Ісаак Дунаєвський біографія та цікаві факти

Композитори

Ісаак Дунаєвський коротка біографія та цікаві факти з життя та творчості відомого композитора Ви дізнаєтеся в цій статті.

Ісаак Дунаєвський – класик радянської оперети

Ісаак Дунаєвський коротка біографія

Ісаак Осипович Дунаєвський народився 30 січня 1900 року в Лохвиці (Україна). Його батько володів великою компанією з виробництва фруктових напоїв. У сім’ї було 5 синів і дочка. У хлопчика рано проявився талант до музики, і батьки віддали його вчитися до Лохвицької музичної школи.

Сім’я Дунаєвського в 1910 році перебирається до Харкова. Ісаак закінчує місцеву гімназію і консерваторію по класу скрипки і композиції. Після цього він вступає до університету на юридичний факультет. Але, незабаром зрозумів, що хоче присвятити життя музиці. Молодий Дунаєвський влаштувався на роботу в харківський оркестр драматичного театру. Йому вдалося сильно вразити режисера театру Синельникова. Він запропонував даруванню написати музику для однієї постановки. Написаний музичний супровід став успішним стартом в музичній кар’єрі Ісаака Дунаєвського. Він дослужився до завідувача музичною частиною.

Композитор в 1924 році переїздить до Москви, будучи впевненим, що столиця дасть йому багато цікавих можливостей. І він не помилився. Московські театри навперебій пропонували Дунаєвському роботу. У перші два роки в Москві композитор працював в театрі «Ермітаж», після перейшов в Театр сатири. У 1929 році Ісаак Йосипович знову переїжджає. На цей раз в Санкт-Петербург на роботу в театр «Мюзік-хол». Тут він познайомився з Леонідом Утьосовим, з яким вони створили комедійний фільм «Веселі хлоп’ята».

У 1937 році став керувати ленінградською Спілкою композиторів. Через рік його обрали депутатом Верховної Ради Радянського Союзу. Під час Великої Вітчизняної війни Дунаєвський роз’їжджав по країні з музичним ансамблем, даючи концерти. У 1950 році Ісаак Йосипович отримав звання народного артиста.

Ісаак Дунаєвський помер  22 липня 1955 року. Його вдома знайшов шофер. Смерть композитора залишається загадкою. Озвучувалися версії про вбивство і самогубство, проте жодна з них не була офіційно підтверджена. Громадськості оголосили, що Дунаєвського не стало через серцеву недостатність.

Творчість Ісаака Дунаєвського – музика для кінокартин «Волга-Волга», «Цирк», «Весна», «Веселі хлопці», «Діти капітана Гранта», оперети «Вільний вітер» і «Біла акація», увертюра «Летіть, голуби!» , пісня «моя Москва», «Ой, цвіте калина …», «Широка страна моя родная», «Яким ти був, таким залишився …», «Серце, тобі не хочеться спокою …».

Ісаак Дунаєвський часто закохувався. Вперше закохався в 16 років в харківську актрису Євгену Леонтович. Через 3 роки він захопився почуттями до 40-річної актриси Віри Юренева. Спочатку жінка подобаласяйому, але він набрид їй. Дунаєвський так засмутився, що вирішив одружитися на однокурсниці. Звичайно, шлюб незабаром розпався. У 1924 році композитор познайомився з Зінаїдою Судейкіною, балериною. Вона стала його другою дружиною. У шлюбі з Судейкіною народився син Євген, який стане відомим живописцем. Сімейне життя не заважало композитору закохуватися знову і знову. Музами Ісаака Йосиповича в різний час були танцівниця Наталя Гаярине, заміжня актриса Лідія Смирнова, танцівниця Зоя Пашкова. До речі, Пашкова в 1945 році народила композитору ще одного сина – Максима, який став також композитором.

У родині Дунаєвського всі музицировали. Його мама прекрасно грала на роялі, дідусь складав єврейські гімни. Дядько Ісаака був автором пісень і гітаристом. У нього було неймовірне, на той час, багатство – грамофон. Також дядько був першим педагогом для свого племінника, який навчав його музичної грамоти.

У композитора було прізвисько «червоний Моцарт».

У його батьків було 7 дітей. Одна дитина померла в ранньому віці, дочка стала вчителем, а всі сини, в тому числі і Ісаак, стали музикантами.

Композитор був надзвичайно працездатний. Міг працювати одночасно над кількома проектами – оперетою, кінофільмами, піснями та іншими творами. Любив працювати вночі, так як в денний час брав участь в громадських і творчих заходах: він був керівником громадських організацій, музичних ансамблів, працював за диригентським пультом і був депутатом Верховної Ради Української РСР

У 6 років маленький Ісаак вже грав на фортепіано і опанував нотну грамоту, а в 7 почав концертувати зі старшим братом Борисом в будинках знайомих матері і батька. У 8 років вже освоїв скрипку. Перші музичні опуси він почав складати в 9 років.

Всі близькі і друзі назвали його Дуня.

Дунаєвський написав музику до 27 фільмів. Також йому належать 14 оперет, 3 балети, 2 кантати, 80 хорів, 80 пісень і романсів, музика до 88 драматичних спектаклів, 43 твори для естради і 12 для джаз-оркестру, 17 мелодекламації, 52 симфонічних і 47 фортепіанних творів

Оцініть статтю
Додати коментар