Корисні копалини Харківської області

харків Географія

Корисні копалини Харківської області відіграють важливе значення для економіки цього регіону.

Корисні копалини Харківської області

Харківська область має значні запаси деяких видів корисних копалин.

На території області обліковується 420 родовищ (в тому числі 90 об’єктів обліку комплексних родовищ) різноманітних корисних копалин, з яких 180 родовищ (в тому числі 63 об’єкти обліку) експлуатується.

Мінерально-сировинна база Харківської області складається на:

  • 41,65% з корисних копалин паливно-енергетичного напрямку (нафта, газ вільний, газ розчинений, конденсат, газ газових шапок, кам’яне та буре вугілля, торф, сапропель),
  • 39,53% – із сировини для виробництва будівельних матеріалів,
  • 0,71% припадає на гірничо-хімічні
  •  0,71% нерудні корисні копалини для металургії,
  • 16,71% – питні, технічні та мінеральні підземні води, решта
  • по 0,23% припадає на розсіяні елементи, гірничорудні корисні копалини та бітум.

Найбільш поширені на Харківщині будівельні матеріали. Державним балансом України По Харківській області обліковано 187 родовищ 15-ти видів твердих корисних копалин ( вугілля, титан, сіль кухоння, фарбована сировина, камінь будівельний, формувальні, скляні та будівельні піски, крейда, вапняк, цементна сировина та інші), з яких 71 родовище 11-ти видів корисних копалин експлуатуються.

В наявності 23 родовища у яких видобуваються будівельні піски для виробництва цегли, найбільші – у Куп’янському, Дергачівському (Пересічанське), Зміївському, районах. Славиться Новоселівське родовище (Нововодолазький район) склярського піску для виробництва скляної сировини. Розробляються 2 родовища формувальних пісків у Куп’янському та Барвенківському районах.

Кам’яне вугілля на території Харківської області розробляється у 6 родовищах, найбільші з яких Петрівське у Балакліївському районі та Лозівське.

Буре вугілля видобувається тільки на єдиному Новодмитрівському родовищі у Барвінківському районі, його виробнича потужність – 9 млн т вугілля на рік.

Родовища кам’яної солі розробляються у Первомайському районі.

Вапняки – представлені родовищами в Ізюмському районі, Лозівському.

Крейда  Вовчанському, Куп’янському, Балакліївському районах. 

Харківщина є головним газовидобувним регіоном України. За попередніми оцінками, запаси газу в межах відомих родовищ на Харківщині становлять 75 мільярдів кубічних метрів. А перспективні прогнозні запаси газових ресурсів сягають 800 мільярдів. Найбільшим газовим родовищем є Шебелинське, але на сьогоднішній день більша частина ресурсів родовища вироблена. Загалом, в Харківській області знаходиться 54 родовища, більша частина яких комплексні. Також найбільшими в області є нафтогазоконденсатні родовища – Дружелюбівське у Борівському районі, Західно-Хрестищенське родовище. Перспективними родовищами природного газу є Єфремівське і Кегичівське. Територією Харківської області проходить 10 магістральних газопроводів, з них 4 – експортні, т.т. постачають газ до Європи.

Нафту і газ, а також скляні піски, сіль та деякі інші корисні копалини , які видобувають на Харківщині, вивозять в інші області та за межі України.

На території Харківської області немає кристалічних і вулканічних порід, тому тут відсутні кольорові метали і руди.

Оцініть статтю
Додати коментар