“Арсен” аналіз твору (паспорт) – Ірен Роздобудько

Арсен аналіз твору 7 клас

Ірен Роздобудько “Арсен” аналіз твору допоможе зрозуміти цю повість, визначити, яка тема, ідея, головна думка, сюжет та композиція, проблематика, хто головні герої. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.

“Арсен” аналіз твору

АвторІрен Роздобудько

Рік написання: 2012

Літературний рід. Епос

Жанр. Повість.

Тема.  Розповідь про хлопчика Арсена, що прагне знайти глек із золотом, про який розповідав йому дідусь Олег, а розкриваючи сімейну таємницю, юнак знаходить і власне особливе місце у цій родині. Шукаючи свій життєвий шлях, підліток зустрічає перше кохання і знаходить першу свою роботу, а найважливіше — допомагає очистити ім’я свого прапрадіда Арсена від звинувачень у страшному злочині.

Ідея. Утвердження значення пам’яті родоводу та відновлення  справедливості для сучасного підлітка; формування національної свідомості та виховання поваги до пам’яток історії, культури рідного краю; уславлення мужності, героїзму, рішучості та наполегливості Арсена у відновленні справедливості; засудження корисливості і заздрості, жорстокості та насильства у будь-якій його формі, виховання толерантності та терпимості, взаємопідтримки та взаємодопомоги у стосунках між людьми, прощення та порозуміння між рідними і близькими людьми.

“Арсен” головні герої та їх характеристика

арсен аналіз твору

Проблематика твору “Арсен”

"Арсен" аналіз твору (паспорт) - Ірен Роздобудько

“Арсен” сюжет твору

Арсен, хлопчик, який живе і навчається в Києві, прагне реалізувати себе у житті і заробити грошей на нову «мобілку», згадує давню сімейну легенду і вирушає в село до дідуся з бабусею, щоб віднайти давно втрачений скарб — глечик із золотом. Він прагне випробувати себе і свої сили, зазнати пригод і довести усьому світові і собі також, що він здатен на справжні вчинки і навіть подвиг. Не отримавши дозволу від мами Юлі, він тікає з дому, залишивши тільки записку. Його шлях до села виявляється складним, але труднощі його не лякають. По дорозі Арсен несподівано зустрічає своє перше кохання — дівчинку Айріс, яка підвозить його до села.

У селі він відновлює душевну рівновагу, оточений теплотою і любов’ю дідуся Олега та бабусі Ліди. Тут він знайомиться зі своєю зведеною сестричкою Нійолє, з дружніми і завзятими мешканцями БТР, ровесником Федором, батько якого дає Арсену його першу роботу – догляд за кіньми. Слухаючи цікаві сімейні оповіді дідуся Олега про предків Макара і Марію, їхніх синів Ярему і Арсена, хлопчик починає захопливе розслідування столітнього злочину. Кмітливий Арсен знаходить давню сімейну реліквію – коробку з-під гаванських сигар, що містить докази невинуватості прапрадіда Арсена.

Роздобудько арсен скорочено читати

“Арсен” композиція твору

Композиційно повість складається з 27 розділів та P.S. – епілогу.

Елементи сюжету твору “Арсен”:

  • Експозиція. Знайомство з Арсеном, його мріями та страхами, розповідь про сім’ю Іванюків, його маму Юлю та складний час після розлучення батьків.
  • Зав’язка. Почута в дитинстві сімейна легенда про глечик з золотом і страшний злочин наштовхує хлопчика на думку поїхати в село і нарешті знайти скарб та розкрити таємницю злочину.
  • Розвиток дії. Втеча з дому. Довга подорож до села: автобусом, пішки і дирчиком (мопедом) разом дивною дівчинкою з не менш дивним ім’ям — Айріс. Знайомство з маленькою сестричкою Нійолє та жителями села, теплота сімейного затишку у дідуся Олега та бабусі Ліди, вечірні розповіді на веранді про минуле майже сторічної давнини ще дужче розпалюють у Арсена бажання розкрити сімейну таємницю родини Іванюків і встановити істину для несправедливо звинуваченого Арсена та трагічно загиблих Макара та  Нійолє.
  • Кульмінація. Дід Олег розповідає про єдину вцілілу реліквію – коробку з-під сигар, де зберігаються вцілілі документи (фото і листи), розшифрувавши які Арсен викриває справжнього винуватця злочину — Ярему, всиновленого Макаром та Марією.
  • Розв’язка. Усе закінчується щасливо. Хоча золота уже давно немає, але набагато більшим скарбом є відновлення доброго імені родини Іванюків та створення сільського музею, де ця історія отримує нове життя. Розуміючи, що по-справжньому важливими у житті є родина і друзі, любов і дружба, чесність і справедливість, Арсен уже більше не випробовує себе примарними страхами, він живе в реальному світі, де у нього є сім’я, і хоча його батьки розлучені, він знаходить порозуміння з ними обома, є друзі і улюблена робота, є сестричка і кохана дівчина.

Автор аналізу – Олеся Гузинець

Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua. Копіювання заборонено!

Оцініть статтю
Додати коментар