Мільтон «Втрачений рай» скорочено

«Втрачений рай» — епічна поема Джона Мільтона, вперше видана в 1667 в десяти книгах. У виданні 1674 року книг стало 12. Поема описує білим віршем історію першої людини Адама.

Джон Мільтон «Втрачений рай» скорочено

 • Книга Перша — Сатана і його послідовники, перебуваючи в Пеклі, нарікають про свій нинішній стан. Щоб підняти їхній дух, володар Пекла влаштовує огляд демонічних сил. Крім цього, Сатана повідомляє про створення Нового Світу. Для обговорення свого майбутнього питання пекельні владики збираються в новоствореній світлиці Сатани — Пандемоніумі.
 • Книга Друга — під час наради пропонуються різні шляхи розвитку занепалої спільноти: деякі пропонують знову йти на штурм Небес, інші радять зайнятися облаштуванням Пекла. Сатана ж пропонує відправити когось одного в Новий Світ. Спільнота вирішує відправити туди свого володаря. Стражі воріт Геєни Гріх і Смерть відкривають йому браму, а Хаос допомагає дістатися до потрібного місця.
 • Книга Третя — Бог осягає задум Сатани, але відає, що в кінцевому підсумку все звернеться до найкращого. Син Божий готовий взяти на себе тяжку долю порятунку занепалої людини. Тим часом Сатана досягає Сонця, керованого архангелом Уріїлом, і, приховавши свою сутність, дізнається від нього як можна досягти новоствореного світу.
 • Книга Четверта — побачивши Рай, Сатана захоплюється красою цього місця і зовнішнім виглядом прабатьків, проте все одно збирається спотворити Божий задум. Однак Уріїл повідомляє охоронцю Раю архангелу Михаїлу про підозрілого гостя. Той відправляє варту, які виявляють ворога, що прийняв вигляд жаби, в Едемському саду.
 • Книга П’ята — Єва розповідає про свої тривожні сни Адаму. Бог посилає архангела Рафаїла розповісти Адаму історію початку Війни на Небесах.
 • Книга Шоста — продовження розповіді Рафаїла про бойові дії. Битва триває три дні, в перший день ангели, вірні Богу, беруть гору над бунтівниками, проте на наступний день Сатана використовує машини схожі на гармати, для знищення яких Архангели починають кидати гори. На третій день в битву втручається Син Божий, що веде до повної поразки Сатани і його прихильників, які виганяються до Пекла.
 • Книга Сьома — продовження розповіді Рафаїла. Син Божий протягом шести днів творить Новий Світ, в тому числі Адама і Єву.
 • Книга Восьма — Адам запитує про світобудову, але отримує відповідь, що це знати йому непотрібно. Тоді він розповідає про свої власні спогади про життя в Раю і зустріч із Євою. Ще раз наставляючи Адама триматися заповідей Божих, Рафаїл залишає його.
 • Книга Дев’ята — Сатана у вигляді туману проникає в Едем, де вселяється в тіло Змія. Потім він знаходить Єву, яка в цей день вирішувала працювати окремо від Адама, і розповідає їй, що скуштувавши від забороненого Древа пізнання Добра і Зла Змій нібито отримав здатність говорити. Приголомшена цим, Єва після деяких сумнівів вкушає плід від Древа. Так як плід дуже приємний на смак, жінка дає його Адаму. Той, не бажаючи розлучатися зі своєю супутницею, погоджується на її умовляння. Їхня любов втрачає духовну піднесеність і набуває іншого характеру. У прабатьків виникають докори сумління, і вони сперечаються.
 • Книга Десята — Богу стає відомо про гріх, що відбувся, і Він відправляє свого Сина для суду над людьми. Однак, Син Божий переймається співчуттям до грішних. Тим часом Сатана повертається в Пекло по мосту, уже зведеному Хаосом. Гріх і Смерть з радістю прямують на Землю. Сатана входить в Пекло, де його зустрічають радісні сподвижники. Однак замість радісного волання вони можуть видавати тільки шипіння. Єва пропонує Адаму відмовитися від дітонародження, проте Адам зауважує, що це буде порушенням іншої заповіді Божої.
 • Книга Одинадцята — Син Божий розповідає Богу про покаяння людини. Той радий цьому, але говорить, що згрішілі люди більше не можуть жити в Едемі і посилає архангела Михаїла вивести їх геть. Михаїл присипляє Єву і показує Адаму найважливіші з подій прийдешньої історії: вбивство Каїном Авеля, виникнення нових народів, які освоюють ремесла, поява велетнів, котрі починають війни, подальше розбещення людства, будівництво Ноєм ковчега, потоп і порятунок небагатьох праведників.
 • Книга Дванадцята — продовження видінь. Крах будівництва Вавилонської вежі, поява Авраама, переселення Якова до Єгипту, вихід євреїв під керівництвом Мойсея звідти, завоювання Ісусом Навином Ханаана, правління царя Давида, будівництво та осквернення Храму і нарешті олюднення, життя, смерть на хресті та воскресіння Ісуса Христа. Після Його вознесіння на Землю сходить Святий Дух, який творить Церкву, проте з часом відбувається відступ від віри в обрядовірство, але Спаситель знову зійде на Землю і остаточно знищить Сатану. Втішені цими видіннями Адам і Єва залишають Едем.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *