Гадюка степова: опис, цікаві факти

Зоологія

Гадюка степова: опис та цікаві факти про цю тварину допоможуть дізнатися багато нової інформації. Також ви знатимете про спосіб життя та розмноження гадюки степової.

Гадюка степова

Гадюка степова – поширена в Європі і Азії отруйна змія сімейства гадюкових. Це єдина в світі змія, яка зустрічається навіть за полярним колом.

Звичайна гадюка, незважаючи на свою репутацію, істота миролюбна. Хоча її отрута і може бути смертельно небезпечна для людини, нападає вона тільки з метою самозахисту. У більшості випадків вона уникає зустрічі з людьми і завжди намагається поповзти геть. Тому замахуватися на неї не варто!

У звичайних умовах випадковий укус звичайної гадюки неглибокий і не представляє особливої ​​небезпеки. У місці укусу з’являються лише біль і сильний набряк, який проходить через 2-3 дні. Але, щоб унинкнути неприємностей, краще звернутися до лікаря.

Гадюка степова: спосіб життя

Гадюка живе там, де завжди можна знайти сонячні місця і необхідну їй тінь.
Змія може займати досить великі мисливські ділянки, старанно обходячи поля, городи і виноградники, де може зустрітися з людиною. Зате вона з задоволенням селиться в занедбаних будинках і чомусь дуже любить порослі травою залізничні насипи.

Звичайна гадюка веде денний спосіб життя. Її приваблюють в першу чергу місця з прохолодним мікрокліматом, підвищеною вологістю повітря і значними перепадами добових температур. Ночі вона проводить в укритті під камінням або під корінням чагарників і дерев. Іноді селиться в покинутих дрібними звірками норах із закритим від вітру входом. Нора найчастіше розташовується на південній і сонячній стороні пагорба.
Зиму гадюка проводить в глибокій сплячці, яка в північних районах може тривати до 8 місяців.
Притулок для зимівлі змії шукають в жовтні. Нерідко в одному місці може бути кілька десятків гадюк, які сплітаються в один величезний клубок. Пробуджуються вони від сплячки ранньою весною. Спочатку рептилії по кілька годин гріються на сонці, а тільки потім відправляються на промисел.

Чим харчується гадюка степова?

Гадюки полюють переважно із засідки. Їх жертвами стають дрібні теплокровні тварини, птахи, ящірки і жаби. Найчастіше на обід до них потрапляють дрібні гризуни.

Відчувши здобич, гадюка миттєво її атакує, впорскує порцію отрути і тут же розтискає щелепи.
Укушена тварина тікає геть, але незабаром падає замертво. Свою жертву змія знаходить через деякий час по запаху і проковтує цілком.

Гадюка степова: розмноження

Шлюбний період проходить в квітні-травні. В цей час самці запекло б’ються між собою, сплітаючись тілами і намагаючись притиснути голову супротивника до землі.
Бійка чимось нагадує своєрідний танець і триває до тих пір, поки один з самців не покине поле бою.
Запліднені яйця розвиваються в організмі матері протягом 3 місяців. Весь цей час самка дотримується дієти і гріється на сонечку, щоб забезпечити ембріонам необхідні умови для розвитку. У серпні-вересні вона відкладає від 5 до 18 яєць, з яких відразу ж народжуються дитинчата.

Юні змійки цілком самостійні і відразу ж можуть приступити до полювання. Вони народжуються довжиною 15-18 см з добре розвиненими отруйними залозами, тому брати їх на руки і гладити небажано.
Потомство самка приносить один раз в 2-3 роки. Тривалу перерву між пологами вона використовує для поповнення запасу поживних речовин і відновлення сил виснаженого організму. Гадюки линяють кожні 1,5-2 місяці.

Гадюка степова: опис

Довжина гадюки степової дорослої становить 75-80 см, а  самців 65-70 см. Тіло щільне і мускулисте. Важать дорослі особини від 100 до 200 г, а вагітні самки близько 300 г.

Забарвлення може бути сіре, буре і чорне. Уздовж хребта тягнеться темна зигзагоподібна смуга. З боків розташовано ряд темних плям. Всю спину покривають вузькі опуклі лусочки.

Трикутна або серцеподібна голова відмежована від тулуба вираженим шийним перехопленням. На стику голови і шиї розташована темна пляма у вигляді латинської літери V або рідше у вигляді букви Х. Зіниці вертикальні. Райдужка червона або червонувато-коричнева.

Хвіст веретеноподібний, товстий і довгий. Самці зазвичай забарвлені трохи яскравіше, а основа хвоста у них ширше, ніж у самок. У самок хвіст коротше і плавно звужується до кінчика.

Гадюка степова: цікаві факти

Бажаючим померти від отрути звичайної гадюки, треба спровокувати одночасний укус не менше 5 рептилій цього виду.

У гірській місцевості вона може жити на висоті до 3000 м над рівнем моря.

Тривалість життя гадюки в природних умовах близько 12 років.

На суші гадюка пересувається не надто швидко, але добре плаває і може підійматися на гілки чагарників і низькорослих дерев.

Раніше степова гадюка використовувалася для отримання отрути, але у зв’язку з різким скороченням чисельності цей промисел припинений. Гадюка степова занесена до Червоної книги України.

Цю інформацію Ви можете використати для розповіді про тварину з Червної книги України.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Сергій

    гадюка степова повзає по подвірю як у себе вдома

    Відповіcти