«Собаче серце» аналіз

«Собаче серце» аналіз

Рік публікації: 1968
Автор: Михайло Булгаков
Жанр: Сатира, Наукова фантастика

Головні герої: професор Пилип Пилипович Преображенський, його помічник і асистент доктор Іван Арнольдович Борменталь, пес Шарик, він же Поліграф Поліграфович Шаріков. Другорядні персонажі: голова будинкового комітету Швондер, кухарка і домробітниця, двірник.

Композиція «Собаче серце»

Зав’язка повісті — професор знаходить на вулиці бездомного пса і приводить його до себе додому.

Кульмінаційних моментів кілька:

 • операція з пересадки Шарику людських залоз;
 • поява в квартирі професора представників домкома;
 • професору приносять донос Шарикова, і професор з доктором вирішуються на операцію по перетворенню Поліграфа знову в «наймилішого пса»

Але кульмінацією можна вважати будь-який момент, коли Шариков здійснює свою Чергову витівку — піймання це кота у ванній або погрози  професору із застосуванням зброї.

Розв’язка — це останній візит Швондера в супроводі працівників міліції в квартиру професора.

Епілог — в квартирі Преображенського відновився спокій. Все залишилося на колишніх місцях — професор займається своїми справами, пес Шарик задоволений своїм собачим щастям.

Сюжет цієї повісті був цілком вигаданий письменником. У 20-ті роки минулого століття деякі вчені ставили практичні досліди, як на тварин, так і на людях, подібні до тих операцій, які проводив професор Преображенський.

Тема твору — це неймовірний експеримент, який закінчується перетворенням собаки в людину, а також наслідки, до яких це призвело. Використовуючи гротеск, автор вводить в звичайну міську дійсність елементи фантастики.

Дія повісті починається з того, що професор Преображенський наважується провести експеримент по пересадці гіпофіза і сім’яних залоз людини бродячому собаці. Операція дає дивовижний результат — пес починає поступово перетворюватися на людину. Причому, з часом, він все більше і більше нагадує свого «донора» — злодія і п’яницю Клима Чугункина. Так бездомний пес Шарик стає Поліграфом Поліграфовичем Шариковим. Професор Преображенський і його помічник доктор Борменталь намагаються прищепити Шарикову хороші манери і виховати його, але всі їхні зусилля виявляються марними. Їх підопічний отримує документи і вимагає прописку, постійно приходить п’яним, пристає до прислуги; він починає працювати у відділі по вилову бродячих тварин, приводить додому жінку і пише на професора доніс. Шариков буквально руйнує життя професора, а також губить його віру в можливість перевиховання.

«Собаче серце» проблематика. Автор ставить перед читачем одразу кілька проблем. Це і питання втручання в закони природи — професор Преображенський слідує найкращим намірам, але результат виявляється прямо протилежним. Він змушений боротися з непередбаченими наслідками свого експерименту. Також автор торкається питань взаємин інтелігенції і народу в післяреволюційний час. В іронічних тонах Булгаков описує дурні бюрократичні зволікання і безкультур’я. Засуджує безграмотність, невігластво і дурість.

У творі часто використовується прийом контрасту — професор Преображенський і його оточення протиставляються агресивно-налаштованому і абсурдного світу, розкритому через образи Швондера і інших членів домкома. Також автор часто використовує гротеск і іронію, підкреслюючи недоліки і безглуздість того, що відбувається.

Фінал повісті повчальний. Благі наміри Преображенського обертаються трагедією. Єдиним виходом стало повернення Шарика в початкове положення.

План «Собаче серце»

 1. Голодний пес
 2. Поява незнайомця, який пригостив пса ковбасою і забрав до себе додому.
 3. Опис квартири професора, знайомство з її мешканцями.
 4. Шарика нагодували і надали йому медичну допомогу.
 5. Професор Преображенський веде прийом пацієнтів.
 6. Перший візит домкома в квартиру професора.
 7. За обідом професор викладає свої думки про існуючий лад і тих людей, які цей лад створюють.
 8. Операція з пересадки Шарику донорського матеріалу.
 9. Щоденник доктора Борменталя.
 10. Перетворення Шарика в громадянина Шарікова.
 11. Дружба Шарикова з головою будинкового комітету Швондером.
 12. Шариков знайшов роботу. Після цього він остаточно розперезався.
 13. Кінець Поліграфа Поліграфовича Шарікова.
 14. Повернення Шарика

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: 9клас

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *