Василь Земляк “Лебедина зграя” аналіз

Аналіз твору

Аналіз твору Василя Земляка “Лебедина зграя” допоможе визначити та скласти літературний паспорт твору.

“Лебедина зграя” аналіз (паспорт) твору

Автор – Василь Земляк

Рік написання – 1971

Жанр – роман

Тема: зображення українського села після революції (примусова колективізація, яку супроводжували драматичні зміни у людських долях).

Ідея: не зважаючи на важке життя, люди прагнуть досягнути висот, краси. Саме цим люди нагадують автору лебедину зграю в дорозі.

Проблематика твору:

  • Проблема вибору людини.
  •  Фанатичне засліплення комуністичними ідеалами.
  •  Поєднання трагедiï та нiжностi, зла та любовi, епiчностi та iронiï, високоï фiлософiï та буденноï дрiб’язковостi.

Головні герої твору “Лебедина зграя”

Головні герої – це бідняки, яких об’єднують у комуну, а з іншого боку, на другому полюсі — багатії, колишні власники — Бубели, Гусаки, Раденькі тощо. Мабуть, тільки Явтушок Голий стоїть посередині, вагаючись, перебігаючи з табору в табір залежно від політичної погоди. Щоправда, деякий час намагається лишитися не те щоб «над», а «побіля» поєдинку й «філософ» Левко Хоробрий.

Максим Тесля і Клим Синиця, «поет-сировар» Володя Яворський і Лель Лелькович, Орфей Кожушний і його  Мальва, брати Соколюки й Харитон Гапочка, Явтушкова Пріся й Паня Ластовенко, навіть зовсім епізодичні персонажі, як-от Тихін та Одарка, що любили обідати по сусідах надурняка, — кожен з цих героїв має свій характер, але вони всі український народ.

“Лебедина зграя” скорочено

Події роману відбуваються в українському селі Вавилон. Воно знаходиться над річкою Чебрецем, яка є притокою Південного Бугу.

     Головним героєм твору є звичайний селянин Явтушок Голий. Він бідняк, причому бідняк одвічний. Чоловік хоче покращити своє життя: мати землю та своє господарство. Він з усіх сил старається досягти до “вавилонської” вершини (тобто нездійсненної). Явтушок опиняється між двох вогнів,  між двох ворожих таборів. Герою доводиться вибирати, з ким бути, з тими, хто сильніший ідейно та матеріально чи з такими як сам.

Явтушок мріє про щастя, він хоче гарно одягатися, смачно їсти. Він не лише чоловік, а ще й батько, тому він має забезпечити свою сім’ю. А таких цілеспрямованих людей недолюблювали, могли навіть називати ворогами.

     Та справжній ворог не Явтушок Голий, а Максим Тесля. Це він вмовляв людей вступити до колгоспу, це він у звичайному батьківському житті бачить порушення законів суспільно-політичного життя держави. Засліплений комуністичною ідеєю, Максим бачить у бажанні батька мати свій притулок вороже ставлення до влади.

     Тесля вірив у більшовицьку ідею колективізації. Він, як секретар райкому, був певен в тому, що село чекає оновлення, що вони отримають нові молотарки та трактори, можливо й дорога буде оновлена.

     Але не вийшло у Максима та його однодумців побудувати новій Вавилон. Сталося протилежне: знищення, руйнація того, що створювалося століттями.

Які риси химерної прози властиві роману “Лебедина зграя”?

  • ïвикористання міфів;
  • ïміф не має хронотопу;
  • ïприсутність химерних образів;
  • ïмежу між світом реальним та ірреальним стерто.
Оцініть статтю
Додати коментар