполлон-11 Ніл Армстронг, Базз Олдрін і Майкл Коллінз після повернення з Місяця були змушені проходити митний контроль. У графі “відправлення” митного бланка так і було написано – Місяць, у графі прибуття – Гонолулу, Гаваї. Був задекларований і вантаж – місячні камені і місячний пил.

2008 року чоловіком з найдовшим загальним часом у космосі був Сергій Крикальов — 803 доби 9 годин 39 хвилин, або 2,2 року, в космосі

За даними до 2004 року, з 439 астронавтів 11 загинули під час тренувань, 18 – під час нещасних випадків під час старту, і лише 3 людини – команда Союзу-11 – померли безпосередньо в космосі. Георгій Добровольський, Віктор Пацаєв і Владислав Волков загинули від розгерметизації корабля, яка сталася в результаті відділення модуля в 1971 році.

Практично кожен астронавт пережив «космічну» хворобу. При відсутності гравітації, сигнали вестибулярного апарату стають суперечливими. Результат – дезорієнтація: багато астронавтів не відчувають розташування навіть власних рук і ніг. Дезорієнтація – головна причина так званого Космічного адаптаційного синдрому, який для самих космонавтів є евфемізмом для позначення блювоти.

Найважче після повернення на Землю – звикнути до того, що предмети все-таки падають. Космонавти після довгого перебування в космосі довго звикають до гравітації, б’ють предмети, за звичкою відпускаючи їх, протягом декількох місяців після польоту.

У космосі неможливо приймати ванну, для гігієни використовують вологі губки та серветки. Проблематично також почистити зуби, піну від зубної пасти доводиться просто ковтати.

З космосу астронавти спостерігають те, що ніколи не побачити на Землі: Землю – блакитний диск на чорному тлі, зворотний бік Місяця, а також дивні спалахи світла в очах. Виявляється, це зовсім не світло, а космічна радіація, яка сприймається мозком як спалах. Подібні спалахи дуже шкідливі для очей, і багато космонавтів згодом мають проблеми із зором.

Цікавинки про космонавтику, цікаві відомості про космонавтику ви можете додавати через форму коментарів.

Оцініть статтю
Додати коментар