Александр Гумбольдт біографія та цікаві факти

Наука

Александр Гумбольдт коротка біографія і цікаві факти розкажуть Вам про німецького вченого-енциклопедиста, фізика, історика, метеоролога, географа, ботаніка, мандрівника та зоолога.

Александр Гумбольдт біографія

Александр Гумбольдт з’явився на світ 14 вересня 1769 року в аристократичній родині. З юнацьких років він захоплювався історією, мінералогією, живописом, астрономією, філософією, економікою і подорожами.

Освіту здобував у різних навчальних закладах. Так, в 1787 році він вступив до університету Франкфурта-на-Одері, де вивчав економіку та фінанси, щоб стати урядовцем. Але незабаром Александра зацікавили природничі науки. У період 1789-1790 років майбутній географ здійснює свою першу подорож до Франції, в долину Рейну.

Після в 1790-1791 роках він здобуває освіту в Фрайбургзькій гірничій академії, отримавши диплом гірничого інженера в 1792 році.Також Гумболдт навчався Геттінгенському університеті і Єнському університеті.

У 1792-1795 роках служить в гірському відомстві і паралельно займається мінералогією, ботанікою і хімією. Після смерті матері в 1797 році Александр Гумбольдт отримує спадщину і вирішує залишити службу, присвятивши себе науці. У 1799-1804 роках він подорожує по Південній і Центральній Америці. Мандрівник відвідує Перу, Гвіани, Мексику, США, Кубу, Колумбію, Венесуелу.

Результати експедиції енциклопедист обробляв більше 20 років і підготував 30-ти томну роботу “Подорож по тропічним областям Нового Світу в 1799- 1804». У 1807 році він опублікував свій найпопулярніший твір «Картини природи».

З 1827 мандрівник читає лекції в Берлінському університеті. Через 2 роки Александр Гумбольдт здійснив чергову експедицію на Урал і Алтай, обстежуючи Каспійське море. Географ був першим, хто висловився про можливість добування уральських алмазів. Результатом подорожі стало написання тритомної праці «Центральна Азія». У 1845 році почав писати працю «Космос: план опису фізичного світу». Взимку 1857 року у Гумбольдта стався апоплексичний удар. Деякий час по тому він відчув себе трохи краще і продовжив писати 5 том «Космосу». Однак дописати його так і не встиг: великий вчений-енциклопедист помер 6 травня 1859 року.

Александр Гумбольдт цікаві факти

Його хрещеним батьком був майбутній король Пруссії Фрідріх Вільгельм II.

У дитинстві Александра не вважали обдарованою дитиною. Він був боязким і сором’язливим, розвивався дуже повільно. Вихователі приходили у відчай. Вони не вірили, що в хлопчика є будь-які здібності.

Гумбольдт часто хворів і не відрізнявся фізичними здібностями.

Париж – був улюбленим містом вченого.

З юнацьких років він захоплювався історією, логікою, мінералогією, живописом, астрономією, філософією, економікою і подорожами.

Александр Гумбольдта прозвали «Аристотелем ХІХ століття» і «другим Колумбом».

Мандрівник відвідав Францію, Іспанію, Перу, Гвіани, Мексику, США, Кубу, Колумбію, Венесуелу, Італію. Він досліджував території Уралу і Алтаю, Каспійське море.

Він був справжнім поліглотом, і вільно говорив англійською, іспанською та французькою мовами. Також володів грецькою мовою і вважав її «основою основ будь-якої вченості».

Гербарій вченого становив 6000 видів примірників рослин. Половину з них становили раніше невідомі види.

Завдяки дослідженням Гумбольдта були закладені наукові основи геомагнетизму.

Детально описав континентальний і приморський клімат, встановив природу їх відмінностей.

Гумбольдт був знайомий з К. Ніколаї та М. Мендельсоном, з Гете і Шіллером. Він був знайомий з багатьма високопоставленими чиновниками і особами, наближеними до двору короля. Дружив з натуралістом і етнографом Георгом Форстером, здійснював подорожі спільно з Бонпланом.

Фрідріх Вільгельм III цінував Гумбольдта, дорожив його суспільством. Він умовив в 1826 році свого вченого друга переселитися в Берлін. Гумбольдт часто бував при дворі, супроводжував короля в поїздках по Європі.

В останні роки життя, практично в 90 років, він був таким же енергійним, як і в молодості. Отримуючи до 2000 листів в рік, учений здебільшого відповідав на них негайно. Він працював, приймав відвідувачів, робив ділові і дружні візити і, повертаючись пізно додому, продовжував працювати до 3-4 годин ночі.

Винайшов першу у світовій практиці (англієць Деві зробив те ж, але пізніше) рудничну лампу.

Організував першу в Європі (а ймовірно, і в світі) школу для неписьменних гірників, в якій сам же і викладав.

Виходячи із загальних принципів і застосовуючи порівняльний метод, він створив такі наукові дисципліни, як фізична географія, ландшафтознавство, екологічна географія рослин.

Оцініть статтю
Додати коментар