Характеристика Захара Беркута

характеристика захара беркута 7 клас

Образ Захара Беркута у повісті Івана Франка – уособлює кращі риси українського героя. Опис Захара Беркута, його риси характеру розкриті в цій статті. Цитати до образу Захара Беркута підтверджують його патріотизм, волелюбність, мужність та героїзм.

Характеристика Захара Беркута

Захар Беркут — центральний персонаж повісті, ватажок тухольської громади. Йому вже понад 90 років, і все своє

життя ця людина віддала громаді. «Громада — то був його світ, то була ціль його життя»,— пише автор.
«…Се був сивий, як голуб, звиш 90-літній старець, найстарший віком у цілій тухольській громаді. Батько вісьмох синів, із яких три сиділи вже разом із ним між старцями… Високий ростом, поважний поставою, строгий лицем, багатий досвідом життя й знанням людей та обставин, З. Беркут був правдивим образом тих давніх патріархів, батьків і провідників цілого народу, про яких говорять нам тисячолітні пісні та перекази. Невважаючи на глибоку старість, Захар Беркут був іще сильний і кремезний. …Сад, пасіка й ліки — се була його робота».

Риси характеру Захара Беркута

 •  добрий і волелюбний;
 •  відвертий і чесний;
 •  працьовитий;
 •  розсудливий і мужній;
 •  витриманий.

Найповніше розкривається характер Захара Беркута у грізний для його народу час, коли він стає на чолі тухольської громади у боротьбі з монгольськими нападниками. Саме він складає план знищення монголів, на його заклик приходять на допомогу тухольцям верховинці й загіряни, він безпосередньо керує боротьбою тухольців. І в цій боротьбі найбільше проявляється його мужність, світлий розум і передбачливість. Він пропонує не відбити напад монголів, а розгромити ворога в тухольській долині, щоб захистити сусідні села від несподіваного нападу монголів.

Ним керують у першу чергу громадські інтереси. Почуття громадського обов’язку, яке тісно зв’язане з глибоким патріотизмом, у Захара Беркута найяскравіше проявляється в трагічну хвилину, коли в полон до ворога потрапляє його син. Усією силою своєї душі він любить сина, але коли Тугар Вовк пропонує тухольцям випустити монголів із тухольської долини в обмін на полоненого Максима і частина тухольців просить Захара прийняти цю пропозицію і визволити свого сина, то він відмовляється. Захар пояснює, що тут справа йде не про його сина, а про долю їхніх сусідів — верховинців і загірян, які, непідготовлені, зазнають ще страшнішого горя від нападу монголів. «Не дбайте про мого сина, а рішайте так, якби він був уже в гробі»,— каже Захар Беркут, затамовуючи біль у душі. Він підкоряє свої батьківські почуття громадянським інтересам. І його відповідь посланцеві Бурунди звучить твердо і переконливо: «Або ми всі погинемо, або ви всі — іншого вибору нема».

Коли ж вдруге заходить мова про долю його сина, якого можна було врятувати, відпустивши живими ватажків монгольського війська, Захар Беркут і тут проявляє свою принциповість і твердість переконань. Він не може навіть тоді, коли монгольське військо знищене, прийняти пропозицію Бурунди, бо знає, який це підступний і жорстокий ворог. Бурунда ніколи не забуде загибелі свого війська і наведе на тухольців ще страшнішу силу. «Нехай радше гине мій син, ніж задля нього має уйти хоч один ворог нашого краю!» — каже Захар Беркут. Своєю рукою посилає він величезний камінь у купу, де, крім ворогів був і його син.

Після того як Захар послав смертельну зброю, він «тремтів, мов мала дитина, і, закривши лице руками, ридав тяжко». Ось як дорого коштував йому той останній удар по ворогу. Можливо, від цього він так раптово і помирає. Але яку силу духу, твердість і стійкість він проявляє перед цим, у грізний для свого народу час.

Слід підкреслити і чесність старого Захара. («Беркути додержують свого слова навіть ворогові і зрадникові».) Він прекрасний у всьому, навіть у своїй смерті. У своїй останній промові перед громадою Захар говорить про те, що тухольці перемогли ворога не лише своєю зброєю, а й мудрістю і дружбою, згуртованістю, висловлює впевненість у щасливому майбутньому рідного народу. Як заповіт нащадкам звучать його слова: «Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незломно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить нас».

В образі Захара Беркута втілені мудрість, мрії і прагнення народу.

образ захара беркута

Сенкан до образу Захара Беркута:
Варіант 1:
 • Захар Беркут.
 • Мужній, мудрий
 • Вірить, бореться, перемагає
 • Вірний захисник рідної землі
 • Патріот.

Варіант 2:

 • Беркут
 • Досвідчений, мудрий,
 • Очолив, повів, захистив
 • Рідну землю палко любив
 • Переможець

Характеристика Захара Беркута по плану

Характеристика Захара Беркута по плану

Характеристика Захара Беркута: коротко (висновок)

Захар Беркут зображений як старий, але ще міцний чоловік, високий, худий, з довгим сивим волоссям та бородою. Обличчя суворе, але не зле. Це справедливий та чесний чоловік, розумний і розважливий керівник, за яким йде народ, якого поважають та до якого прислухаються.

До Захара Беркута автор ставиться з повагою, підкреслює позитивні риси характеру. Цей герой є прикладом справжнього вождя, що готовий на все заради свого народу.

«Захар Беркут» аудіокнига (скорочено). Іван Франко

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Максим

  дуже добре дякую вам за статтю мені допомогли

  Відповіcти
 2. Дарина

  дуже дякую

  Відповіcти