“Гобсек” короткий зміст

гобсек Короткий зміст

«Гобсек» (фр. Gobseck – Живоглот) – твір французького письменника Оноре де Бальзака, написаний в 1830 році згодом увійшов до зібрання творів «Людська комедія».

«Гобсек» переказ

Взимку 1829 в салоні віконтеси де Гранльє допізна затримується стряпчий Дервіль. Краєм вуха він чує наполегливу вимогу віконтеси, адресоване їй від дочки, сімнадцятирічної красуні Камілли, – перестати надавати знаки уваги графу Ернесту де Ресто. Незважаючи на те, що у молодого графа прекрасна репутація в суспільстві, він ні в якому разі не може розглядатися дівчиною з багатої і пристойної сім’ї (а саме такою є Камілла) в якості потенційного нареченого. Справа в тому, що мати графа, «жінка, здатна проковтнути мільйонний статок, особа низького походження, в молодості викликала занадто багато розмов про себе … Поки жива його мати, ні в одному порядному сімействі батьки не наважаться довірити цьому милому юнакові майбутність і посаг своєї дочки ».

Дервиль просить дозволу вступити в розмову: у нього в запасі є історія, почувши яку, віконтеса, швидше за все, змінить свою думку про молодого господине де Ресто. На перший погляд може здатися дивним, що простий стряпчий так невимушено прийнятий в будинку віконтеси і навіть насмілюється давати цій багатій і знатній дамі поради. Але віконтеса щиро вважає Дервиля одним з найвідданіших своїх друзів. Справа в тому, що молодий стряпчий фактично врятував сімейство де Гранлье від злиднів. Пані де Гранлье повернулася в Париж разом з королівською родиною, жила вкрай обмежено (тільки на «соціальні виплати, призначені їй із сум цивільного листа»). Дервиль виявив неточності при продажу Республікою її маєтку, повернув фамільний особняк віконтесі і, заручившись її довірою, став вести її майнові справи. Дервиль вигравав процес за процесом, домагався повернення віконтесі лісових угідь та акцій підприємств і, нарешті, повернув їй всей  величезний стан. Дервиль має репутацію людини чесної, знаючої, скромної, з хорошими манерами. Через віконтесу і її знайомих він розширив свою клієнтуру і почав процвітати.

Дервиль розповідає історію, свідком і учасником якої опинився в молодості. Він знімав кімнату в одному будинку з лихварем на прізвище Гобсек. «Риси обличчя <Гобсека>, нерухомі, безпристрасні, як у Талей-рана, здавалися відлитими з бронзи. Очі … не виносили яскравого світла. Гострий кінчик довгого носа … походив на свердлик, а губи були тонкими, як у алхіміків та древніх строків на картинах Рембрандта і Матсу. Говорив цей чоловік тихо, м’яко, ніколи не гарячкував. Вік його був загадкою … постарів він до часу або ж добре зберігся і залишиться моложавим на віки вічні ». Єдиною людиною, з яким у Гобсека зав’язалося щось, схоже на особисті відносини, був молодий Дервиль. Стан Гобсека було «приховано від сторонніх очей десь в підвалах банків». Сам він жив ​​дуже скромно. Гобсек не спілкувався з родичами і не мав наміру залишити кому-небудь з них хоч малу частку свого величезного стану. Гобсек «здавався швидше байдужим до питань релігії, ніж невіруючим». На думку Гобсека «щастя складається у вправі своїх здібностей стосовно до життєвої дійсності … з усіх земних благ є тільки одне, досить надійне, щоб коштувало людині гнатися за ним. Це … золото ». Він зневажає світських жінок, оскільки в основі будь-якої їх розтрати лежить дурість, необачність чи безглузда пристрасть. Гобсек розповідає молодому Дервилю дві коротких історії вимоги платежів з жінок.

Героїня першої історії – графиня де Ресто. Вона зійшлася з молодим і нахабним красунчиком, людиною без принципів і марнотратником чужих грошей, Максимом де Трай. Коли Гобсек йде до неї вимагати грошей, графиня стає в позу, робить вигляд, що не розуміє, як Гобсек може «зважитися» вимагати з неї грошей, коли, знаючи її становище в світі, він зобов’язаний графиню «поважати». Гобсек продовжує ввічливо, але наполегливо вимагати сплати. В цей момент в коювату графині входить її чоловік. Перелякана графиня віддає Гобееку кільце з діамантом в рахунок погашення боргу і пошепки благає його покинути будинок. Графиня шалено боїться, що чоловікові стане відомо про її зв’язок і про величезні гроші, які вона витрачає на Максима де Трай. Гобсек ж, добре знаючи, що представляє собою Максим де Трай, пророкує майбутнє графині де Ресто. «Цей білявий красунчик, бездушний гравець, розориться сам, розорить її, розорить її чоловіка, розорить дітей, промотавши їх спадщину, та й в інших салонах учинить розгром чистіше, ніж артилерійська батарея у ворожих військах».

Героїня другій історії, яку розповідає Гобсек, – молода белошвейка Фанні Мальво. Дівчина заробляє на життя своєю працею, вона чиста духовно, доброчесна і чесна. Фанні акуратно виплачує лихварю необхідну суму. Поспілкувавшись з нею, навіть Гобсек, абсолютно байдужий до жінок, думає, що з Фанні вийшла б прекрасна дружина і мати сімейства.

Гобсек вважає подібні історії своєю розвагою. «Хіба не цікаво заглянути в найпотаємніші вигини людського серця? Хіба не цікаво проникнути в чуже життя і побачити її без прикрас, у всій неприкритій наготі? .. Яка-небудь закохана молода дівиця, старий купець, що стоїть на порозі розорення, мати, що намагається приховати проступок сина, художник без шматка хліба, вельможа, який впав у немилість і, того й гляди, через безгрошів’я втратить плоди своїх довгих зусиль, – всі ці люди інший раз дивують мене силою свого слова. Чудові актори! І дають вони уявлення для мене одного! Але обдурити мене їм ніколи не вдається … А хіба можуть відмовити в чому-небудь тому, у кого в руках мішок із золотом? Я досить багатий, щоб купувати совість людську, керувати всесильними міністрами через їх фаворитів, починаючи з канцелярських служителів і кінчаючи коханками. Чи це не влада? Я можу, якщо побажаю, володіти красивими жінками і купувати найніжніші ласки. Чи це не насолода? А хіба влада і задоволення не становлять основу вашого нового ладу? Таких, як я, в Парижі чоловік десять; ми володарі ваших доль – тихенько, нікому не ведені … ми володіємо секретами всіх видних сімейств. У нас є свого роду «чорна книга», куди ми заносимо відомості про державний кредит, про банки, про торгівлю … Один з нас наглядає за судовим середовищем, другий за фінансовим, третій – за вищим чиновництвом, четвертий – за комерсантами. А під моїм наглядом знаходиться золота молодь, актори і художники, світські люди, гравці – дуже приємна частина паризького суспільства. І кожен нам розповідає про таємниці сусідів. Ошукані пристрасті, вражене марнославство балакучі. Пороки, розчарування, помста – кращі агенти поліції. Як і я, мої побратими всім насолодилися, всім переситилися і люблять тепер тільки владу та гроші заради самого володіння владою і грошима … Сюди приходять з мольбою … і самий пихатий купець, і сама гордовита красуня, і самий гордий військовий … і знаменитий художник і письменник , чиє ім’я буде жити у віках ».

В 1818-1819 рр. Дервиль звертається до Гобсека з проханням про позику, щоб викупити нотаріальну контору свого патрона, який розорився. Дервиль вирішує відправитися до лихваря не приниження прохачем, а маючи холодні практичні розрахунки в руках. Він по-діловому пояснює Гобсеку, з яких доходів і в який термін збирається повертати йому кредит. Слухаючи чіткі відповіді на свої питання, аналізуючи запропоновані Дервилем цифри, Гобсек залишається дуже задоволений своїм молодим другом. Однак він кладе Дервилю досить великі відсотки, просячи тверезо оцінити свої можливості по їх виплаті. Дервиль погоджується і, завдяки тому, що енергійно й уміло веде свої справи, погашає борг не в десять, а в п’ять років. Всі ці роки Гобсек старанно рекомендує молодого стряпчого своїм впливовим знайомим, так що у Дервиля буквально немає відбою від клієнтів. Розплатившись з боргом і твердо ставши на ноги, Дервиль одружується на Фанні Мальво. Дервиль також веде всі тяжби Гобсека.

Одного разу Дервиль опиняється в ситуації, коли він змушений, виступити посередником у залагодженні відносин між Гобсеком і Максимом де Трай. Гобсек відмовляється платити що-небудь по векселям де Трай, оскільки прекрасно знає, що де Трай – повний банкрут. Однак розв’язний щеголь продовжує нахабно й зарозуміло повторювати, що його векселі надійні, і «будуть оплачені». Гобсек вимагає вагомої застави платоспроможності де Трай. Той призводить до нього графиню де Ресто. Вона за півціни залишає (з правом подальшого викупу) лихварю свої фамільні діаманти. Гобсек виписує їй чек на п’ятдесят тисяч франків, а відсутні тридцять тисяч видає векселями де Трай (які не мають ніякої цінності). У графині немає вибору, і їй доводиться, під тиском де Трай, погодитися на умови Гобсека. Незабаром після відходу графині і її коханця до лихваря являється чоловік графині. За законами того часу граф може опротестувати угоду, оскільки заміжня жінка не має права продавати без згоди чоловіка ніякі спільно нажиті цінності. Однак судовий процес неодмінно обернеться скандалом в суспільстві і зв’язок графині і Максима де Трай буде оприлюднена. За посередництва Дервиля граф де Ресто і Гобсек укладають мирову угоду. Граф викуповує фамільні діаманти. Дізнавшись про зраду дружини, про її безмежні марнотратства, а також про те, що двоє з трьох її дітей від де Трай, граф де Ресто тяжко захворює. Він вирішує відписати все майно старшому синові, щоб нічого не дісталося графині. Для цього граф де Ресто створює видимість того, що програє свій стан, поступово переводячи його, за порадою Дервиля, на ім’я Гобсека. Граф вважає лихваря надзвичайно надійним і порядним, а головне – тверезомислячою людиною. Дервиль пояснює графу, що молодші діти не винні в розбещеності матері; вони теж носять прізвище де Ресто і повинні бути хоч якось забезпечені графом після його кончини. Граф погоджується з Дервилем, переписує заповіт, виділяючи і молодшим дітям частку спадщини.

Коли Дервиль цікавиться у Гобсека, чому з усіх людей тільки він і граф де Ресто викликали розташування та участь лихваря, той відповідає: «Тому що ви одні довірилися мені без всяких хитрощів». Величезні ж відсотки, які свого часу поклав Дервилю Гобсек, лихвар пояснює тим, що не хотів, щоб Дервиль почував себе хоч чимось йому зобов’язаним. Саме тому вони і стали справжніми друзями.

Поступово граф де Ресто «розоряється». Його майно перетікає в руки Гобсека, який після смерті графа та досягнення його старшим сином повноліття зобов’язується ввести юнака в права спадкування гігантським станом. Повіреним призначається Дервиль, він і веде всі «паперові» справи у спадок графа.

Граф де Ресто відчуває себе настільки погано, що вже не встає з ліжка. Він неодноразово посилає за Дервілем, але той не може потрапити до нього. Справа в тому, що графиня зрозуміла, що чоловік має намір позбавити її і її дітей спадщини. Вона стежить за чоловіком, ночує під дверима його спальні, не пропускає до нього Дервиля, контролює візити до нього слуг. «У будинку вона була повноправною господинею і все підпорядкувала своєму жіночому шпигунству». Все це графиня спритно маскує під личиною пристрасного кохання до чоловіка і бажанням бути весь час поруч нього. Граф же не бажає бачити дружину. У його кімнаті майже невідлучно знаходиться його старший син Ернест.

Хлопчик щиро любить батька, піклується про нього, але навіть улюбленому синові граф не може довіритися. Ернест пристрасно любить матір, а та усілякими способами вивідує у дитини, що говорив йому батько за закритими дверима своєї спальні. Графиня запевняє Ернеста, що її оббрехали, і тому батько більше не хоче її бачити, хоча сама вона мріє помиритися з ним. Хлопчик всьому вірить. Коли графу стає зовсім погано і він уже розуміє, що його листи до Дервиля просто не відправляються слугами, він наважується попросити Ернеста зв’язатися з Дервилем. Хлопчик обіцяє виконати прохання батька, але мати знову ласкою і хитрістю вивідує у дитини, що доручив йому батько.

Граф піднімається з ліжка, виходить з кімнати і кричить на дружину. Він звинувачує графиню в тому, що вона «отруїла» його життя і намагалася зробити із сина таку ж порочну людини, як і вона сама. Графиня падає перед чоловіком на коліна, благає пощадити дітей, залишити їм хоч щось. Пояснення з дружиною віднімає у графа останні сили, і вночі він помирає. Дервиль з Гобсеком приїжджають в будинок графа вже коли все скінчено. Їх зустрічає Ернест. Він передає Дервилю лист від батька, але просить не входити в спальню покійного. За словами Ернеста, там молиться мати. Гобсек іронічно сміється, відсуває Ернеста в сторону і відчиняє двері в спальню графа.

Все в кімнаті перевернуто догори дном. Речі графа з вивернутими кишенями валяються безладно на підлозі, килим встеляють обривки паперу, труп графа звішений ліжка, «презирливо відкинутий» дружиною, яка риється в його документах, рве листи, в яких на її думку, може міститися заповіт, який ущемляє в правах її і її дітей. Частину паперів вона встигла кинути в камін (серед них і заповіт, за яким покійний граф забезпечував молодших дітей солідною часткою спадщини). Спіймана на гарячому, графиня божевільними очима дивиться на Гобсека і Дервіля. Дервиль оголошує їй, що вона розорила своїх дітей, коли спалила заповіт. Гобсек оголошує, що, відтепер він є власником всього стану графа, його дому і всього майна. Графиня і всі троє дітей опиняються без гроша.

Дервиль вважає вчинок Гобсека, «що скористався злочином графині» огидним. На його думку, лихвар мав пощадити нещасну жінку заради дітей. Але Гобсек непохитний. Графиня починає «вести героїчне життя», цілком присвячує себе дітям, дає їм блискучу освіту, розриває зв’язок з Максимом де Трай. Ернест і його брат і сестра виховуються в бідності, але в атмосфері глибокої порядності. Гобсек нічого не дає Ернесту, оскільки вважає, що «нещастя – найкращий вчитель. В нещасті він багато чому навчиться, дізнається ціну грошам, ціну людям – чоловікам і жінкам. Нехай поплаває по хвилях паризького моря. А коли стане вправним лоцманом, ми його в капітани зробимо».

Історія, розказана віконтесі де Гранлье Дервилем, закінчується тим, що днями Гобсек помер, і тепер весь стан переходить до Ернеста де Ресто. Він може вважатися гідним нареченим для Камілли, а крім того, виділить достатній капітал матері та сестрі з братом, щоб і вони ні в чому не мали потреби.

Дервиль розповідає про останні дні життя Гобсека. Лихвар впав у маразм. Він складирував в кімнатах свого будинку дари (хабарі), які приносили йому – кава, чай, рибу, устриці і пр. Через скупості, яка з роками стала просто неймовірною, він не продавав продукти в магазини, і все це згнило. Гобсек не палив камін, бо зберігав у золі купу золота. В книгах він ховав казначейські білети. Кімнати були захаращені дорогими речами (невикупленими закладами) – скриньками з коштовностями, вазами, картинами, книгами, гравюрами, рідкостями. Нічим Гобсек не користувався. Після кончини лихваря, Дервіль задається питанням, кому дістанеться тепер це неймовірне багатство. Перед смертю Гобсек, підкликавши його до себе, просить взяти собі все, що Дервиль захоче. Крім того, лихвар доручає Дервилю розшукати його внучату племінницю, якій він ніколи не допомагав, але яку тепер хоче забезпечити.

Оноре де Бальзак. “Гобсек” аудіокнига (скорочено) слухати

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Анонім

  Дуже дякую за цю статтю

  Відповіcти
 2. Блик

  прочитал в учебнике по ЗЛ не чего не понял , а здесь все по полочкам .Спасибо !!!!!!!!!!!!!!

  Відповіcти
 3. Аноним

  Сильно

  Відповіcти
 4. Кристина

  Спасибо

  Відповіcти