З чого роблять гроші? Де друкуються українські гроші?

Систему кредитних відносин людство заснувало задовго до того, як були збудовані перші банки і ломбарди. Цікаві факти про Україну

З чого роблять гроші?

В даний час гроші друкують на шовку, пластику і паперу. Основним, і найважливішим засобом їх захисту є водяні знаки. На кожній купюрі вказано її номінал, який залежить від економічного становища країни.

Що ж стосується самого матеріалу виготовлення, то варто зауважити, що не кожний папір підійде для друку грошей. Для їх виготовлення годиться тільки папір найвищої якості, адже саме від цього залежить зносостійкість майбутніх купюр.

Де друкуються українські гроші?

Папір для українських гривень виготовляють на Фабриці банкнотного паперу НБУ в місті Малин (Житомирська область).  За один день на фабриці виготовляють паперу для друку 9 млн банкнот. На фабриці на папір наносять  базові елементи безпеки – водяний знак і захисну стрічку.

Після цього папір доставляють на Банкнотно-монетний двір НБУ в Києві. Всі зображення наносяться на гривню вже там.

Фарби, необхідні для нанесення на банкноти зображень і знаків безпеки, виготовляються в окремому цеху Банкнотно-монетного двору за швейцарськими технологіями. Фабрика випускає видиму і невидиму фарбу – доступну для перегляду тільки в інфрачервоних променях, при впливі температури або хімічних сполук.

Природно, що все це відбувається в умовах секретності і на унікальному обладнанні. Основні показники якості грошей – це опір зламу і ризриву. Для визначення цих властивостей, купюри проходять величезну кількість перегинів, складань та розгинання.

Найголовніший захист грошей – це водяні знаки. Водяні знаки – це зображення, яке виглядає світліше при перегляді на просвіт. Роблять водяний знак шляхом вдавлення металевого сітчастого валика в папір. Вищий пілотаж водяних знаків – це друк портретів. Такий захист підробити вкрай складно. Додатковим захистом грошових знаків є тонкі нитки і металізовані волокна, які можна побачити тільки при світлі певного спектру. Також, одним з найскладніших захисних способів захисту купюр, є перфорація, яка позначає її номінал. Ще “фішкою” для захисту банкнот в Європі є метод так званої “контрольної суми”. Суть його в тому, що якщо скласти цифри номера купюри, і додати порядковий номер алфавіту, то повинна вийти цифра 8.

Історія паперових грошей

Перші спроби друкувати гроші були здійснені в Китаї. Було це досить давно, приблизно в 700-х роках. До цього гроші, як ми знаємо, мали вигляд металевих монет. Найперші паперові гроші називалися “фей-цянь”, але це були не зовсім гроші, а сертифікати, які забезпечувалися садибами. Прийшли до паперових купюр, звичайно, не випадково. Вся справа в тому, що зі збільшенням обороту торгівлі, люди зрозуміли, що перевозити тонни монет – це не найзручніша форма розрахунків. Та й метал дорожче паперу. По виду перші банкноти більше нагадували чеки. На тодішніх паперових грошах містилися імена і печатки осіб, які випускали ці самі гроші.
Перші справжні паперові гроші з’явилися у Франції в 1718 році. А ось у нас в країні це сталося трохи пізніше, втім, як і будь-які інші блага цивілізації. В даний час кількість банкнот просто величезна, і, можливо, ми з вами зовсім скоро станемо свідками скасування паперових грошей взагалі. ..

Оцініть статтю
Додати коментар