Повідомлення про цунамі

Повідомлення про цунамі може бути використане учнями на уроках географії.

Повідомлення про цунамі 

Що таке цунамі?

Цунамі — це високі, довгі хвилі, що породжуються могутній вплив на всю товщу океанської або морської води. Сам термін «цунамі» японського походження. Дослівний його переклад звучить так — «велика хвиля в гавані» і це не дарма, оскільки у всій своїй могутності вони проявляються саме на узбережжі.

Породжуються цунамі при різкому вертикальному зсуві літосферних плит, що становлять земну кору. Ці гігантські вібрації призводять до коливання всю товщу води, створюючи на її поверхні ряд гребенів і западин. Причому у відкритому океані ці хвилі досить нешкідливі. Їх висота не перевищує і одного метра, оскільки основна маса води, що коливається простягається під її поверхнею. Відстань між гребенями (довжина хвилі) досягає сотень кілометрів. Швидкість їх поширення залежить від глибини, коливається в межах від декількох сот кілометрів до 1000 км / год.

Наближаючись до берега, швидкість і довжина хвилі починає зменшуватися. Через гальмування на мілководді кожна наступна хвиля наганяє попередню, передаючи їй свою енергію і збільшуючи амплітуду.

Іноді їх висота досягає 40-50 метрів. Така величезна маса води, обрушившись на берег, за лічені секунди повністю спустошує прибережну зону. Протяжність району руйнувань вглиб території в окремих випадках може досягти 10 км!

Причини цунамі

Зв’язок між цунамі і землетрусами очевидний. Але чи завжди коливання земної кори породжують цунамі? Ні, цунамі породжуються лише підводними землетрусами з неглибоко розташованим вогнищем і магнітудою понад 7. На їх частку припадає близько 85% всіх хвиль цунамі.

Серед інших причин можна назвати:

 • Зсуви. Нерідко простежується цілий ланцюжок природних катаклізмів — зрушення літосферних плит призводить до землетрусу, воно породжує зсув, що генерує цунамі. Саме така картина простежується в Індонезії, де зсувні цунамі відбуваються досить часто.
 • Вулканічні виверження викликають до 5% усіх цунамі. При цьому гігантські маси землі і каменю, що зметнулися в небо, потім занурюються в воду. Величезна маса води зміщується. В утворену воронку спрямовуються океанські води. Це дислокація породжує хвилю цунамі. Прикладом катастрофи абсолютно жахливих масштабів є цунамі від вулкана Каратау в 1883 році (також в Індонезії). Тоді 30 метрові хвилі призвели до загибелі на сусідніх островах близько 300 міст і селищ, а також 500 морських суден.
 • Незважаючи на наявність у нашої планети атмосфери, що захищає її від метеоритів, найбільш великі «гості» з всесвіту долають її товщу. При наближенні до Землі їх швидкість може досягати десятки кілометрів в секунду. Якщо такий метеорит має досить велику масу і впаде в океан, він неминуче викличе цунамі.
 • Технічний прогрес приніс у наше життя не тільки комфорт, але і став джерелом додаткової небезпеки. Проведені підземні випробування ядерної зброї, це ще одна причина появи хвиль цунамі. Усвідомлюючи це, держави, які володіють такою зброєю, уклали договір, що забороняє його випробування в атмосфері, космосі і в воді.

Хто і як вивчає цунамі?

Руйнівна дія цунамі і його наслідки настільки величезні, що перед людством стала проблема знайти ефективний захист від цього лиха.

Жахливі маси води, що накочуються на берег не можна зупинити ніякими штучними захисними спорудами. Найефективнішим захистом в такій ситуації може бути тільки своєчасна евакуація людей з небезпечної зони. Для цього необхідний досить довгостроковий прогноз майбутнього лиха. Цим займаються сейсмологи в співдружності з ученими інших спеціальностей (фізиками, математиками і т. д.). Методи дослідження включають:

 • дані сейсмографів, які реєструють підземні поштовхи;
 • інформацію, що поставляється датчиками, що виносяться у відкритий океан;
 • дистанційне вимірювання цунамі з відкритого космосу за допомогою спеціальних супутників;
 • розробку моделей виникнення та поширення цунамі при різних умовах.

Іноді цунамі ототожнюють з Солітонами, оскільки обидва ці явища мають хвильову природу. Але фізика їх виникнення дуже відрізняється. Солітони це поодинокі хвилі, страхітливих розмірів, зустріч з якими у відкритому океані часто закінчується трагічно навіть для великих суден. Цунамі — це ціла серія хвиль, які, наближаючись до берегової межі, набувають вигляду майже прямовисної стіни, висотою до кількох до десятків метрів.

Зараз створюється єдина база даних про цунамі в світовому океані, яка повинна допомогти в питанні прогнозування цих убивчих хвиль.

Класифікація хвиль цунамі

Існують кілька систем класифікації цунамі. Найбільше практичне значення має класифікація за інтенсивністю хвиль.

За цією ознакою хвилі поділяють на 6 категорій:

 • Перша категорія фіксується тільки приладами. Люди можуть їх навіть не помічати.
 • Хвилі 2 і 3 категорії не завдають значної шкоди.
 • Цунамі 4 категорії здатні викинути на берег навіть велике морське судно.
 • Хвилі більш високих категорій не тільки руйнують споруди, а й призводять до людських жертв, аж до катастрофічних масштабів.

Найстрашніші цунамі

2004 рік, південь Азії. Землетрус на острові Суматру, породжує величезну хвилю. За кілька десятків хвилин смертоносна хвиля досягла узбережжя Індонезії, Індії, Таїланду і Шрі-Ланки.

Його наслідки жахливі — близько 300 000 людських життів і величезні матеріальні збитки.

Самі нищівні хвилі, відвідали північну півкулю в 1964 році на Алясці. Спочатку жителі відчули підземні поштовхи, потім на горизонті з’явилася 30-метрова стіна води. Лють водної стихії була такою, що з лиця землі було стерто багато міст Північної Америки, десятки тисяч жителів США і Канади залишилися без даху над головою. Ця трагедія завдала матеріальної шкоди в 300-500 млн $.

Японія розташована в зоні підвищеного сейсмічного ризику. Особливо важкі наслідки мали цунамі, що потрясли країну в 2011 році. Висота хвиль при цьому досягала 40 метрів. Крім величезного матеріального збитку і загибелі 25 000 жителів, утворилася катастрофа міжнародного масштабу. Цунамі завдало пошкодження АЕС Фукусіма 1. В результаті радіація поширилася в радіусі більше 300 км.

Наведених прикладів досить, щоб уявити всю серйозність небезпеки від цієї водної стихії.

Передвісники цунамі

Уникнути природних катаклізмів неможливо. Але наявність у населення елементарних знань про можливу небезпеку та правила поведінки в такій ситуації може врятувати чимало людських життів.

Система оповіщення про землетруси і цунамі заснована на сейсмічних даних. Якщо надійшли відомості про землетруси з магнітудою понад 7, або про глобальні цунамі, що зародилися навіть за тисячі кілометрів — це сигнал до негайної евакуації з небезпечної зони.

Провісниками цунамі можуть бути несвоєчасні відливи, що продовжуються до півгодини.

Насторожити має і незвично неспокійна поведінка тварин, які намагаються покинути узбережжі і піднятися на піднесені місця.

Що робити при настанні цунамі

Жителі цунамоопасних районів повинні чітко уявляти свої дії в цій ситуації:

 • Сумка з документами, речами першої необхідності та продуктами повинна бути напоготові.
 • Всі члени сім’ї повинні знати місце зустрічі після припинення лиха, а можливі способи евакуації і місця для порятунку повинні бути продумані заздалегідь. Безпечними вважаються височини і високі капітальні споруди.
 • Піти від берегової лінії слід на 2-3 км найкоротшим шляхом, уникаючи низовин. При перших повідомленнях про наближення цунамі по телебаченню і радіо слід негайно покинути небезпечну зону, оскільки рахунок може йти на хвилини.
 • Абсолютно безглуздо піддаватися цікавості і наближатися до берега в перервах між атаками стихії. Після кожної хвилі слід почекати 2-3 години.

Якби всі люди, що проживають в цунамонебезпечних зонах, слідували цим правилам, то наслідки від цієї стихії були б не настільки трагічні.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Географія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *