Застосування ультразвуку

Біологія


Реферат на тему “Застосування ультразвуку в техніці, в медицині, в діагностиці, в хірургії та інших сферах” розповість про те що таке ультразвук та для чого його застосовують.

Застосування ультразвуку

Ультразвук являє собою механічні коливання, які знаходяться в області частот, які відчуваються вухом людини. Зазвичай це 20 кГц. Ультразвук поширюється у вигляді хвилі, на зразок поширення світла. Однак для поширення ультразвуку потрібне пружне середовище – рідина, газ, тверде тіло.

Джерела ультразвуку

Приклади ультразвуку в природі – шум вітру, дощу, водоспаду, шум гальки, яка перекочується морським прибоєм, грозові розряди. У тваринному світі деякі представники користуються ультразвуком для спілкування, орієнтування в просторі і виявлення перешкод: дельфіни, гризуни, кити, кажани, долгопяти.

У повітрі ультразвук швидко згасає, а ось ультразвук у воді поширюється добре. Дельфіни і кити генерують такого роду сигнали для різних цілей: полювання, спілкування, орієнтації в каламутній воді.

Застосування ультразвуку в медицині

Застосування ультразвуку в діагностиці

Ультразвуком можна вилікувати і обстежити пацієнта. Найпоширеніше застосування хвильової ультразвукової технології – діагностичні УЗ сканери для візуалізації внутрішніх органів і структур. Вони дозволяють отримувати дані про їх лінійні розміри, форму, розташування. УЗ картинка показує структурні аномалії внутрішніх органів, пухлини, дифузні зміни тканин печінки, нирок, підшлункової залози, камені в жовчному міхурі і нирках.

Ультразвук знайшов своє застосування і в кардіології. Ехографія дозволяє побачити проблеми серця, його структури, оцінити розміри передсердь, шлуночків, міжшлуночкової перегородки, визначити товщину міокарда, шлуночків і стан клапанів, виявити в перикарді рідину.

Також ультразвукові апарати застосовують в гінекології, хірургії, мамографії, стоматології, травматології. У спортивній медицині використовуються протизапальні властивості ультразвукових хвиль, які покращують мікроциркуляцію, знімають набряклість і болі, стимулюють регенерацію кісткової і хрящової тканини.

Ультразвук в фізіотерапії

Ультразвукові хвилі частоти 0,5 – 15 мГц мають здатність проходити через тканини організму різної щільності і складу. Завдяки їм розпізнаються патологічні зміни тканин і органів без втручання хірургів. Ультразвукова фізіотерапія заснована на тому, що хвилі надають фізико-хімічний, механічний, тепловий вплив на тканини організму. Вони активують реакції імунітету і обмінні процеси. Для лікування в фізіотерапії є процедура ультрафонофорез лікарських речовин – ультразвук дозволяє медикаментам глибше проникати в слизові оболонки органів і під шкіру.

Застосування ультразвуку в техніці

На виробництві та в лабораторіях для очищення технічного посуду і деталей від малих часток застосовують ультразвукові ванни. Деякі пральні машинки для особливо ретельного прання теж застосовують ультразвук.

Властивості ультразвуку використовуються в ехолоті, спеціальному приладі, який визначає глибину моря. Так, корабель обладнають приймачем і джерелом певної частоти. Джерело відправляє короткі ультразвукові імпульси, а приймач вловлює відбиті хвилі. Так обчислюється глибина моря чи океану. Крім того, даний тип хвиль використовують для виявлення дефектів в металевих деталях і приготування однорідних сумішей. Змішуються рідини, наприклад, вода і масло вливаються в колбу і піддаються опроміненню ультразвуком до утворення емульсії. Таким чином, виробляються фарби для волосся, креми, фармацевтичні вироби, косметика.

Ультразвук в косметології

Ультразвук широко використовується в косметології для таких цілей:

  • Вирівнювання рельєфу шкіри.
  • Поверхневий пілінг. Проводиться видалення відмерлих клітин і забруднень шкіри. Вона стає гладкою і краще вбираються сироватка і крем.
  • Ліфтинг.
  • Для зменшення запальних процесів.
  • Лімфодренаж.
  • Поліпшення харчування м’язів, шкіри і підшкірної клітковини.
  • Поліпшення мікроциркуляції в цілому.

Ультразвук вплив на людину

Ультразвук може чинити не тільки позитивний вплив на організм людини. Надмірний вплив ультразвуку може викликати порушення в роботі нервової системи: головний біль, втому, підвищену чутливість до звуків, сонливість вдень, безсоння вночі, зниження кров’яного тиску, дратівливість, зниження гостроти слуху. Якщо Ви працюєте з деталями, рідиною, ультразвуковим інструментом, то з’явиться відчуття оніміння в пальцях і зниження чутливості кистей рук.

Якщо ультразвукові хвилі сильно впливають на людське тіло, то починаються температурні зміни в організмі. Підвищену температуру тіла використовують для боротьби з бактеріальними і інфекційними захворюваннями.

Цікаві факти про ультразвук:

Не так давно вчені виявили, що китайські жаби Amolops tormotus спілкуються між собою за допомогою ультразвуку.

Летюча миша при полюванні сканує навколо себе простір серіями ультразвукових криків. Коли вона виявила свою жертву, то видає швидку серію сигналів для визначення місця розташування.

У 1883 році був проведений перший ультразвуковий свисток англійцем Гальтоном. Його використовували під час дресирування домашніх кішок і мисливських собак.

Ультразвук впливає на жировий прошарок, тому в медицині та косметології його використовують для боротьби з целюлітом.

Оцініть статтю
Додати коментар