Цікаві факти про фартух. Історія виникнення

Цікаві наукові факти

Цікаві факти про фартух розкажуть історія виникнення цієї речі, яка сьогодні вважається повсякденною та непримітною.

Цікаві факти про фартух

Сучасні господині не завжди використовують фартух займаючись домашніми справами. Це не дивно, адже з кожним роком домашня побутова техніка все більше полегшує прання, прибирання і готування, виконуючи роботу за людину або роблячи її менш обтяжливою.

Цей предмет одягу має багату і давню історію, яка сягає корінням до Стародавнього Єгипту.

У Стародавньому Єгипті носити фартух могли лише фараони і державні мужі, але з часом цей елемент чоловічого гардеробу перейшов до жінок.

Вперше одяг, що нагадує фартух, згадується в збережених описах одягу давньоєгипетських вельмож. Державні службовці та воїни прикріплювали прямокутний відріз тканини до поясу, надягаючи його прямо на голе тіло.

Пізніше щось схоже на фартух з’явилося в Стародавній Греції і Римі. Це було настільки зручно і гігієнічно, що з часом звичай носити фартух перекочував до Європи, але там його одягали поверх сукні і прикрашали вишивкою і візерунками.

Якщо в країнах стародавнього світу фартух був ознакою високого становища в суспільстві, то в середньовічній Європі цей предмет переважно використовувався за прямим призначенням – для захисту одягу від бруду. Фартухи носили робітники і ремісники, кухарі і служниці.

До 16 століття фартух несподівано став не просто корисним предметом одягу, а модним аксесуаром, доречним і вдома і на прогулянці. Прикрашені мереживом фартухи одягали знатні дами, жінки з простих станів не відставали від них, прикрашаючи свої фартухи традиційною вишивкою. Згодом самобутньо оформлені фартухи стали частиною національних костюмів багатьох народів світу.

На Русі жіночі фартухи виготовлялися з домотканого полотна. Край такого фартуха обов’язково прикрашали орнаментом, тасьмою або красивими клаптями. Фартух на Русі використовувався в обрядах, а за народними повір’ями цей предмет одягу був джерелом родючості, благополуччя і довгого щасливого життя.

За радянських часів фартух став елементом шкільної форми для дівчаток. У звичайні дні поверх коричневої сукні передбачалося носити фартух темного кольору, а на свята надягали фартух білого кольору.

В наші дні фартухи різних фасонів можна побачити на кухарях, прибиральницях, продавцях, перукарях. У майстернях і на заводах фартух поступився своїм місцем спецодягу – халатам і комбінезонам.

Оцініть статтю
Додати коментар