Повідомлення про Фернана Магеллана на українській мові

фернан магеллан Географія

Повідомлення про Магеллана на урок географії може бути доповнене цікавими фактами про мореплавця. Розповідь про Фернана Магеллана містить багато пізнавального.

Повідомлення про Фернана Магеллана на українській мові

Фернан Магеллан – португальський і іспанський мореплавець-першовідкривач.

Життя мандрівника до скоєних ним відкриттів

Народився Ф. Магеллан в португальському місті Саброза в 1480 р.
У 12 років хлопчик отримав можливість служити пажем у португальської королеви. З 1492-го по 1504 роки він перебував у складі почту при королівському дворі, де і здобув освіту. Він дізнався про те, наскільки важливий для Португалії розвиток економічних взаємовідносин з іншими країнами і відкриття нових торгових шляхів для їх розвитку.
У 15-16 століттях між Іспанією і Португалією йшла активна конкурентна боротьба за захоплення земель і освоєння нових морських шляхів. Переможець отримував не тільки нові території і підданих, а й більше можливостей для ведення торгівлі з різними країнами. Особливо важливими вважалися економічні і торговельні зв’язки з Індією і Молуккськими островами (в ті часи їх називали островами Пряностей) через торгівлю спеціями.

В середні віки спеції були найдорожчим товаром і приносили європейським торговцям надзвичайні прибутки. Тому питання домінування в торгових відносинах був принципово важливе.

З 1505 по1513 роки Магеллан брав участь у морських боях і проявив себе, як відважний воїн. За ці якості він був нагороджений чином морського капітана. Ймовірно, саме в цей період, під час численних походів до Індійських берегів, у Магеллана з’являється думка про те, що шлях до Індії в східному напрямку занадто довгий. На весь шлях одну сторону доводилося витратити близько 10 місяців. Магеллан вирішив, що можливо, вийде скоротити відстань, якщо відправиться на захід. Ні Магеллан, ні інші мандрівники того часу поняття не мали про справжні розміри Земної кулі.

Ідея пошуку нового торгового шляху не знайшла підтримки у Португальського короля, і подавши у відставку зі служби, Магеллан в 1517 р. відправився жити в Іспанію, де перейшов на службу до іспанського короля Карла 1.

Експедиція Магеллана

Отримавши підтримку Іспанського короля і фінансування з бюджету Іспанії, Магеллан взявся за організацію експедиції. На підготовку пішло близько 2-х років.

У вересні 1519 роки маленька флотилія, що складається з 5-ти вітрильних кораблів і 256 моряків на них, вийшла з іспанського порту Сан-Лукарас і взяла курс в сторону Канарських островів. 13 грудня 1519 моряки увійшли в бухту Баня-Санта-Лусія (Бухта Ріо-де-Жанейро зараз), відкриту раніше португальцями.

Далі шлях продовжився уздовж узбережжя Південної Америки і в січні 1520 флотилія пройшла землі, де сьогодні знаходиться столиця Уругваю Монтевідео. Раніше це місце відкрив іспанський дослідник Хуан Соліс, який порахував, що тут і є прохід в Південне море.

У жовтні 1520 флотилія увійшла в чергову невідому бухту. Відправлені на розвідку 2 судна повернулися до інших кораблям тільки через тиждень і повідомили про те, що до кінця бухти дійти їм не вдалося і що перед ними, ймовірно морська протока. Експедиція вирушає в дорогу.

До середини листопада 1920 р подолавши вузьку, звивисту і усіяну скелями і мілинами протоку, кораблі виходять до океану, що не нанесений ні на одну карту.

Пізніше цю протоку буде названо на честь Магеллана – Магеллановою протокою. Протока розділяє континентальну частину Південної Америки і острови Вогняної Землі і з’єднує Тихий та Атлантичний океани.

Протягом 98 днів тривала подорож Магеллана і його команди по Південному морю. За час подорожі природа була прихильною до капітана і йому пощастило пройти цей відрізок шляху без штормів, ураганів і бурь. Тому мореплавець дав Південному морю нову назву – Тихий океан.

До того моменту, коли експедиція досягла Маріанських островів, було пройдено вже 13 тисяч кілометрів. Це було перша в світі подорож такої протяжності.

Поповнивши запаси продовольства на о. Гуам, в березні 1521 експедиція рушила далі в пошуках Молуккських островів або островів Пряностей, як їх тоді називали.

7 квітня мандрівники вийшли до о. Себу, розташованому в Філіппінському архіпелазі.

Тут Магеллан вирішив підпорядкувати землі і тубільців владі Іспанського короля. Частина населення корилася європейцям, інша ж частина відмовилася визнавати владу Іспанії. Тоді Магеллан застосував силу і зі своєю командою напав на жителів о. Мактан. У бою з тубільцями він загинув.

Керівництво рештою експедиції взяв на себе Себастьян Елькано – досвідчений і хоробрий моряк, який мав досвід керівництва командою судна.

Протягом півроку залишки флотилії плавали по водах Тихого океану, і в листопаді 1521 р кораблі експедиції добралися до островів Пряностей. У грудні 1521  єдиний корабель, що залишився від флотилії, завантажений прянощами і спеціями, бере курс на захід і відправляється додому. Йому належить пройти 15 000 кілометрів: Індійський і частину Атлантичного океану – до Гібралтарської протоки.

В Іспанії експедицію вже й не очікували назад. Однак у вересні 1522 корабель увійшов в Іспанський порт Сант- Лукар.

Так закінчився великий похід, в результаті якого вперше вдалося обійти навколо землі під вітрилами. Незважаючи на те, що сам Магеллан – ініціатор та ідейний натхненник походу, не дожив до тріумфального завершення експедиції, його починання мало величезне значення для подальшого розвитку наук.

Результати експедиції Магеллана:

З усіх європейських мандрівників, він першим перетнув Тихий океан.

Було здійснено перше в світі задокументоване кругосвітнє плавання.

В результаті експедиції було доведено, що:

  • Земля має кулясту форму, оскільки постійно дотримуючись західного напрямку, в Іспанію експедиція повернулася вже зі сходу.
  • Земля покрита не окремими водоймами, а єдиним Світовим океаном, що омиває сушу і займає набагато більші площі, ніж передбачалося.
  • Була відкрита раніше невідома протока, що з’єднує Атлантику з Тихим океаном, яка пізніше була названа Магеллановою протокою.
  • Були відкриті нові острови, пізніше названі його ім’ям.

Розповідь про Магеллана може бути використана учнями 5-8 класу.  

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Максим

    Велике дякую!!! Поставили 12 балів за цю розповідь

    Відповіcти