Що таке фітогормони

Робота різних органів рослини узгоджується завдяки виробленню рослиною особливих біологічно активних сполук, які називають фітпогормонами. Значення фітогормонів в ростових рухах рослин дуже велике. Одні з них прискорюють поділ та ріст клітин, інші, навпаки, гальмують їх, тобто регулюють проростання насіння, бруньок, утворення квіток, плодів. Тож що таке фітогормони?

Що таке фітогормони

Фітогормони це — хімічні речовини, що виробляються в рослинах і регулюють їх ріст і розвиток. Утворюються головним чином в тканинах, що активно ростуть, на верхівках коренів і стебел.

Фітогормони (гормони рослин) — органічні речовини невеликої молекулярної маси, утворюються в малих кількостях в одних частинах багатоклітинних рослин і діють на інші їх частини як регулятори і координатори росту і розвитку. Гормони з’являються у складних багатоклітинних організмів, у тому числі рослин, як спеціалізовані регуляторні молекули для здійснення найважливіших фізіологічних програм, що вимагають координованої роботи різних клітин, тканин і органів, нерідко значно віддалених один від одного. Фітогормони здійснюють біохімічну регуляцію — найважливішу систему регуляції онтогенезу у багатоклітинних рослин. В порівнянні з гормонами тварин специфічність фітогормонів виражена слабше, а діючі концентрації, як правило, вищі. На відміну від тварин, у рослин немає спеціалізованих органів (залоз), що виробляють гормони.

До фітогормонів  відносять:

— ауксини

— гібереліни

— цитокініни

— абсцизини

— інгібітори росту (наприклад абсцизова кислота)

— етилен

— брассиноліди

Кожна група фітогормонів проводить свою характерну дію, схожу у рослин різних видів. Крім«класичних» фітогормонів, для рослин відомі інші ендогенні речовини, у ряді випадків діючі подібно фітогормонам.

До ендогенних речовин належать:

— ліпосахарини

— олігосахарини

— жасмінова кислота

— саліцилова кислота,

— пептиди

— поліаміни

— фенолові інгібітори росту

Разом з фітогормонами їх позначають загальним терміном «природні регулятори росту рослин».

Специфіка гормональної відповіді в рослинних тканинах, визначається типом клітин, на які діє фітогормони. Вплив одним і тим самим фітогормоном на різні тканини рослини може призводити до різних реакцій. Незважаючи на те, що кожен фітогормон напівфункціональний і здатний впливати на багато фізіологічних процесів, дія кожного з них специфічна. З іншого боку, в регуляції одного і того ж процесу може брати участь декілька фітогормонів. Вони здатні утворювати неактивні комплекси, що зберігаються тривалий час в тканинах. Необхідно враховувати, що надані фітогормонами фізіологічні ефекти залежать від їх концентрації і умов зовнішнього середовища, в якому знаходитися рослина. Фітогормонам належить важлива роль у відповідних реакціях рослини на різні зовнішні  впливи.

Загальна характеристика фітогормонів

Ауксини це — сполуки переважно індольної природи: індолооцтової кислоти та її похідні. Ауксин утворюється в апікальних меристемах і стимулює клітинний розтяг.

Гібереліни прискорюють ріст стебла, у меншій мірі — кореня за рахунок, як поділу, так і розтягнення, переривають період спокою у насіння, бульб та цибулин, індукують цвітіння рослин при короткому дні, стимулюють проростання пилку.

Цитокініни — похідні 6-амінопуріна, синтезуються головним чином у меристемі кореня, беруть участь у регуляції обміну речовин у надземних органах, індукують у присутності ауксину поділ клітин.

Абсцизова кислота накопичується восени в насінні, індукує їх перехід у період спокою і збільшує його тривалість, опадання листя, гальмує зростання відрізків стебел і калеоптілей.

Етилен — міститься в різних органах рослин, сприяє уповільненню росту, прискоренню старіння клітин, дозрівання і опадання плодів.

Брассиноліди — підтримують імунітет рослин в стресових ситуаціях (зменшення температури, посуха, заморозки, засолення грунту, хвороби, дія пестицидів).

 Про фізіологічні функції фітогормонів ви можете прочитати на нашому сайті.

Автор: Alina У рубриці: Ботаніка

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *