Елементи композиції

книги вислови Теорія

Композиція – це внутрішня організація тексту. Композиція – це про те, як розташовані елементи тексту, що відображають різні стадії розвитку дії. Композиція залежить від змісту твору і цілей автора.

Елементи композиції

Основні елементи композиції сюжету:

1.Експозиція

2.Зав’язка

3.Розвиток дії

4.Кульмінація

5.Розв’язка

Елементи композиції – відображають стадії розвитку конфлікту у творі:

Пролог – вступний текст, яким починається твір, що випереджає основну історію. Як-правило, тематично пов’язаний з подальшими діями. Це початок твору, який допомагає проникнути в сенс подальшого оповідання.

Експозиція – передісторія, що лежать в основі художнього твору. Як правило, в експозиції наводиться характеристика основних персонажів, їх розстановка до початку дії, до зав’язки. Експозиція пояснює читачеві, чому герой поводить себе саме таким чином.

       Зав’язка дії – це подія, яка стає початком дії. Зав’язка або виявляє вже наявне протиріччя, або створює, «зав’язує» конфлікти. Наприклад, в історії про Гаррі Поттера зав’язкою є лист-запрошення з Хогвартса, яке отримує герой і завдяки якому дізнається про те, що він – чарівник.

Основна дія, розвиток дій – події, які вчиняють герої після зав’язки, які передують кульмінації.

Кульмінація (від латинського culmen – вершина) – найвища точка напруги в розвитку дії. Це найвища точка конфлікту, коли протиріччя досягає найбільшої межі і виражається в особливо гострій формі. Кульмінація в «Трьох мушкетерах» – сцена загибелі Констанції Бонасьє, в першій історії про «Гаррі Поттера» – сцена перемоги над Волан-де-Мортом. Чим більше конфліктів у творі, тим складніше звести всі події тільки до однієї кульмінації, тому кульмінацій може бути кілька. Кульмінація – найгостріший прояв конфлікту і в той же час вона готує розв’язку дії, тому часом може його випереджати. В таких творах буває складно відокремити кульмінацію від розв’язки.

Розв’язка – результат конфлікту. Це підсумковий момент в створенні художнього конфлікту. Розв’язка завжди прямо пов’язана з дією і ніби ставить остаточну смислову крапку в оповіданні. Розв’язка може вирішувати конфлікт: так, в «Трьох Мушкетерах» – це кара Міледі. Розв’язка в книзі «Гаррі Поттер» – остаточна перемога над Волан-де-Мортом. Однак розв’язка може і не усувати проблеми та не показувати вирішення складних ситуацій.

Епілог (від грецького epilogos – післямова) – завжди робить висновок, закриває твір. В епілозі розповідається про подальшу долю героїв, про те, як змінилися їхні характери і поведінка.

Оцініть статтю
Додати коментар