Архімед цікаві факти

Архімед цікаві факти з життя одного з найвидатніших науковців античності ви можете дізнатися в цій статті.

Архімед (близько 287 до н. е. — 212 до н. е.) — давньогрецький математик, фізик,інженер, винахідник та астроном.

Архімед цікаві факти

 • Римський полководець Марцелл, командувач облогою Сиракуз, сказав: «Доведеться нам припинити війну проти геометра».
 • Метальні машини Архімеда могли запускати камені вагою до 250 кг. На той час — унікальна бойова машина.
 • Автор знаменитого вислову «Дайте мені точку опори, і я зрушу Землю!».
 • Сучасники вважали Архімеда мало не напівбогом, а його військові винаходи наводили жах на римлян, які ні з чим подібним раніше не стикалися.
 • Після себе Архімед не залишив учнів, оскільки не побажав створювати своєї школи і готувати наступників.
 • «Архимедовий гвинт» був винайдений вченим ще в юнацькі роки і призначався для зрошення полів. Сьогодні шнеки використовуються в багатьох галузях. А в Єгипті вони досі подають воду на поля.
 • Вважається одним з кращих математиків і винахідників всіх часів.
 • Деякі сучасники вважали Архімеда божевільним. Щоб продемонструвати свої вміння, вчений перед Гієроном витягав трієри на берег за допомогою системи блоків.
 • За деякими легендами, при захопленні Сіракуз на пошуки вченого був відправлений спеціальний загін римлян, які повинні були захопити Архімеда і доставити до командування. Вчений загинув лише через безглузду випадковість.
 • Деякі обчислення Архімеда були повторені тільки через півтори тисячі років Ньютоном і Лейбніцем.
 • Архімед виготовив перший у світі планетарій.
 • Друг Архімеда Гераклід написав біографію великого вченого, але вона була загублена і тепер про його життя мало відомо.
 • Вважав математику своїм кращим другом.
 • Деякі вчені стверджують, що Архімед був винахідником гармати. Так, Леонардо да Вінчі навіть намалював ескіз парової гармати, винахід якої приписував давньогрецькому вченому. Плутарх писав, що під час облоги Сіракуз римлян обстрілювали з пристрою, який нагадував довгу трубку і «випльовував» ядра.
 • Відома легенда про дзеркала, які спалювали римські кораблі, була неодноразово спростована. Швидше за все, дзеркала застосовувалися тільки для прицілювання баллист, які обстрілювали флот римлян запальними снарядами. Також існує думка, що на нічний штурм міста римляни були змушені погодитися саме через використання дзеркал захисниками Сіракуз.

Легенди про відкриття Архімеда

Ще за життя Архімеда навколо його особи існували легенди, про його винаходи.

Архімед зумів визначити, чи зроблена корона царя Гієрона з чистого золота, або ювелір підмішав туди срібло. Питома вага золота була відома, але складність полягала в тому, щоб точно визначити обсяг корони: адже вона мала неправильну форму! Архімед весь час розмірковував над цим завданням. Якось він приймав ванну і помітив, що з неї витікає така кількість води, який обсяг його тіла, зануреного в ванну, і тут йому прийшла в голову блискуча ідея: занурюючи корону у воду, можна визначити її обсяг, вимірявши обсяг витисненої нею води. Згідно з легендою, Архімед вискочив голий на вулицю з криком «Еврика!», Тобто «Знайшов!». У цей момент був відкритий основний закон гідростатики: закон Архімеда.

Інша легенда розповідає, що побудований Гієроном в подарунок єгипетському царю Птолемею важкий багатопалубний корабель «Сіракузи» ніяк не вдавалося спустити на воду. Архімед спорудив систему блоків (поліспаст), за допомогою якої він зміг виконати цю роботу одним рухом руки. За легендою, Архімед заявив при цьому: «Якби в моєму розпорядженні інша Земля, на яку можна було б встати, я зсунув б з місця нашу» («Дайте мені точку опори, і я переверну світ»).

Досягнення Архімеда

Архімед відомий винахідник, його математичні роботи набагато випередили свій час. Він є одним з творців механіки як науки, йому належать різні технічні винаходи.

достижения Архимеда

Одним з них є гвинтоподібний вал (шнек), який знаходиться всередині м’ясорубки. Коли його обертають, він захоплює шматки м’яса і просуває їх під ножі. Такий вал називають по імені винахідника, гвинтом Архімеда. Тільки Архімед придумав його зовсім не для м’ясорубки, а для водопідіймального пристрою, щоб зрошувати поля. Архимедовий (нескінченний) гвинт з успіхом використовували для підйому води протягом двох тисяч років. Ще в 20-х роках нашого століття в Криму можна було побачити «архимедів черв’як», який застосовувався для відкачування густого соляного розчину. Архимедовий гвинт послужив прототипом авіаційних пропелерів і суднових гвинтів а також звичайних гвинта і гайки. В даний час Архимедовий гвинт застосовується в різних машинах і механізмах, для переміщення деталей на заводах, підйому сипучих вантажів і навіть в якості рушія всюдихода.

Широко відомі й військові винаходи Архімеда, завдяки яким вдавалося тривалий час утримувати оборону Сіракуз від римських військ.

Архімед побудував машини пристосовані до метання снарядів на будь-яку відстань. Так, якщо ворог підпливав здалеку, Архімед вражав його з далекобійних камнеметальних знарядь. Якщо ж снаряди починали літати поверх ворога, Архімед вживав у справу менші машини, щоразу погодившись з відстанню, і наводив на римлян такий жах, що вони ніяк не наважувалися йти на приступ або наблизитися до міста на судах. Архімед винайшов і застосував механізми, які перевертали ворожі кораблі.

Винаходи Архімеда настільки налякали римлян, що коли вони тільки бачили над стіною колоду або мотузку, то кричали, що Архімед на них направляє якусь машину, відступали і тікали.

Існує також легенда, що Архімед наказав воїнам наполірував до блиску щити і направити відбите від них сонячне світло на римські кораблі, що призвело до їхнього займання.

Легенди про смерть Архімеда

Оповідь про загибель Архімеда у давньоримських джерелах існує в декількох версіях. Найпоширеніші історії:
 • Розповідь Іоанна Цеца: у розпал бою 75-річний Архімед сидів на порозі свого дому, розмірковуючи над кресленнями, зробленими ним просто на дорожньому піску. У цей час римський воїн, який пробігав повз, наступив на креслення, і обурений науковець кинувся на римлянина з криком: «Не чіпай моїх креслень!». Солдат зупинився і холоднокровно зарубав старого мечем.
 • Розповідь Плутарха: «До Архімеда підійшов солдат і оголосив, що його кличе Марцелл. Але Архімед наполегливо просив його зачекати одну хвилину, щоб завдання, яким він займався, не залишилася невирішеним. Солдат, якому не було діла до його доведення, розсердився й пробив його своїм мечем». Далі Плутарх стверджує, що командувач Марцелл розгнівався через загибель Архімеда, якого він нібито наказав не чіпати.
 • Воїн увірвався в будинок Архімеда, бажаючи розграбувати його будинок. Він заніс меч на хазяїном, а той тільки і встиг крикнути: «Зупинись, почекай хоча б трохи. Я хочу закінчити розв’язок задачі, а потім роби що хочеш!»
 • Існує також версія про те, що Архімед сам відправився до Марцелла, щоб віднести йому свої прилади для вимірювання величини Сонця. По дорозі його ноша привернула увагу римських солдатів. Вони вирішили, що вчений несе в скриньці золото або коштовності, і, недовго думаючи, перерізали йому горло.
 • Ще одна версія трактує загибель Архімеда так: коли римський вояк прийшов, виконуючи наказ Марцелла, щоб привести винахідника до свого командувача, якого він назвав світлим «наче сонце», той відповів: не затуляй мені Сонце, чим образив солдата, який і вбив його за це.

Цицерон, будучи квестором на Сицилії 75 року до н. е., пише в «Тускуланських бесідах», що йому в 75 році до н. е., через 137 років після загибелі Архімеда, вдалося виявити напівзруйновану його могилу. На ній, як і заповідав Архімед, розмістили зображення кулі, вписаної в циліндр.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *