Цікаві факти про палеоліт

Цікаві наукові факти

Цікаві факти про палеоліт

Палеоліт – перший історичний період кам’яного віку з початку використання кам’яних знарядь (рід homo) (близько 2,6 млн років тому) до появи у людини землеробства приблизно в 10 тисячолітті до н. е.

Палеоліт займає більшу частину (близько 99%) часу існування людства і збігається з двома геологічними епохами кайнозойської ери – плейстоценом і голоценом.

Щільність населення в епоху палеоліту була дуже низькою, не більше однієї людини на квадратний кілометр. Це було обумовлено обмеженістю продуктів харчування, високою дитячою смертністю, важкою жіночою працею і бродячим способом життя

Люди епохи палеоліту жили нечисленними первісними співтовариствами і користувалися лише оббитими кам’яними знаряддями, не вміючи ще шліфувати їх і виготовляти глиняний посуд – кераміку. Проте, крім кам’яних знарядь виготовляли також знаряддя з кістки, шкіри, дерева та інших матеріалів рослинного походження.

Люди палеоліту займалися полюванням і збиранням рослинної їжі. Рибальство тільки починало виникати, а землеробство і скотарство не були відомі.

Уже в кам’яному столітті людство не мислило життя без обрядів. Поховання померлих обов’язково супроводжувалося проведенням ритуалу. Похоронні обряди могли відрізнятися у племен, але говорили про те, що роздуми про життя і смерть переслідували людство з давніх часів. Полювання, лікування і волання до сил природи також не обходилися без звернення до вищих сил.

Поява ритуальних обрядів дало природний поштовх релігії і мистецтву. Амулети, малюнки, пісні, танці і прагнення поклонятися вищим силам дісталися нам у спадок від первісних предків.

Соціальне життя жителів кам’яного століття також стало основою для людських взаємин на тисячі років вперед. Саме тоді відбувся поділ гендерних ролей на чоловіка-мисливця і жінку-домогосподарку. Поки мисливці бродили по лісах у пошуках їжі, жінки не покидали стоянку, займаючись побутовими і економічними питаннями.

Первісне житло завжди поділялося на чоловічу і жіночу половини. Простір біля входу займали чоловіки, які в разі атаки диких тварин могли захистити жінок і дітей. Останні займали найтеплішу і далеку частину житла.

А ось поняття сімейних відносин в кам’яному столітті не існувало. Зв’язки чоловіків і жінок були безладними. Чоловіки не брали на себе зобов’язання щодо забезпечення окремої жінки і їх дітей. У питаннях виживання жінки повністю залежали від чоловіків, але сексуальна складова відносин залежала від жінок. Уже в цей час вони навчилися обмінювати відносини на їжу і одяг. Саме звідси і з’явився ритуал підношення подарунків. Чоловіки викладали в жіночій половині житла подарунки (їжу, вироби), а в обмін отримували увагу жінки.

Кам’яний вік заклав в людині почуття страху, який дав початок інстинкту самозбереження. Страх зібрав первісних людей в громади і супроводжував їх постійно – коли вони полювали, стикалися з природними явищами і дикими сусідами.

Для виживання людина кам’яного віку навчилася не тільки боротися з дикою природою, а й підпорядковувати її собі. Першими успіхами можна вважати приручення диких тварин. Спочатку супутником людини став вовк, який допомагав під час полювання і став предком сучасної домашньої собаки. Деякі вчені вважають, що первісна людина змогла підкорити собі навіть Мегатерії (гігантських лінивців) і печерних ведмедів.

Оцініть статтю
Додати коментар