Китоподібні: характеристика, представники, цікаві факти

синій кит Зоологія

Китоподібні: характеристика, представники, цікаві факти

Китоподібні (Cetacea) – загін водних ссавців, які пристосовані до життя у воді, з надряду унгулят (Ungulata). Китоподібні є найбільшими з відомих тварин, які коли-небудь жили на Землі. Всі вони живуть у водному середовищі.

Згідно з однією з гіпотез, китоподібні походять від наземних парнокопитних тварин, а інша теорія припускає, що ці два загони є сестринськими таксонами.

Китоподібні: класифікація та еволюція

Загін Китоподібні включає: два нині живих підряди – вусаті кити (Mysticeti) і зубаті кити (Odontoceti) один вимерлий підряд – стародавні кити (Archaeoceti). Вважається, що вусаті і зубаті кити є нащадками вимерлих древніх китів. Вусаті кити мають спеціальні мембрани, рогові пластини, на верхній щелепі в роті, які називають китовим вусом; усі представники цієї підгрупи мають великі розміри.

Налічується принаймні 83 живих видів китоподібних. З двох збережених підрядів, зубаті кити більше і різноманітніше, і містять щонайменше, 70 видів, 40 родів і 10 родин. Китоподібні еволюціонували від наземних тварин до повністю водної форми життя.

Китоподібні представники: горбатий кит, синій кит, смугач фінвал, смугач малий, полярний кит, кашалот, білуха, нарвал, ременезуб, дзьоборил, дельфін

Китоподібні: характеристика

Всі китоподібні мають ряд загальних особливостей: у них обтічна форма тіла; передні кінцівки – ласти; є рудиментарні задні кінцівки (які знаходяться всередині тіла); відсутні зовнішні пальці або кігті; сплющений хвіст; у них рудиментарні вушні раковини; як правило, відсутній волосяний покрив (хоча у деяких молодих китоподібних є щетенкоподібні вібриси) ; є товстий підшкірний шар жиру; є масивна голова, витягнута в рострум або «дзьоб» і коротка шия; відсутні потові залози; є внутрішні репродуктивні органи і шлунок; їх дихальні шляхи забезпечені клапанами, а також є зовнішні ніздрі. Багато з цих характеристик є адаптацією для зменшення опору під час плавання. Опуклості, такі як зовнішні вуха або геніталії, створювали б тваринам складності при пересуванні в воді.

Шлунок складний, багатокамерний; здатний розтягуватися і вміщати багато корму (до 1,5 тонни в блакитного кита).

Китоподібні мають білий, чорний, сірий, блакитно-сірий або рожевий колір шкіри. Є крапчасті, смугасті або візерункові види. Це великі тварини розміром від 20 до 180 000 кілограмів і від 1,2 до 30 метрів.

Блакитні кити (Balaenoptera musculus) – найбільші тварини, які коли-небудь існували.

Деякі види мають виражений статевий диморфізм. Наприклад, самки блакитних китів більше, ніж самці, а самці афалін (Tursiops truncatus) більше, ніж самки. У деяких видів, таких як нарвали (Monodon monoceros) і клюворилих китів (Ziphiidae), самці мають збільшені зуби, які можуть використовуватися в якості зброї під час боротьби з іншими самцями.

Деякі китоподібні вважаються дуже розумними, і багато хто з них має пропорційно великі мізки.

У них також є ефективні легені і системи кровообігу, що дозволяє їм занурюватися протягом тривалих періодів часу. Китоподібні використовують близько 12% кисню, який вони вдихають, в порівнянні з 4% використовуваними наземними ссавцями. Вони також мають, принаймні, в два рази більше еритроцитів і молекул міоглобіну в крові, для ефективного поглинання і транспортування кисню. Коли китоподібні пірнають, їх серцеві ритми сповільнюються на 80 ударів в хвилину, тому їх тіла споживають менше кисню.

Китоподібні зустрічаються у всіх типах клімату, включаючи райони, де морська вода дуже холодна. Маленькі представники загону можуть справлятися з холодними температурами, так як мають високу швидкість метаболізму. Великі китоподібні втрачають мало тепла в навколишнє середовище. Як маленькі, так і великі тварини мають товстий шар підшкірного жиру. У китоподібних є від 42 до 44 хромосом в диплоїдному наборі.

Китоподібні: розмноження

Китоподібні – це складні для вивчення істоти, і з цієї причини поведінка, і біологія багатьох видів залишається загадкою. Більшість видів китоподібних мають тільки один сезон розмноження в рік. У самки народжується одне дитинча кожні один-шість років. Потомство зазвичай з’являється в теплу пору року. Китоподібні народжуються з хвостом і повинні вміти плавати з моменту народження. Самки вигодовують потомство своїм молоком протягом 6-24 місяців. Статева зрілість настає не раніше двох років, проте вусаті кити стають статевозрілими, як мінімум в 10 років.

Тривалість життя китоподібних

Припускають, що більшість видів живуть як мінімум два десятиліття, а деякі набагато довше. Фінвали (Balaenoptera physalus) можуть досягати віку 116 років. Гренландські кити (Balaena mysticetus) здатні жити до 211 років.

Спосіб життя

Всі китоподібні повністю водні тварини. Плавання здійснюється за допомогою хвоста і ласт. Вусаті кити можуть розвивати швидкість плавання до 26 км / год, а зубаті кити – більше 30 км / год. 

Китоподібні вдихають повітря перед зануренням; вони залишаються під водою від кількох секунд до понад годину. Деякі з зубастих китів, такі як кашалоти досягають глибини понад 1500 метрів.

Китоподібні зустрічаються в групах, які варіюються від окремих особин (амазонський дельфін) до стад, що включають сотні або навіть тисячі особин (деякі зубаті кити).  Деякі види зубастих китів, такі як косатки, утворюють стабільні ієрархії домінування. Окремі види китоподібних можуть подорожувати в змішаних видових групах.  Деякі види китоподібних (наприклад, горбаті кити – Megaptera novaeangliae) відомі своїми сезонними, міграціями між помірними кормовими угіддями і тропічними місцями розмноження. Не всі китоподібні здійснюють такі подорожі; деякі мігрують в менших масштабах, а інші залишаються в одній області протягом усього життя. Велика частина активності спостерігається в денний час, звичайно, саме тоді, коли найлегше проводити спостереження.

Китоподібні видають безліч звуків. Вусаті кити стогнуть, бурчать, цвірінькають, свистять і клацають, для спілкування зі своїми родичами. Самці горбатих китів «співають» до 40 хвилин за раз, мабуть, для залучення самок. Низькі стогони китоподібних можуть поширюватися під водою на сотні кілометрів.

У зубастих китів набагато краще слух, ніж у людей; вони можуть сприймати ультразвук до 120 кГц.

Більшість китоподібних здатні добре бачити як в воді, так і на її поверхні. Виняток становлять річкові дельфіни; оскільки вони живуть в каламутних водах, їх очі значно зменшені, а деякі майже сліпі.

Чим харчуються китоподібні?

Вусаті кити – це фільтратори, які відціджують із води планктон та інші крихітні організми. Зубаті кити головним чином харчуються рибою, кальмарами і ракоподібними, хоча більші види також їдять водних птахів і ссавців (включаючи інших китоподібних).

Роль в екосистемі

Китоподібні грають важливу роль в екосистемі, як споживачі планктону, риби, ракоподібних, головоногих молюсків та інших водних тварин. В їх організмах міститься цілий ряд внутрішніх паразитів та зовнішніх паразитів.

Значення китоподібних для людей

Протягом століть на китоподібних полювали через їх м’ясо і жир. В кінці 19-го і 20-го століть спостерігався бум комерційного китобійного промислу. Однак в 1986 році Міжнародна Китобойная Комісія ввела в дію заборона на комерційний китобійний промисел. Однак в ряді країн, включаючи Норвегію, Ісландію, США, Росію, Канаду, Гренландію і ін., триває вилов китів.

В даний час китоподібні важливі для індустрії розваг і туризму: зубатих китів, які живуть в неволі, вчать виконувати трюки, а спостереження за китами на човнах – це найпопулярніша тур для туристів, охочих побачити китоподібних в дикій природі. Кити також є важливими культурними і міфологічними істотами для народів усього світу.

Китоподібні можуть мати негативний вплив на комерційний промисел, оскільки вони харчуються рибою і заплутуються в рибальських мережах.

Охоронний статус і загрози

Є 28 видів китоподібних як тварин з мінімальним ризиком зникнення, 5 – як вразливих, 7 – знаходяться під загрозою зникнення, 2 – в критичному стані. У китоподібних мало природних ворогів, крім інших китоподібних (косаток), акул, іноді моржів (Odobenus rosmarus) і білих ведмедів (Ursus maritimus). Люди полюють на китоподібних по всьому світу. Комерційний китобійний промисел в 18, 19 і 20 століттях спричинив за собою величезні втрати багатьох популяцій вусатих китів, які мають низьку швидкість розмноження. Оскільки кити отримали юридичний захист у другій половині 20-го століття, а комерційний китобійний промисел був заборонений в 1986 році, деякі популяції відновлюються, хоча і повільно. Але китобійний промисел може все ще загрожувати деяким видам. Багато дрібних видів зубастих китів заплутуються в сітках і гинуть, або їх вбивають вибухівкою. Іноді рибалки знищують цих тварин спеціально, оскільки бачать в них конкурентів. Китоподібні також можуть постраждати від пропливаючого водного транспорту, а деякі дикі популяції знищуюються людьми, які захоплюють живих тварин для утримання в неволі. Програми розведення можуть бути єдиною надією збереження китоподібних, популяції яких знаходяться в критичному стані.

Використання військових гідролокаторів в океанах, а також збільшення шумового забруднення океанів також загрожує цим водним ссавцем. Нарешті, всі представники загону стикаються з загрозою забруднення навколишнього середовища і глобальною зміною клімату.

Оцініть статтю
Додати коментар