Дальтонізм види

Дальтонізм (або кольорова сліпота) — одна з різновидів порушення кольорового зору, який характеризується нечутливістю до певних кольорів (у рідких випадках до всіх). Переважно дальтонізму схильні чоловіки (близько 10 % ) і практично не схильні жінки (менше 1 %). Кольорова сліпота буває найчастіше вродженою, вона передається у спадок наступному поколінню або через покоління. Рідше зустрічаються випадки набутого дальтонізму.

Види дальтонізму

Існує клінічна класифікація дальтонізму за кольорами, сприйняття яких порушено. У сітківці ока людини розташовані кольрочутливі рецептори — колбочки і палички, в яких містяться кілька типів білкових пігментів. Палички відповідають за чорно- білий зір, колбочки — за кольорове сприйняття. Фізіологічно дальтонізм проявляється в зменшенні або відсутності одного або декількох пігментів у колбочках. Виходячи з цього, можна виділити кілька типів дальтонізму:

Ахромазія (ахроматопсія) — відсутність кольорового зору. Людина розрізняє лише відтінки сірого. Спостерігається вкрай рідко, викликане повною відсутністю пігменту у всіх колбочках .

Монохромазія — людина сприймає тільки один колір.

Діхромазія — можливість бачити два кольори. У свою чергу підрозділяться на :

  • протанопія — порушене сприйняття червоного спектра. Даний тип діхромазія зустрічається найчастіше.
  • дейтеранопія — порушене сприйняття зеленого спектра; .
  • трітанопія — порушення сприйняття синьо- фіолетового спектра, людина сприймає тільки відтінки червоного і зеленого, крім це при трітанопії відсутній сутінковий зір через неправильну роботу паличок.

Тріхромазія — сприйняття всіх трьох основних кольорів. Може бути нормальною, що означає відсутність дальтонізму, і аномальною.

Аномальна тріхромазія займає місце між нормальною тріхромазія і діхромазія. Якщо дихромат не бачить різниці між двома кольорами, аномальний дихромат відчуває труднощі вже не з кольорами, а з їх відтінками — залежно від кількості працюючого пігменту в колбочках.

У деяких випадках неможливість розрізнити одні відтінки компенсується посиленням зору в сприйнятті інших. Так люди, які відчувають утруднення у відмінності червоних тонів від зелених, можуть бачити велику кількість відтінків кольору хакі, недоступних для більшості.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Д

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *